از مهربان‌ترین پدر و مادر تا بهترین خانواده

6+

 

خانواده‌ها از حیث رفتارهای درون خانوادگی به چهار دسته تقسیم می‌شوند، که هر کس به هر حال در درون یکی از این خانواده‌ها به دنیا آمده و بزرگ شده است:
۱)خانواده با پدری مهربان و سازگار، مادری خشن و سخت‌گیر.
۲) خانواده با مادری مهربان و سازگار، پدری خشن و سخت‌گیر.
۳) خانواده با پدر و مادری خشن و سخت‌گیر.
۴) خانواده با پدر و مادری مهربان و سازگار.

در آغاز گفتنی است که به جز خانواده چهارم ” با پدر و مادری مهربان و سازگار”؛ بقیه خانواده‌ها آسیب‌زننده و آسیب‌زا می‌باشند. در این بخش به چگونگی آسیب‌زایی هر یک پرداخته می‌شود.
علاوه بر آن دانستنی است که کودکان طبیعی و به هنجار در فرایند رشد خود هر یک با والدین هم جنس خود ” همانند‌سازی” انجام می‌دهند پس در شرایط به هنجار هر پسر با پدرش و هر دختر با مادرش همانندسازی می‌کند.

پدر، الگوی پسر

 

۱) پدر مهربان و سازگار، مادر خشن و سخت‌گیر:

از آنجا که پسر با پدر همانندسازی می‌کند، فردی سازگار می‌شود اما با مشاهده الگوی رفتاری خشن و سخت‌گیرانه مادر، به جنس زن بدبین می‌شود. گروهی از پژوهش‌های روانشناسان گویای این است که مردانی که از ازدواج هراس دارند و حتی تا پایان عمر تنها می‌مانند، می‌توانند محصول چنین خانواده‌هایی باشند. دختر چنین خانواده‌هایی نیز با دشواری‌های ویژه مربوط به خود روبه‌رو می‌شود؛ یعنی آنان با مادران خشن و سخت‌گیر همانندسازی می‌کنند و پس از آغاز زندگی خود پیوسته می‌کوشند تا از الگوی رفتاری خشن و پرخاشگر بهره‌جویی کنند که این چنین رفتاری خانواده و زندگی آن‌ها را سخت و گاهی با فروپاشی روبه‌رو می‌سازد.

 

۲) پدر خشن و سخت‌گیر، مادر سازگار و مهربان:

محصول چنین خانواده‌ای فرزندانی نابه‌ هنجار با ویژگی‌های زیر خواهد بود:
پسر این خانواده به سبب همانندسازی با پدرخشن خود،  سرنوشتی مانند دختر خانواده پیش در انتظارش خواهد بود و دختر این خانواده با مشاهده رفتار خشونت‌بار و سرد و سخت و بدون نرمش پدر، از مرد تصویری منفی در ذهنش پدید می‌آید که این تصویر، آفت خوشبختی و گرمی زندگی خانوادگی آینده او خواهد شد. دختران چنین خانواده‌هایی حسی پنهانی و نفرت‌انگیز به مرد پیدا می‌کنند.

 

 

این توضیح لازم است که در بسیاری از موارد مادران کم خرد، ناآگاهانه به این گرفتاری دختران خود دامن میزنند و بر شدت آن می‌افزایند. بسیار دیده شده که هرگاه بین زن و شوهری دعوا و کشمکش و ترش‌رویی پیش می‌آید بر فرض مقصربودن مرد، مادر خانواده با چهره‌ای مظلومانه در ظاهر به پنددادن ولی در واقع به آموزش بسیار خطرناکی می‌پردازد و چون فضای عاطفی در آن لحظه به گونه‌ای است که پذیرش آن برای فرزندان آسان و راحت و درونی‌سازی به آسانی صورت می‌گیرد، مادر کارهای نادرست پدر را به تمام مردان دنیا تعمیم می‌دهد.  این مادر نمی‌داند که با این آموزش چه بلایی بر سر دخترش می‌آورد! 

 

۳) مادر و پدر خشن و ناسازگار:

فرزندان چنین خانواده‌هایی برای دستیابی به یک فضای عاطفی و احساسی به افرادی بیرون از خانه تمایل پیدا می‌کنند. کمبود توجه، مهربانی، عاطفه و نابرخورداری از عواطف و احساسات والدین، آن‌ها را در آغوش کسانی قرار خواهد داد که، غم‌انگیزترین سرنوشت را برای آن‌ها پدید خواهد آورد. آن‌ها به سبب کمبودهای بنیادین روانی، پیوسته از این فرد به فرد دیگر پناه می‌برند یا از بالای دار سر در می‌آورند، یا با خودکشی و اعتیاد و زیاده‌روی در مصرف آن برای جبران کمبودهایشان به زندگی خود پایان می‌بخشند. 

 

۴) مادر و پدر مهربان و سازگار: 

دلخواه‌ترین گونه رفتاری خانواده، این گونه است. بچه‌های چنین خانواده‌هایی آینده‌دار، سازگار، امیدوار، دوست‌دار و دوست‌داشتنی هستند. حال اگر واقعا فرزندان خود را دوست دارید، در آغاز به حل مشکلات خود بپردازید؛ تا در آینده پدر و مادر شایسته‌ای برای فرزندان خود باشید. نخستین گام در این راه یک خودشناسی سیستماتیک است و گام دوم خودسازی.

 

در پایان یادآور می‌شویم که بهترین خانواده به لحاظ ساختاری خانواده دموکرات یا آزادمنش است و بدترین آن بی‌قید و بند و بدون محدودیت و بهترین خانواده از دیدگاه رفتاری، پدر و مادر مهربان و سازگار و بدترین آن خانواده‌هایی که هم پدر و هم مادر بسیار خشن و سخت گیراند. پژوهش‌های روانشناسی در بین زندانیان نشان می‌دهد که بیشتر افراد خلافکار و مشکل‌آفرین دست آورد دو گروه خانواده یاد شده هستند.

 

 

  • منبع:
    نوشته‌ای از “دکتر مسعود غفاری” در مجله موفقیت

زهرا سادات هاشم پور
6+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *