آیا از امنیت خاطر اجتماعی برخوردار هستید؟ (۲)

2+

 

در این نوشتار در ادامه ( آیا از امنیت خاطر اجتماعی برخوردار هستید؟ (۱) ) به موضوع امنیت خاطر اجتماعی می‌پردازیم.

احترام گذاشتن به حقوق و شخصیت دیگران خوب است، ولی اگر بر اساس شناخت حقوق اجتماعی و ارزش آن‌ها باشد، نه صرفا تحمیل موقعیت و قدرت و از روی ترس از آن‌ها. حیا داشتن و عمیق بودن و کم حرف بودن و از روی حکمت و درک موقعیت چیزی نگفتن در جمع دوستان مگر به اقتضای ضرورت خیلی حکیمانه است. اما کم حرف بودن از روی ترس آنکه مبادا نابجا چیزی گفته شود که دیگران خوششان نیاید درست نیست.

باید به کودکانمان یاد بدهیم با خودشان صادق باشند و درسهای اخلاقی و رفتارهای بد و خوب را بیاموزند. زندگی در اجتماع را تمرین کنند. تشویق شوند که برای مشکلاتشان چاره‌اندیشی کنند، فرآیند حل مسائل را بیاموزند و تمرین کنند. آنها را برای لذت بردن از زندگی آموزش دهید نه فقط برای مقابله با زندگی. رابین ویلیامز، کمدین، می‌گوید به رغم این همه سال بازی روی صحنه، زمانی که با حضار و تماشاچی‌های جدید روبه‌رو می‌شود عصبی شده و مضطرب می‌گردد. اضطراب اجتماعی موضوعی است که همه با آن روبه‌رو می‌شوند.

 

اضطراب اجتماعی موضوعی است که همه با آن روبه‌رو می‌شوند.
اضطراب اجتماعی موضوعی است که همه با آن روبه‌رو می‌شوند.

 

 پرسشنامه زیر را تکمیل کنید تا جواب این سؤال برایتان مشخص شود. می‌توانید از یکی از دوستان نزدیک خود هم بخواهید که برایتان به این سؤالات پاسخ دهد. بعد می‌توانید پاسخ‌هایتان را مقایسه کنید.

آزمون
این پرسشنامه مشخص می‌کند که شما به اضطراب اجتماعی دچار هستید یا نه. ببینید در موقعیت‌های زیر تا چه اندازه ناراحت می‌شوید:
الف) ابدا عصبی نمی‌شوم.   ب) کمی عصبی می‌شوم.    پ) کاملا عصبی می‌شوم.

۱) پلیسی به شما نزدیک می‌شود.
۲) با دوستان و آشنایانتان جلسه‌ای تشکیل می‌دهید.
۳) با گروهی غریبه در اتاق انتظار پزشک می‌نشینید.
۴) با رییستان در مورد افزایش حقوق بحث می‌کنید.

۵) با فردی که لحظه‌ای پیش با او آشنا شده‌اید صحبت می‌کنید.
۶) با نامزدتان تلفنی صحبت می‌کنید و چند نفر غریبه نزدیک شما ایستاده‌اند.
۷) برای استخدام در شغلی مهم مصاحبه می‌کنید.
۸) درباره سیاست، اخلاق، یا مباحث غیرشخصی با دوستانتان حرف می‌زنید.
۹) در جلسه‌ای نشسته‌اید که شما به لحاظ نژاد، ملیت، یا در زمینه مذهبی با بقیه تفاوت دارید.
۱۰) در حالی که برای خودتان یا همسرتان لوازم شخصی می‌خرید، یکی از دوستانتان را ملاقات می‌کنید.

 

  زمانی که موقعیت اجتماعی ویژه‌ای پیش می‌آید، تشویش اجتماعی شما چقدر است؟
زمانی که موقعیت اجتماعی ویژه‌ای پیش می‌آید، تشویش اجتماعی شما چقدر است؟

 

محاسبه امتیازات:
به جواب‌های الف امیتاز ۱، به جواب‌های ب امیتاز ۲، و به جواب‌های پ امتیاز ۳ بدهید.

_ امتیاز۲۴_۳۰:
 شما به لحاظ اجتماعی بسیار عصبی هستید. بیش از اندازه نگرانید که دیگران درباره‌تان چه فکری می‌کنند، از این رو ممکن است دچار عدم امنیت خاطر شخصی و یا تصویر ذهنی بد شوید.

_ امتیاز۱۸_۲۴:
شما به اندازه کافی از حساسیت‌های اجتماعی برخوردارید. تا حدود زیادی برایتان مهم است که دیگران به شما چه می‌گویند و از شما چه انتظاری دارند.

_ امتیاز۱۰_۱۷:
شما در مجاورت دیگران بسیار راحت و آرام هستید. حتی ممکن است برایتان مهم نباشد که آن‌ها چه فکری در موردتان می کنند. تصویر ذهنی شما تحت تاثیر معیارهای درونیتان تعیین می‌شود و برایتان مهم نیست که برداشت و نظر دیگران چگونه است.

 

هر چه عزت‌نفس کمتر باشد، شخص در حضور دیگران اضطراب بیشتری پیدا می‌کند.

توضیحات:
با توجه به بررسی‌های انجام شده توسط مارک لبریز در دانشگاه ایلینوی، یکی از بزرگترین مشکلات در مطالعه اضطراب اجتماعی این است که به دو طریق خود نما می‌شود: یکی اینکه شخص درباره خودش چه نظری دارد ( مانند مورد پرسشنامه فوق)، و رفتار واقعی که دیگران شاهدش هستند. موضوع دیگر این است که ممکن است کسی اضطراب اجتماعی داشته باشد، اما بتواند آن را پنهان کند. بسیاری از اشخاص در حالی که در زمینه‌های اجتماعی موقعیت خوبی ندارد، تظاهر می‌کنند که بسیار راحت هستند. با توجه به بررسی‌های انجام شده هر چه عزت‌نفس کمتر باشد، شخص در حضور دیگران اضطراب بیشتری پیدا می‌کند.

پروفسور گلاسگو و پروفسور اراکوویتز در جریان یک بررسی که در دانشگاه اورگان انجام دادند به این نتیجه رسیدند که اشخاصی که اضطراب اجتماعی زیادی دارند، کمتر با دیگران قرار ملاقات می‌گذارند. این اشخاص معمولا در آزمون‌هایی از نوع فوق امتیاز کم می‌گیرند. آنان دارای شخصیت کناره‌گیر هستند، زیرا از حرف‌ها و ملامت‌های دیگران می‌ترسند.

 

  • منبع:
    _مجله موفقیت/ سعید سالار کیا
    _کتاب شما کی هستید؟
    از سالواتوره دیاتو/ مهدی قراچه داغی
    انتشار پیکان

 


 

2+
Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *