باغ شیشه ای (تراریوم)

2+

 

تراریوم یعنی ظرفی مانند تنگ ماهی، جام، آکواریوم، پارچ بزرگ بلور، بطری و یا حتی شیشه مربا که از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف است که درون آن گیاهان سازگار با یکدیگر و نیاز به شرایط نگه‌داری یکسان پرورش داده می‌شوند.

تاریخچه باغ شیشه ای (تراریوم)

 اولین بار توسط جراح پزشک انگلیسی به نام وارد در قرن ۱۹ میلادی ساخته شد. دکتر وارد حین تحقیقات خود متوجه شد که گیاه سرخس داخل تنگ با وجود آلودگی هوای لندن بازهم رشد خوبی دارد. او برای آزمایش در سفری که به استرالیا داشت که ۸ ماه به طول انجامید تنگ را همراه با خود برد. علی‌رغم تغییرات زیاد درجه حرارت در طول سفر گیاهان به خوبی رشد کردند و دکتر وارد به وجود چرخه پایدار باران درون ظرف پی‌برد.

 

در تراریوم گیاهان حساس به خشکی، اکثر گیاهان آپارتمانی به ویژه آنهایی که در محیط مرطوب خوب رشد می‌کنند، کاکتوس ها و در کل گیاهانی که نیاز به رشد کم دارند استفاده می‌شود. مانند بنفشه افریقایی، توت فرنگی وحشی. به هیچ‌وجه گیاهانی مانند شمعدانی، حسن یوسف و گیاهان فصلی و باغچه‌ای و درختچه‌ها را نمی‌توان داخل تراریوم کاشت زیرا به رطوبت بالا و تهویه کم حساس هستند. هرچه تضاد رنگ بیشتر و فرم گیاهان متفاوت‌تر باشد تراریوم جذاب‌تر است.

 

"<yoastmark

 

درنظر داشته باشید گیاهان تراریوم به آب بیشتری احتیاج دارند پس موقع آبیاری با اسپری کردن، خاک را کاملاً خیس کنید، باید توجه داشت که تراریوم به دلیل محیط بسته نباید زیاد آبیاری گردد زیرا موجب تجمع حشرات ریز و گندیدگی می‌شود.

 آب تبخیر شده از سطح برگ گیاهان به صورت قطعات آب بر روی دیواره‌ی ظرف می‌نشیند و به تدریج روی دیواره به سمت پایین حرکت کرده و وارد خاک می‌شود و جود این چرخه درتراریوم باعث می‌شود که گاهی تا هفته‌ها نیاز به آبیاری نباشد. به دلیل اینکه اشعه خورشید از شیشه عبور می‌کند ولی گرمای آن حفظ می‌شود، داخل تراریوم همیشه چندین درجه گرم‌تر از بیرون است و خطر آلودگی به قارچ در آن زیاد است. به طور کلی حداکثر دمای مناسب ۳۰ درجه است. 

 

"<yoastmark

 

اگر تراریوم در محلی قرار دارد که نور بیرونی ضعیف است می‌توان با لامپ ۱۰۰w  در داخل آن یا لامپ فلوراسنت بالای تراریوم، نور مصنوعی ایجاد کرد. برای اینکه گیاهان بر اثر نور به یک سمت خمیده نشوند باید جای ظرف را هرچند وقت یکبار تغییر داد و جهت آن را نسبت به نور عوض کرد.

در تراریوم از خاک باغچه به علت وجود مواد آلی نمی‌توان استفاده کرد. همچنین برای کند شدن رشد و جلوگیری از شور شدن خاک گیاه هرگز از کود نمی‌توان استفاده کرد.

 

طرز تهیه ساخت تراریوم در خانه

۱- ابتدا ظرف مورد نظر را با آب و صابون خوب بشویید و خشک کنید و اجازه بدهید که درب ظرف چندین روز قبل از کاشت باز باشد. (ظرف مورد نظر باید شفاف باشد زیرا ظروف رنگی یا کدر نور را کاهش می‌دهد و در رشد گیاه دخالت دارد)

 

"ظرف

 

۲- یک لایه سنگ‌ریزه کف ظرف بریزید، برای جذب بوی ناخوشایند و جلوگیری از فاسد شدن گیاه و جذب رطوبت لایه نازکی از زغال روی لایه سنگ ریزه‌ها بریزید.

 

"مراحل

"مراحل

 

۳- برای جلوگیری از فرو نشستن خاک و جلوگیری از کم کردن توانایی زهکشی خاک از جوراب زنانه یا گونی یا پرده دورانداختنی به صورت یک لایه روی سنگ ریزه‌ها استفاده کنید.

۴- به مقدار کافی خاک گل کاری تمیز و استرلیزه شده که تقریباً یک چهارم حجم ظرف را پر می‌کند اضافه کنید.

 

"مراحل

 

۵- گیاه مناسب برای کشت انتخاب کنید. کاکتوس، گیاهان گلدار گرمسیری یا ترکیبی از گیاهان رنگارنگ برای استفاده در تراریوم مناسب هستند. هرگز از ترکیبی از گیاهانی که نیاز رشد مختلفی دارند استفاده نکنید.

 

"مراحل

 

باید فضای کافی برای رشد هرکدام از گیاهان درنظر گرفته شود. بسیار مهم است که گیاهان فاقد حشره یا بیماری باشند، هر برگ آسیب دیده یا زرد یا هر برگی که نشان از آسیب حشره یا بیماری دارد را فوراً جابجا کنید.

اگر بیماری برای شما دارای اهمیت است گیاهان را در یک بسته پلاستیکی برای دو هفته قبل از کاشت در تراریوم قرار دهید اگر بیماری وجود داشته باشد روی شاخ و برگ و ساقه نمایان می‌شود.

۶- بعد از کاشت گیاهان می‌توانید تراریوم را با استفاده از تخت سنگ، چوب شکسته و خزه تزیین کنید.

 

"ساخت


 


مریم جهانبخش

 

2+
No votes yet.
Please wait...

One thought on “باغ شیشه ای (تراریوم)”

  1. This is fun! I really like this happy birthday picture. Have a blessed day.

    1+
    No votes yet.
    Please wait...

Comments are closed.