انواع دستگاه های لیزر

4+

 

 

انواع دستگاه لیزر موهای زائد و مقایسه معایب و مزایای هریک از آن‌ها

یکی از مهمترین مسائل برای مشخص کردن میزان کاربردی واثربخش بودن انواع لیزرموهای زائد برروی فرد. توجه به تاثیر آن بر روی پوست‌هایی با درجات مختلف روشنایی است. درجات مختلف روشنایی پوست با مقیاس روشنایی فیتر پاتریک سنجیده می‌شود.

 

 

تفاوت لیزر موهای زائد الکساندرایت، دایود و آی پی ال

لیزر‌های مختلفی در درمان موهای زائداستفاده می‌شود: بهترین دستگاه لیزر موهای زائد؛ لیزر الکساندرایت و دایود که در پوست‌های روشن بهتر عمل می‌کنند و لیزر‌های ان- دی / یگِ با طول موج بلند (Nd: YAG Laser Long Pulsed) که در پوست‌های تیره ایمن‌تر و بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و استفاده از دستگاه های IPL و Elight که با سیستم فلش لامپ زنون کار می‌کنند. هرچه موها تیره‌‌تر و ضخیم‌تر و نیز پوست روشن‌تر باشد، تاثیر لیزر بیشتر است.
اکثر لیزرها بر موهای بور و کم‌رنگ تاثیر کمی دارند و حدوداً می‌توانند ۳۰ تا ۴۰ درصد این موها را کاهش دهند. افراد با موی بلوند و روشن کاندید خوبی برای لیزر جهت کاهش موهای ناخواسته نمی‌باشند و نیاز به جلسات درمانی بیشتری دارند. گرچه لیزر ایمن است اما در دوران بارداری، با توجه به حساسیت افراد و مسائل قانونی متعاقب آن، بهتر است از لیزر استفاده نشود. جهت آگاهی بیشتر شما در زمینه تفاوت لیزر موهای زائد با دستگاه‌های مختلف برخی انواع جدید توضیح داده می‌شود.

 

 

لیزرهای زیر برای درمان موهای زائد توصیه می شود:

  • سیستم لیزر الکساندرایت  با طول موج ۷۵۵ نانومتر
  • سیستم لیزر دایود با طول موج ۸۰۰ نانومتر
  • سیستم لیزر Nd-YAG با طول موج ۱۰۵۶ نانومتر
  • سیستم نوری IPL نیز با روش کار کردی مشابه لیزرها در درمان موهای زائد به کار می‌رود. انواع جدید IPL همان E-LIGHT است که علاوه بر نور از رادیوفرکانس نیز به طور همزمان استفاده می‌کند و به همین دلیل روی موهای کم رنگ (طلایی ، سفید) اثر بهتری دارد.

 

 

IPL چیست؟

آی پی ال intense pulse light یعنی سیستم‌های نور شدید پالسی. در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپ‌های زنون هستند که نور چند طول موجی و non coherent ایجاد می‌کنند که قادر است اثرات گوناگون بر روی ساختارهای مختلف پوست داشته باشد و می‌توان با گزینش فیلترهای مناسب اثر دلخواه برای اهداف مشخص را بدست آورد. دستگاه IPLروش محبوبی جهت برداشتن موهای زائد وجوان سازی پوست و روشن نمودن لک‌های صورت وهم چنین آثار سطحی جوش های صورت (آکنه ) می‌باشد. دستگاه IPL لیزر نیست اما کارایی و عملکرد مشابه دارد. ارزانتر است و سریعتر عمل می‌کند.

دستگاه IPLبا پالس نوری شدید جهت حذف موهای صورت، پاها، پشت و پوبیس بصورت آرام و بی خطر استفاده می‌شود. پالس‌های نوری با تمرکز روی فولیکول موها موجب ایجاد گرما و تخریب آن‌ها بدون سوختگی و یا آسیب به پوست می‌شوند. دستگاه حذف موی IPL سریع وکاملا بدون درد است. عوارض جانبی کم است ولی می‌تواند شامل قرمزی و تورم در محل درمان باشد که به سرعت برطرف می‌شوند.
IPL کاندیدهای مناسب جهت افراد دارای پوست روشن و موی تیره می‌باشند، زیرا IPL پیگمان درون فولیکول مو را مورد هدف قرار می‌دهد. تعداد زیادی از مردم تجربه حذف موهای زائد به صورت کامل توسط این روش را دارند، اگر موها دوباره رشد کنند به صورت نازک و ظریف خواهند بود.

 

 

دستگاه Elight ؛

دستگاه Elight ترکیب دستگاه IPL و دستگاه RF یا رادیو فرکانسی است.

 

دستگاه لیزرelight
دستگاه لیزرelight

 

 

 


لیزر Nd-YAG چیست؟

لیزرهای Nd:YAG برای استفاده در یک لامپ برق یا لیزر دیودی بطور اپتیکی پمپ شده‌اند. آن‌ها یکی از رایج ترین و بهترین دستگاه لیزر موهای زائد هستند، و برای بسیاری کاربردهای دیگر استفاده شده‌اند. لیزرهای Nd:YAG نوعا با یک طول موج ۱۰۶۴ nm ،در مادون قرمز، نور منتشر می‌کنند.

 

 

لیزر دایود

لیزرهای دایود رفع موهای زائد موجود به صورت پالسی و با طول موج‌های ۸۰۰ یا ۸۱۰ نانومتر می‌باشند. جذب این طول موج در ملانین تاحدی کمتر از لیزرهای الکساندریت و یاقوت و بیشتر از Nd: YAG، IPLها می‌باشد . به علت محدوده وسیع تنظیمات طول پالس و انرژی کاربردهای وسیعی داشته و قابلیت استفاده در پوست‌های تیره را نیز میسر می‌سازد. اگر فرد آگاهی و تجربه ی کامل نداشته باشد می‌تواند پوست فرد را بسوزاند. این دستگاه در نژاد ایرانی مناسب است.

 

دستگاه لیزر دایود
دستگاه لیزر دایود

 

 

 

 

مزایای دایود :

  • دارای عمق نفوذ بیشتر نسبت به الکساندرایت
  • کاهش رسیک به خاطر پالس یکنواخت
  • خنک سازی سطحی
  • قابلیت استفاده در پوست های تیره

 

 

لیزر الکساندرایت (الکس)

یکی از پیشرفته ترین دستگاهای لیزر دنیا برای از بین بردن موهای زائد می‌باشد . یکی از خصوصیات منحصر بفرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج (Pulse Duration) و میزان انرژی برای از بین بردن هر نوع مو و پوست می‌باشد . لیزر الکساندرایت از نوع لیزرهای جامد است که دارای طول موج ۷۵۵ نانومتر و در محدوده نور مرئی می‌باشد. با توجه به جذب بالای ملانین در این طول موج کاربرد ویژه آن، از بین بردن موهای زائد است. برخی کارشناسان لیزر الکس را قدرتمندترین و پر تاثیرترین و بهترین دستگاه لیزر موهای زائد از میان موارد بالا می‌دانند. این دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مخصوص برای جلوگیری از سوزش می‌باشد. البته لازم به ذکر است میزان درد استفاده از این دستگاه به طرز قابل توجهی بیشتر از موارد بالا و بخصوص لیزرهای آی پی ال و ایلایت است.

 

دستگاه لیزر الکساندرایت
دستگاه لیزر الکساندرایت

 

 

4+
Rating: 1.5/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *