آلوئه‌ورا داروخانه‌ای کامل

9+


مقدمه :

آلوئه ورا گیاهی با خواص شگفت انگیز که از دیر باز مورد توجه بسیاری از متخصصان علمی و مخصوصا طب سنتی بوده است به طوری که به نام دیگر این گیاه را داروخانه کامل نامیده‌اند.
اولین بار مصری ها از این گیاه برای درمان زخم ها و سوختگی ها استفاده کردند و پس از آن یونانی‌ها و اسپانیایی‌ها و آفریقایی‌ها در شیوه های مختلف درمانی از آن استفاده های گوناگونی برده اند.
همچنین این گیاه از دیر باز مورد توجه ایرانیان بوده است و نام دیگر این گیاه در طب قدیم به صبر زرد معروف است.

 

 

 

ترکیبات این گیاه بسیار شگفت انگیز است به گونه ای که ۹۶ درصد این گیاه را آب تشکیل داده است و تنها ۴ درصد باقی مانده شامل ساکاریدها، آنتی اکسیدان ها در قالب ویتامین های آ ، ب ، ث ، ای و امینو اسیدهای روی و اسید های چرب ضروری و کلسیم  هستند .
گیاه آلوئه ورا به خاطر خواص بازسازنده و منحصر به فرد از سایر داروها متمایز شده است . این گیاه توانایی درمانی متعددی دارد و به راحتی می تواند جایگزین داروهای استروئیدی موضعی ،خوراکی و یا آنتی بیوتیک ها شود .
در واقع با بررسی خواص معجزه آسای گیاه آلوئه ورا بیش از پیش می توان به قدرت خالق یکتا پی برد.

 

 

 

خواص درمانی آلوئه‌ورا:

در طب دندانپزشکی:

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که آلوئه‌ورا برای مقابله با پوسیدگی دندان بسیار موثر است و در بهبود بیماری های دهان و لثه قدرت شفابخش دارد.‌
ژل آلوئه‌ورا مانند یک خمیر دندان عمل می‌کند و برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و همچنین از بین بردن میکروب‌های دهان بسیار موثر است.

 

آلوئه‌ورا و درمان سوختگی :

جالب است بدانید ژل این گیاه به دلیل داشتن آب فراوان و روغن موجود در آن از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند، همچنین پلی ساکارید موجود در این گیاه باعث رشد و ترمیم پوست می شود به همین دلیل در طب قدیم از این گیاه برای درمان سوختگی و زخم  موضعی و التهابات پوستی بسیار استفاده شده است.

 

آلوئه‌ورا و درمان پوکی استخوان:

صبر زرد یا همان گیاه آلوئه‌ورا شامل مواد معدنی از جمله برن می‌باشد. این عنصر کمبود کلسیم را در بدن جبران و حتی جذب آن را تسریع می نماید از این رو مصرف آلوئه‌ورا برای پیشگیری از پوکی استخوان مفید است.

 

دیگر خواص دارویی:

۱. تقویت کننده بدن است.

۲. برای معالجه آسم مفید است.

۳ . در معالجه صرع مفید است .

۴ . خون را تصقیه می‌کند.

۵ . گرفتگی کبدی را درمان می‌کند.

۶ . برای رفع ریزش مو، شیرآبه آن را به سر مالیده و موها را با آن ماساژ می‌دهند.

 

 

 

تذکر:

  • لازم به ذکر است هر دارو یا گیاهان دارویی باید به اندازه و درست مصرف شود پس گیاه آلوئه‌ورا نیز از این امر مستثنی نیست. پس قبل از مصرف خوراکی این گیاه حتما با متخصصین طب سنتی مشورت شود.
  • این گیاه به هیچ عنوان برای خانم های باردار یا شیرده توصیه نمی‌شود.
  • ژل آلوئه‌ورا برای زخم های خیلی عمیق توصیه نمی‌شود، زیرا این ژل وارد بدن شده و در صورتی که فرد حساسیت داشته باشد باعث به وجود امدن اختلال در بدن می ‌شود.
  • مصرف طولانی مدت این گیاه سبب وابستگی بدن به آن و یا به هم ریختگی تعادل الکترولیتی و در مواردی باعث گرفتگی روده می‌شود.
  • مصرف این گیاه برای کودکان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌شود.

 

 

 

 

9+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *