آشنایی با برخی از مهارت های همسرداری

2+

جهان هستی و خلقت بر زوجیت استوار شده است،زوجیت قانون حیات و بقاست.در میان انسانها حساسترین انتخاب در طول زندگی ،انتخاب همسراست که بر اساس آن نهاد خانواده شکل می گیرد.
والاترین هدف و کارکرد خانواده تکمیل هویت و تامین آرامش همسران است.درسایه آرامش ،انسانها به رشد و بالندگی مناسب دست می یابند و خلاقیت های خود را بروز می دهند.
مهر و محبت ،صمیمیت و وفاداری از مهم ترین عوامل پایندگی وتقویت نهاد خانواده است،همچنان که حفظ کانون خانواده یکی از اصلی ترین تکالیف هریک از همسران محسوب می شود.
شایسته است همسران با شناخت کامل تفاوت های یکدیگر و یادگیری روشهای ابرازمحبت و دستیابی به تفاهم ،سعادت خود و خانواده را بیمه نمایند و از کوتاهترین لحظه های با هم بودن بیشترین بهره ها را ببرند،از این رو در این مقاله به مهارت های همسرداری اشاره ای خواهیم داشت.

گفتن کلمه دوستت دارم را برای همسرتان هرگز فراموش نکنید.

 

زندگی هدفمند
احساس رضایت از زندگی

 

آشنایی با برخی از مهارت های همسرداری
۱-شاد باشیم: شاد بودن همیشه ارزشمند است،پس سعی کنیم خود را خوشحال و سرحال نشان دهیم تا خستگی را از تن شریک زندگی خود دور کنیم.
۲-صبورباشیم: اگر رفتار همسرمان را خوشایند نمی دانیم بهتراست با حوصله وتامل و در شرایط مناسب او را از چگونگی رفتارش آگاه کنیم.
۳-منطقی رفتار کنیم: مسایل را منطقی و درست بررسی کنیم و بجای منافع شخصی مصالح زندگی مشترک را درنظر بگیریم و بی طرفانه قضاوت کنیم.
۴-کم توقع باشیم: ازهمسرمان آن قدرانتظار داشته باشیم که بتواند به انتظارات ما پاسخ دهد.
۵-مثبت نگر باشیم: با بیاد آوردن لحظات شیرین زندگی بدبینی را از خود دور کنیم ،به رفتارهای خوب همسرمان بیشتر بیندیشیم و جنبه های خوب زندگی را فراموش نکنیم.
۶- خوش بین باشیم: داشتن نگاه خوش بینانه به زندگی و اطرافیان باعث ایجاد آرامش و بذل محبت و عاطفه می شود.

 

توجه به نیازها وخواسته های همسرمان
مهارت های همسرداری

 

۷-یکدل باشیم: درک متقابل موجب ایجاد تفاهم می شود و یکدلی به وجود می آورد.
۸-شنونده خوبی باشیم : هنگامی که همسرمان با ما صحبت می کند حتی الامکان به چشمان او نگاه کنیم و یا با اشاره و سرتکان دادن نشان دهیم که به حرفهای او توجه داریم.
۹-مشوق همسرخود باشیم: برای رفتارها و صحبت های همسرمان ارزش قایل شویم و با یادآوری موقعیت های موفق گذشته او را تشویق کنیم تا آینده بهتری داشته باشیم.
۱۰-به پیشرفت یکدیگر اهمیت دهیم : آنقدرصمیمی باشیم که پیشرفت و ترقی همسرمان یکی از آرزوهای ما باشد،درحقیقت اولین کسی که ازاین پیشرفت سود می برد ما هستیم.
۱۱-خوش قول باشیم: برای حرفها و قول های خود ارزش قایل شویم و خود را در مقابل آنها مسوول بدانیم خوش قولی نشانه احترام به خود و همسر است.
۱۲-به شخصیت همسرمان احترام بگذاریم: حرمت یکدیگر را نگه داریم ،و شخصیت همسرمان را نزد خانواده ،دوستان ،اقوام و…خرد نکنیم .
۱۳-ارتباط کلامی وعاطفی خود را حفظ کنیم: سعی کنیم با همسر خود درباره مسایل مختلف گفتگو کنیم. صحبت کردن بهترین راه آگاهی از افکار و احساسات همسرمان میباشد.
۱۴-با یکدیگر مهربان باشیم: همسرمان را جزیی از وجود خود بدانیم ،محسناتش را بازگو کنیم،برایش خوبی بخواهیم و در راه کمک به همسرمان تمام تلاش خود را به کار ببریم ،با مهربانی می توانیم مالک قلبهای یکدیگر باشیم و رابطه گرم و صمیمی برقرار کنیم.
۱۵محبت پذیر و قهرگریز باشیم: منش توام با مهربانی و دوری از قهر و کینه صفت همسران فداکار است.تلاش کنیم که آیینه زندگیمان شفاف و بدون غبار کدورت باشد.
۱۶-راستگو باشیم: صداقت و راستی از بهترین سرمایه های زندگی مشترک است .هرگزنباید به دروغ و نیرنگ متوسل شویم حتی اگرحقیقت به نفع ما نباشد.فراموش نکنیم که دروغ پایه های زندگی را سست می کند.

راستی کن که راستان رستند           درجهان راستان قوی دستند

 

نسبت به اعضای خانواده با مهر ومحبت باشیم
خانواده با محبت

 

 

۱۷-محیط خانواده را با صفا کنیم: فضای عاطفی خانواده باید چنان مطلوب و دوست داشتنی باشد که همسرمان درآن احساس رضایت خاطر کند و ازامنیت روانی برخوردار باشد.
۱۸-به ارزشهای دینی ،اخلاقی،خانوادگی پایبند باشیم: ارزشها از ارکان و ستون های اصلی خانواده محسوب می شوند و مقید بودن به ارزش ها موجب دوام و استحکام خانواده می شود و اصالت آن را حفظ می کند.
۱۹-به نیازهای همسرتوجه کنیم : رفتاردلنشین و توام با متانت موجب می شود خواسته های خود را به راحتی بیان کند.
۲۰-بهداشت روانی همسر را تامین کنیم: درسایه سلامت جسمی و روانی می توانیم به هدف های خود برسیم ،بنابراین باید به رفتار او توجه نماییم و از افسردگی و خمودیش جلوگیری کنیم.
۲۱-با یکدیگرمشورت کنیم: هریک ازهمسران باید حق داشته باشند نظر و پیشنهاد خود را بیان کنند.با مشورت کردن ،راه رسیدن به زندگی سالم تر کوتاهتر می شود.
۲۲-قدرشناس باشیم: از همسرمان به خاطر انجام وظایف ،مسوولیت ها و همکاریهایش قدردانی کنیم برای ابراز سپاس گذاری و تشکر به کلمه های خاصی نیازمند نیستیم!
۲۳-احساس مسوولیت داشته باشیم : هریک ازهمسران باید خود را درمقابل کاری که برعهده گرفته اند متعهد بدانند و ازانجام دادن آن شانه خالی نکنند.
۲۴- برنامه ریزی کنیم: درحقیقت برنامه ریزی به زندگی خانوادگی نظم و سامان می بخشد.

 

توجه به همسر ونیاز های او
به خواسته ها و نیاز های همسرمان توجه کنیم

 

با همسرانتان با تفاهم برخورد کنید و تفاهم درقلب، تفاهم در کلام و تفاهم درعمل داشته باشید. حضرت مسیح (ع)

منبع:

بروشورهای اشاره ویژه آموزش خانواده از انجمن علمی آموزشی مدرسین آموزش خانواده شهر تهران


بهاره منیعی
2+
Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *