افراد خلاق چه ویژگی‌هایی دارند؟ (۱)

6+

 

خلاقیت فرایند روانی و اجتماعی است که می‌تواند منجر به خلق مفاهیم یا ایده‌های جدید شود و به عواملی همچون فرآیندهای شناختی، محیط اجتماعی و ویژگی‌های شخصیتی بستگی دارد.
هم چنین تحقیقات نشان می‌دهند که هر چند افراد خلاق از هوش بالاتر از متوسط برخوردار هستند، اما برای اینکه فرد بسیار خلاق باشد ضرورتا نباید نابغه باشد.

 

۱) برخورداری از سلامت روانی:
افراد خلاق از سلامت روانی برخوردار هستند. این افراد قادرند فکر، اندیشه و حرف‌های تازه را پشت سر هم مطرح کنند بدون اینکه دچار رکود گردند. برخورداری از ذهن سالم، باز و گشوده این امکان را برای قوه خلاقه فراهم می‌کند تا از آنچه می‌خواهد تصویر روشنی بیافرینند.

۲)کنجکاوی:
افراد خلاق در برخورد با یافته‌های جدید، درگیری ذهنی پیدا می‌کنند. در ذهن آنان همیشه انبوهی از سوالات نهفته است و همواره کلماتی مانند: چرا؟ چه موقع؟ کجا؟ و چطور؟ را در ذهن دارند.

آن‌ها به طور مستمر در جست و جوی موضوعات پیچیده، جدید، ناشناخته و عجیب هستند. به همین‌ دلیل آن‌ها در مقایسه با افرادی که از توانایی و خلاقیت کمتری برخوردار هستند، سوالات بیشتر و پیچیده‌تری را مطرح می‌کنند. این افراد بخش عمده‌ای از زمان خود را صرف توجه دقیق به اطراف خود می‌کنند و از این طریق سوژه‌های جدید برای فکر‌کردن می‌یابند.

۳) انعطاف‌پذیری:
معمولا این افراد انعطاف‌پذیر هستند. برای حل هر مسئله و رسیدن به یک هدف، چند راه و روش را در نظر می‌گیرند و به یک راه بسنده نمی‌کنند و افکار خود را در چارچوب‌های خاص و ساختارهای کلیشه‌ای زندانی نمی‌کنند. توانایی دیدن اندیشه‌های جدید و بررسی افکار نو و پذیرش مناسب‌ترین و کار آمد‌ترین باورها را دارند و در ارائه راه حل‌ها و اندیشه‌های بکر و بدیع آمادگی بسیاری دارند.

۴) تردید منطقی:

 

افراد خلاق و آفرینشگر به امور متعدد با تردید منطقی می‌نگرند و نسبت به ایده‌هایی که پذیرفته‌شده مشکوک هستند و هیچ وقت عجولانه قضاوت نمی‌کنند. لازم به یادآوری است تردید منطقی با اصحاب شک تفاوت دارد، زیرا اصحاب شک تمام معرفت‌های انسانی را نقض می‌کنند، اما افراد خلاق عقایدی را که فاقد دلیل و مدرک هستند را رد می‌کنند، آن‌ها افکار و عقاید را بدون چون و چرا نمی‌پذیرند، افرادی چون گالیله، دکارت و کپرنیک هم دچار همین شک‌گرایی منطقی بودند.

۵) اعتماد به نفس:
افراد خلاق اعتمادبه نفس بالایی دارند و در انجام کارهای خود محکم و مقاومند. اگر به عقاید خود اطمینان کافی داشته باشند، برای اثبات آن کوتاهی نمی‌کنند و از اینکه در برابر دیگران بایستند و با آن‌ها همنوا نباشند احساس ناراحتی نمی‌کنند. نیازی به تعریف و تمجید دیگران ندارند. هم‌چنین صاحب فکر، اندیشه و سبک خاص خود هستند.

۶) دوست‌داشتن زندگی: 
طبق تحقیقات انجام‌شده در میان افراد خلاق خودکشی و افسردگی بسیار کم دیده می‌شود، چون این افراد به زندگی عشق می‌ورزند و به ادامه آن علاقه‌مند هستند. این افراد برای خود ارزش زیادی قائل هستند و خود را دوست دارند. چون خود را دوست دارند، زندگی را  زیبا می‌بینند، در نتیجه به دیگران احترام گذاشته و با آنان نیز مهربان هستند. 

۷) نترسیدن از شکست: 
این افراد از شکست ترسی ندارند بلکه آن را راهی برای رسیدن به کامیابی و موفقیت می‌دانند. افراد خلاق به خوبی می‌دانند انرژی که می‌تواند ایده‌های بزرگ بیافریند می‌تواند موجب خطا

نیز بشود. آن‌ها می‌دانند که شکست، واقعا متضاد موفقیت نیست. در حقیقت شکست و موفقیت در یک طیف قرار دارند، زیرا هر دوی آن‌ها، نتیجه تلاشی است که صورت می‌گیرد. افراد خلاق به شکست به عنوان اولین گام موفقیت می‌نگرند.

تا به اینجا به بررسی هفت مورد از ویژگی‌های افراد خلاق و مبتکر اشاره کردیم، اگر مایل به دانستن ویژگی‌های دیگر این افراد هستید، پیشنهاد می‌کنم در ادامه با ما همراه باشید.

 

زهرا سادات هاشم پور
6+
Rating: 2.0/5. From 1 vote.
Please wait...