آلارم‌های انسانی

16+

 

قبل از اینکه ساعت زنگ‌دار به یک کالا تبدیل شود، افراد به روش‌های مختلفی از خواب بیدار می‌شدند. یکی از این روش‌ها این بود که افرادی بنام knocker upper وجود داشتند که کارشان بیدار کردن دیگران بود. در اینجا به طور خلاصه به چگونگی نحوه‌ی انجام این کار توسط این افراد و مشکلاتی که در این حرفه وجود داشت، می‌پردازیم.

 

knocker upeer:

این افراد در ازای دریافت پول بسیار ناچیز به بیدار کردن مردم می‌پرداختند. روش کار این افراد به این صورت بود که با استفاده از چوب بلند و سبک از جنس بامبو یا چوبی شبیه به چوب ماهیگیری که به سر آن یک حلقه و یا جسم حجیم بسته شده بود و به راحتی به پنجره‌ها می‌رسید، به بیدار کردن مردم می‌پرداختند.
این حرفه در بریتانیا و ایسلند در طول انقلاب صنعتی از اهمیت زیادی برخوردار بود. حتی با اختراع ساعت زنگ‌دار همچنان افرادی در این حرفه مشغول به کار بودند که دلیل آن، بالا بودن قیمت ساعت زنگ‌دار بود و اینکه همه قادر به خرید آن نبودند. در شهر‌های صنعتی بزرگ مانند منچستر این حرفه اغلب توسط مردان و زنان سالخورده انجام می‌شد. و گاهی اوقات پلیس این مأموریت را به هنگام گشت صبح انجام می‌داد. این کار در شهر‌های آسیای شمالی که مردم باید به موقع بر سر شیفت‌های کاری خود می‌رسیدند نیز انجام می‌شد.
این حرفه برای افرادی که مجبور به کار کردن بودند و می‌خواستند درآمدی داشته باشند بسیار مفید بود و افراد سالخورده هم قادر به انجام چنین کاری بودند که بتوانند زندگی خود را اداره کنند.
knocker upper‌ها سعی می‌کردند که بتوانند تعداد خانه‌های بیش‌تری را در زمان کمتر پوشش دهند و به این صورت درآمد بیش‌تری کسب کنند. و همواره در تلاش بودند که بتوانند به موقع مردم را از خواب بیدار کنند.
برای بیدار کردن افرادی که در طبقه بالاتر خانه‌ها زندگی می‌کردند، استفاده از چوب بلند مرسوم بود و اگر پنجره دور بود سنگ ریزه یا نخود به سمت شیشه‌ها پرتاب می‌کردند. برای بیدار کردن افرادی که در طبقۀ پایین زندگی می‌کردند با استفاده از چوب یا عصا به درب خانه‌ها می‌زدند. به این ترتیب مردم می‌توانستند به موقع از خواب بیدار شوند و به کار و امور روزمرۀ خود برسند. 

 

بیدارکنندگان
بیدارکنندگان
بیدارکنندگان
بیدارکنندگان

 

مشکلات این حرفه:

از مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند این بود که بتوانند به موقع توسط این افراد از خواب برخیزند. و همچنین بیدار کردن افراد به این شکل ممکن بود برای دیگر اعضای خانواده مزاحمت ایجاد کند و باعث شود که آن‌ها نیز از خواب بیدار شوند. برای رفع این مشکل اغلب افرادی که می‌خواستند صبح زود یا نیمه شب از خواب برخیزند و به سر کار خود بروند، نزدیک به پنجره می‌خوابیدند که مزاحمتی برای دیگران به وجود نیاید و با صدای ضربه به پنجره زود از خواب بیدار شوند.

 

بیدارکنندگان
بیدارکنندگان

 

آنچه گفته شد یکی از روش‌های بیدار کردن مردم در گذشته بود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی انسان‌ها به طریق مختلف و به راحتی می‌توانند هرزمانی که بخواهند از خواب بیدار شوند. ساعت‌های زنگ‌دار و موبایل در طرح‌ها و شکل‌های مختلف ما را برای رسیدن به این مقصود یاری می‌رسانند.


شيما صلواتي فرد

 

 

 

 

 

 

16+
Rating: 4.3/5. From 6 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *