الگوهای پیگیری رشد اجتماعی، روانی و … در فرزندان (۱)

3+

 

خانواده‌ها بایستی پیوسته فرزندان خود را از سه سالگی زیر نظر داشته باشند و رشد آن‌ها را در زمینه‌های جسمانی، عاطفی، اجتماعی، شناختی و اخلاقی زیر ذره‌بین برده تا پی‌ببرند که فرزند آن‌ها با معیارهای رشد در زمینه‌های یاد شده عادی، جلوتر یا عقب‌تر است. توجه درباره این مساله بسیار بسیار ضروری است که، هیچ مسئولیتی سنگین‌تر، حساس‌تر و پر اهمیت‌تر از مسئولیت پدر و مادری نیست. به طوری که اگر هر کس از مسولیت پدرانه و مادرانه خود با خبر بوده و به آن بپردازد، نه تنها مشکلات در سطح فردی بلکه در سطح کلان اجتماعی و جهانی نیز کاهش خواهد یافت. باور و پذیرش این موضوع هر کس را بایستی وادار به پذیرش این مطلب کند که، کارایی امروز هر یک از ما آینده فرزندانمان را می‌سازد و آینده فرزندان نیز، خوشبختی و بدبختی خود ما را. پس، از هر سو که به مسأله نگاه کنیم بایسته است که برای خوشبختی آن‌ها بکوشیم و فراموش نکنیم که فرزندان ما یکی از خوشبختان یا یکی از بدبختان بالقوه آینده‌اند ولی بالفعل‌شدن آن بستگی به کارایی امروز ما دارد.


برای توجه به مسأله نمادهای پیگیری رشد، ایجاب می‌کند هر کس که دارای فرزندی است، در آغاز بایستی شناخت و باوری درست و واقع‌بینانه از فرزند خود داشته باشد. روانشناسان بر این گمان‌اند که، پدر و مادرها کمتر از دیگران فرزندان خود را می‌شناسند، چرا که کشسش‌های عاطفی و احساسی آن‌ها، تاثیر منفی در شناخت و درک درست و واقعی آن‌ها دارد، زیرا به طور طبیعی هرگاه ما انسان‌ها از کسی خوشمان بیاید، کمتر ایرادها و کاستی‌های او را می‌بینیم یا از آن‌ها اگاهی می‌یابیم و همین طور هر گاه ما از کسی بدمان بیاید از خوبی‌ها و جنبه‌های مثبت او بی‌خبر می‌مانیم. این شیوه برخورد، مشکلات زیادی را برای فرزندان ما در آینده پدید خواهد آورد. پس، بهترین شیوه نگاه و برخورد با هر کس، این است که پیشاپیش بدانیم و بپذیریم که هر کس دارای خوبی‌ها و ایراد‌هایی است، خودمان نیز دارای ایرادهای روانی و رفتاری هستیم که برگرفته از باورهای نادرست، عادت‌های نادرست، پیش داوری‌ها و خطاهای شناختی است و این‌ها افزون بر ایرادهای بی‌شمار تربیتی‌مان است. پس بیاییم در آغاز فرزند خود را به عنوان یک انسان که هم دارای جنبه‌های مثبت  و هم جنبه‌های منفی است بشناسیم و آنگاه بکوشیم تا جنبه‌های مثبت رفتاری و شخصیتی او را افزایش داده و جنبه‌های منفی‌اش را کاهش دهیم. پر اهمیت‌ترین کاری که برای شناخت موقعیت رشد فرزند شما لازم است، این است که، گذشته از آن که هر گونه دگرگونی مثبت و منفی او را زیر نظر  بگیرید، پیوسته حدود ده_پانزده نفر از بچه‌های هم سن، هم‌جنس، هم‌طبقه و هم‌نژاد فرزند خودتان را زیر نظر داشته باشید و میانگین انواع رشد آن‌ها را ملاک بررسی و مقایسه قرار دهید. 

 

۱) رشد جسمانی:

تشخیص این زمینه از رشد کاری آسان‌تر از دیگر زمینه‌هاست. همیشه به یاد‌ داشته باشید که چهره، تناسب اندام، قد و وزن در بیشتر مواقع، نخستین ملاک پذیرش اجتماعی و دریافت امتیاز است و در بالا بردن اعتمادبه‌نفس فرد تاثیر زیادی دارد. چنانچه باور روانشناسان بر این است که معمولا پسرها قد خود را کمی بیشتر و دخترها وزن خود را کمی کمتر گزارش می‌کنند. بنابراین با مورد مقایسه قرار دادن گروهی از بچه‌های هم‌سن، هم‌‌جنس، هم‌طبقه و هم‌نژاد، با فرزندتان پی‌ خواهید برد که او بالاتر از میانگین یا در حد میانگین و یا زیر میانگین قرار گرفته است. گذشته از پذیرش نقش مهم ژن‌ها در زمینه‌های گوناگون رشد جسمانی کودک، امروزه توجه به رژیم غذایی مناسب، ورزش، کنترل هورمون‌ها و دیگر کارهای پزشکی به ویژه تا زیر سن بلوغ می‌تواند در دست‌یابی به شرایط بهتر جسمانی یاری‌رسان باشند.

 

۲) رشد عاطفی:

 

بخش دیگری از رشد، که بایستی مورد توجه قرار گیرد، وضعیت عاطفی فرزند شماست که بایستی چگونگی آن را با همسالان خود او مقایسه کنید. در اینجا توجه به دو مطلب اهمیت دارد، تا روشن شود که فرزند شما از لحاظ عاطفی از خانواده خود گسسته است یا بسیار وابسته  است. شایان ذکر است که بروز هر کدام از آن‌ها زیانبار و بیمارگونه خواهد بود.
کودکان گسسته، آن‌هایی هستند که معمولا از خانه و خانواده خود گریزان بوده و برای بازگشت به خانه خود واکنش منفی نشان می‌دهند. برای نمونه کودکانی هستند که، هرگاه به خانه دوستان خود می‌روند از مادر دوست خود به اصرار می‌خواهند تا به مادرشان تلفن کنند و اجازه آنان را برای بیشتر ماندن در خانه دوست که پیوسته برای افزایش آن نیز چانه می‌زنند، دریافت کنند. در برابر کودکانی را دیده‌ایم که به محض آنکه از خانواده به ویژه مادر دور می‌شوند، فورا مضطرب شده با گریه از مادر و پدر خود می‌خواهند به دنبال آن‌ها بیایند و آن‌ها را به خانه برگردانند. افزون بر آن کسانی که مردم آن‌ها را به اصطلاح  بچه ننه، یا افراد بی‌عاطفه و یا بی‌رحم ارزیابی می‌کنند، کسانی هستند که در پروسه رشد عاطفی و یا رشد اخلاقی با مشکل روبه‌رو بوده‌اند و رشد عاطفی سالم، استقلال عاطفی و توانمندی در ارتباطات عاطفی سالم در آن‌ها پدید نیامده است.


در نوشتار بعدی به (الگوهای پیگیری رشد اخلاقی، رشد اجتماعی و رشد شناختی و آگاهی) خواهیم پرداخت.

 

  • منبع:
    نوشتاری از دکتر مسعود غفاری
    در مجله موفقیت

زهرا سادات هاشم پور

3+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

One thought on “الگوهای پیگیری رشد اجتماعی، روانی و … در فرزندان (۱)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *