آبشار مارگون، بزرگترین آبشار چشمه ای جهان

1+

تعریف کلی از آبشار مارگون:

 آبشار مارگون یکی از زیباترین ابشارهای کشور ایران است ,این ابشار در مرز استان فارس واستان کهگیلویه وبویر احمد ودر مجاورت روستای مارگون قرار دارد .

مارگون

منطقه آبشار مارگون (مسیر حرکت به سمت ابشار مارگون):          

ابشار مارگون در شمال غربی استان فارس ۱۲۸کیلومتری شهر شیراز و۵۰کیلومتری سپیدان ودر کنار روستای مارگون سپیدان واقع شده است .

مارگون

پس از گذر از شهرستان سپیدان وپیاده روی نسبتا کوتاه به ابشار مارگون بسیار زیبا ودیدنی می رسیم .

مارگون

 

ابشار مارگون یکی از بزرگترین و زیباترین ابشارهای ایران است که از نظر زیبایی وبزرگی وحجم اب خروجی با ابشار شوی رقابت می کند .

مارگون

منطقه سپیدان به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۲۰۰متر, واب وهوای سرد به گفته شاهدان عینی در فصل زمستان در این ابشار قندیل هایی از یخ تشکیل می شود . 

مارگون

 ویژگی های ابشار باشکوه مارگون:

 دربالای ابشار زیبای مارگون هیچ رودخانه ای وجود ندارد بلکه در بدنه ی دیواره های صخره ای کوه چندین هزار چشمه وجود دارد که اب از انها به بیرون سرازیر می شود  ودر واقع سرچشمه ی ابشار درون دیواره های ان وجود دارد .

مارگون

تعداد چشمه های ابشار دقیقا مشخص نیست وممکن است که گاهی چشمه ای خشک ویا کم اب شود و چشمه ای دیگر سر از این دیواره ها در بیاورد .

ابشار مارگون در نهایت درپایان مسیرش وارد نهری بزرگ واز انجا وارد رودخانه کمهر می شود .

مارگون

وجود چشمه های متعدد ,ارتفاع بین ۷۰تا ۷۵متر وعرض حدود ۱۰۰متری این ابشار باعث شده است تا این ابشار بزرگترین ومرتفع ترین ابشار چشمه ای جهان لقب گیرد .

مارگون

به علاوه زیبایی های آبشار مارگون ومناظر بسیار زیبای ان سبب شده که به ان لقب زیباترین ابشار خاورمیانه را بدهند و ان را جز ۵منطقه نمونه گردشگری به حساب اورند .پوشش گیاهی متنوع واب فراوان این ابشار زیبا زبانزد خاص وعام است.

مارگون

در کنار ابشار دیدنی مارگون علاوه بر جریان رودخانه ها وچشمه ها دشتهایی پر از لاله های زیبای واژگون وگلهای رنگارنگ ختمی وگیاهان خودروی دیگر به چشم می خورد که زیبایی های این منطقه را دو چندان کرده است .

مارگون

 

مارگون

اب خنک این ابشار در چهار فصل سال پذیرای گردشگران است ودمای ان در گرم ترین فصل سال نیز زیر ۱۰درجه می باشد .

ساکنان منطقه:

 ساکنان این منطقه از اقوام لر وکوچندگان قشقایی می باشند.

مارگون

اهالی روستا مراسم بسیار جالبی دارند انها هنگام  جشن ازدواج جوانانشان عروس وداماد ومیهمانان رابا لباسهای محلی بسیار زیبا ورنگارنگی که به تن کرده اند به کنار آبشار مارگون می اورند وشادمانی خود را در کنار ابشار زیبا وباشکوه ماندگار وخاطره انگیز می کنند .

مارگون

بهترین زمان برای سفر به آبشار مارگون:

 درفصول گرم سال به دلیل اب وهوای بسیار مطبوع وهوای خنک منطقه مارگون دیدن آبشار مارگون وسفر به انجا خالی از لطف نیست. فصل بهار دیدنی ترین وجذاب ترین فصل برای سفر ودیدن آبشار مارگون است.

مارگونhv’,k

در فصل زمستان جلوه های یخی زیبای ابشار دیدنی است ولی سرمای زمستان مسیر ابشار و روستاهای اطراف را به علت بارش زیاد برف مسدود می کند و دسترسی به ابشار بسیار سخت می شود .

مارگون

 

امکانات رفاهی منطقه:

 در انتهای مسیر ماشین رو و ۸۰۰متری ابشار ,پارکینگ بزرگی قرار دارد که در اطراف ان سرویس بهداشتی و محوطه های مسطحی برای اسکان و چادر زدن مسافرین در نظر گرفته شده است .در طول مسیر پیاده روی به سمت ابشار که سنگفرش هم شده است ,سطل های زباله ای قرار داده اند تا محیط اطراف ابشار با زباله ها نامطبوع وناخوشایند نشود .

مارگون

مارگون

سفرتان بخیر ,روز وروزگارتان خوش باد …

1+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *