آموزش سوارکاری

5+

 

سوارکاری از ورزشهایی است که در چند دههٔ اخیر مورد توجه خاصی قرار گرفته‌است، با این وجود سابقه‌ای طولانی داشته‌ است و می‌توان آن را از کهن‌ترین ورزش‌ها به‌ شمار آورد.

این ورزش امروزه نه تنها به عنوان یک رقابت سالم و مفید، بلکه به عنوان سرگرمی و به منظور گذراندن اوقات فراغت مورد توجه قرار گرفته‌ است.

با این که نسبت به بسیاری از ورزش‌ها پرهزینه به نظر می‌رسد، هر ساله تعداد بیشتری طرفدار به سوی خود جلب می‌کند.

 

ارتباط اسب وانسان
سوارکاری

 

 

سوارکاری چیست؟

سوارکاری به معنای نشستن بر پشت یک اسب و کنترل حرکات آن می‌باشد.

ویژگی این ورزش این است که انسان و مرکب (معمولاً اسب) را متحد می‌سازد، بنابراین موفقیت اسب و سوارکار به ارتباط و اعتماد و احترامی که آن دو برای یک دیگر قائل‌اند، بستگی دارد.

برای شروع به یادگیری سوارکاری نیاز به هیچ دانش و مهارت قبلی ای نیست.

با این حال به دلیل قدرت جسمی و ذهنی که کنترل کردن اسب نیاز دارد، سوارکاری به کودکان زیر ۷ سال توصیه نمی‌شود.

 

تاختن اسب
سوارکاری

 

 

دربارهٔ اسب‌ها بدانید

اسب‌ها در سن ۴ سالگی به بلوغ کامل می‌رسند.

یک اسب مؤنث بعد از ۴ سالگی به نام مادیان صدا می‌شود.

یک اسب مذکر بعد از ۴ سالگی به نام نریان صدا می‌شود.

اسب‌ها عموماً بیش از ۱۴۵ سانت قد دارند.

به اسب‌های کوچکتر از ۱۴۵ سانت پونی گفته می‌شود.

بیش از ۲۰۰ نوع نژاد اسب در دنیا وجود دارد.

دوران بارداری یک اسب ۱۱ ماه است اما گاهی از ۱۰ الی ۱۲ ماه هم می‌شود.

عمر متوسط اسب‌ها حدود ۲۰ الی ۲۵ سال می‌باشد و پیرترین اسب دنیا ۶۲ سال عمر کرده‌ است.

نام علمی این حیوان  «اکوس کابالوس» است.

یک اسب با وزنی حدود ۴۵۰ کیلوگرم تقریباً ۵۰ لیتر خون در بدن دارد.

 

"<yoastmark

 

 

آموزش سوارکاری

مهارت اول :

برقراری ارتباط با اسب
اولین گام برای سوارکارشدن ویاد گرفتن سوارکاری ,یاد گرفتن برقراری ارتباط با خود اسب است.ماهمیشه باید یاد بگیریم که سوارکاری همه چیز نیست ,یک سوارکار خوب سوارکاری است که به خوبی با اسب ارتباط برقرار می کند.
شما اگرنتوانید با اسب خود ارتباط برقرار کنید ,حتی اگر سوارکار ماهری باشید نمی توانید هیچ وقت از سوارکاری لذت ببرید.واین بدترین حالت برای یک سوارکار خواهد بود.شما باید خلق وخوی اسب خود ویا اسبی که قرار است سواری بگیرید را به خوبی درک کنید وبشناسید وبه خوبی با اسب ارتباط برقرار کنید تا اسب فرامین شما را بهتر درک کند واجرا نماید.
درواقع اسبها زبان برای سخن گفتن ندارند ,اما ازحرکات اندام اسب وبرخی اعمال ما را متوجه منظورشان خواهند کرد .که خیلی ساده با کمی توجه می توانیم متوجه منظورشان شویم.

دراسب ,گوشها بعضی اوقات نمایانگر برخی حرکات بعدی خواهند بود.بهتر است قبل از نزدیک شدن به اسب به وضعیت گوشها دقت کنید به خصوص اگر برای اولین بار است که به او نزدیک می شوید آن هم بدون حضور صاحب یا مهتر!
اسب هایی که دراین هنگام قصد شیطنت ,لگدزدن یا گازگرفتن را دارن قبل از اینکه شما از حد مجاز نزدیک تر شوید گوشهای خود را به سمت عقب می خوابانند و گوشها جمع می شوند.
اگرشما کمی توجه داشته باشید متوجه حرف اسب خواهید شد درواقع شما از این حرکت متوجه می شوید که اسب هنوز به شما اعتماد نکرده ودر واقع شما را عامل خطر می پندارد!

 

اسب
نوازش محبت آمیز اسب

 

دراین حالت بهتر است نزدیک اسب نشوید.کمی صبر کنید تا او به حضور شما عادت کند بعد به آهستگی پیش روید,چرا که او نیز اجازه می دهد.اگر کمی جلو رفتید واسب دوباره همان حالت را به خود گرفت وعقب رفت بهتر است بدانید که هنوز زود است !
یک نکته مهم این است که هیچ وقت چه درارتباط با اسب وچه در سواری نباید عجله کرد و باید صبور بود وصبر کرد.
هیچ وقت به یکباره دست را برای نوازش به سمت اسب نبرید چرا که اسب به شدت می ترسد وبرخی اسب ها نیز به شدت گازتان خواهند گرفت .البته برخی اسب ها بر اساس عادت تنها گوش می خوابانند ولب پرت می کنند درواقع گاز نمی گیرند. حالا به آرامی دست خود را جلو برده وحیوان را نوازش کنید.در اینجا اطمینان اولیه حاصل شده است !!
اسب ها نیز مثل انسان ها خلق وخوی متفاوتی دارند برخی از آن ها سریع اخت می شوند وبرخی خیلی دیرتر.با اسب حرف بزنید آنها به خوبی خواهند فهمید ,حتی از تن صدای شما ,امری بودن,تنبیهی {خشن} بودن یا محبت یا تشویقی بودن کلمه را می فهمند.
وقتی اسب به شما اعتماد کرد وبه راحتی به او نزدیک شدید واورا دست زدید ,ازاو تشکر کنید ,حتی با یک یا دوضربه ی آرام روی گردن او مثل {آفرین یا باریکلا و…}.

 

برقراری ارتباط دوستانه با اسب
نوازش اسب

 

هیچ وقت ترس خود را به اسب انتقال ندهید واز کوچکترین حرکت او مثل لب انداختن یا شیطنت کردن فرار نکنید ونترسید!!

درواقع حیوان  به خوبی متوجه ترس شما خواهد شد وخواهد فهمید که شما از او می ترسید ودیگر حسابی از شما نخواهد برد و سرکش خواهد شد.

پس با او حرف بزنید.

در مواقع لازم او را تشویق وتحسین کنید ,البته به یاد که اگر خواست شیطنت کوچکی انجام دهد در این مرحله می توانید با صدای بلند او را سرزنش کنید.

مثلا اگرخواست لب بیندازد یا گاز بگیرد با یک ضربه آرام روی پوزه وگفتن {نکن} ,او را متوجه کار اشتباهش بکنید ,دیگراسب این کار را تکرار نمی کند.
همیشه قند را در کف دستتان قرار بدهید وبه اسب بدهید یا جلوی پوزه آن بگیرید.در غیر این صورت خطر گازگرفتگی انگشتانتان وجود دارد,به او اعتماد کنید از اینکه دیگر به شما لگد نخواهد زد یا شما را گاز نمی گیرد چرا که او هم بتواند به شما اعتماد کند.البته احتیاط لازم را فراموش نکنید!!!

 

برقراری ارتباط با اسب
قند دادن به اسب

 

حالا توانسته اید یک ارتباط خوب با اسب برقرار کنید.این کار باید ادامه پیدا کند تا به مرور زمان اسب کاملا با شما اخت شود ودیگر به شما عادت کند وکاملا با شما راحت باشد…اسب باید از حضور شما احساس خطر نکند.فراموش نکنید که اسب حافظه قوی در ضبط خاطرات دارد و خاطرات به خصوص خاطرات بد به خوبی در ذهنش باقی خواهد ماند ,پس سعی کنید که خاطرات خوشی از خودتان برایش بسازید تا از بودن در کنار شما لذت ببرد وخودش بخواهد که کنار شما باشد…

 

"اسب

 

درقسمت بعدی این مقاله در سایت hibibhoora به مهارت دوم ,آشنایی با لوازم سوارکاری خواهیم پرداخت پس درهفته های آتی با ما همراه باشید.

منبع:

سایت ویکی پدیا 

جزوات درسی گروه هتلداری وگردشگری سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور 

 

بهاره منیعی
5+
Rating: 3.5/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *