آپونتیا

6+

مقدمه :

آپونتیا یا کاکتوس راکتی که از خانواده cacti می‌باشد مانند بقیه کاکتوس‌ها متعلق به آمریکاست که در حال حاضر در بیشتر نقاط جهان یافت می‌شود. این گیاه در مکزیک مخصوصا مناطق مرکزی و و غربی و جزایر کارائیب به وفور دیده می‌شود.

آپونتیا به صورت ساقه‌های کروی و راکتی شکل به هم وصل هستند و گیاهی پوشیده از تیغ است که بسته به نوع گیاه نوع و اندازه تیغ ها متفاوت است.

جالب است بدانید این گیاه اگر در شرایط محیطی مناسب رشد کند دارای گل‌های زیبا و میوه‌ای قرمز، بنفش و یا زرد  رنگ ‌می‌باشد و به همین علت در برخی مناطق به  این گیاه گلابی خاردار یا انجیر هندی می گویند. سطح میوه دارای خارهای ریزی می‌باشد که در هنگام مصرف اگر جدا نشود می تواند باعث بروز بیماری‌هایی در ناحیه گلو، مری و معده می‌شود.میوه این گیاه شیرین و ترد و آبدار است و دانه های سیاه رنگ در آن یافت می‌شود.

 

 

 

بستر گیاه :

خاک این گیاه باید زهکشی مناسبی داشته باشد و از آن جایی  که این گیاه به آب زیادی نیاز ندارد پس خاک رسی که آب را برای مدت زیادی در خود نگه می دارد مناسب نمی باشد. خاک این گیاه باید ترکیب خاک معمولی و شن درشت باشد.

 

آبیاری گیاه:

همان طور که قبلا گفتیم این گیاه به آب زیادی نیاز ندارد پس بهترین زمان آبیاری زمانی است که خاک آن خشک شده باشد و به طور معمول یک یا دوبار در هفته برای فصل های بهار و تابستان و یک یا دو بار در ماه برای فصل های پاییز و زمستان مناسب و به اندازه می باشد.

 

 

 

نور گیاه :

آپونتیا علاقه فراوانی به آفتاب دارد و اگر در محیطی قرار گیرد که دارای آفتاب کامل باشد باعث افزایش گل‌دهی و میوه دهی این گیاه می شود و فصل‌های بهار و تابستان بهترین فصل گل‌دهی این گیاه است .این گیاه دوست‌دار هوای گرم و خشک است ولی در شرایط سرد هم تا حدودی دوام می‌آورد ولی در این شرایط نباید انتظار گل‌دهی از این گیاه را داشته باشیم.

 

 

 

اندازه این گیاه از ۳۰ سانتی‌متر و اگر در شرایط خوبی رشد کند به ۲٫۵ متر می‌رسد. شرایط نگهداری این گیاه در گلخانه و آپارتمان آسان‌تر است زیرا گاهی تیغ‌های آن در محیط‌های باز باعث ناراحتی و دردسر می‌شود. ولی از طرفی هم بودن آن در محیط باز در فصل گل‌دهی و میوه‌دهی منظره زیبا و چشم‌گیری را به وجود می آورد. 

 

تکثیر گیاه:

تکثیر آپونتیا از طریق قلمه بسیار رایج و  راحت است. برای این کار باید یک برگ از گیاه را جدا کنید و در گوشه ای دور از آفتاب نگه داشته تا پینه ببندد. ممکن است پینه بستن گیاه در خاک یک هفته زمان ببرد.

سپس گلدانی مناسب با اندازه قلمه انتخاب کرده و با خاک مناسب پر کنید و آبیاری کنید و بعد از گذشت چند ساعت از آبیاری قلمه را به اندازه ۱ تا ۲ سانت در خاک فرو کنید.

 

 

 

بهتر است برای محکم شدن قلمه در خاک و جلوگیری از تبخیر آب ، پای کاکتوس را سنگ ریزه بریزید.

 

 

 

6+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *