تکنیک های مهم و کاربردی در نگه داری لباس

8+

اصول اساسی در شست و شو و نگه داری لباس:

طریقۀ شستشو و نگه داری لباس نکاتی دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید عمر لباستان را افزایش دهید. با دانستن اینکه هر پارچه‌ای با چه تکنیکی تمیز می‌شود، شما یک کمد پر از لباس‌های همیشه نو و تمیزخواهید داشت.
اولین گام برای نگهداری درست از لباستان این است که روش شستشوی آن و جنس لباستان را بدانید. ابتدا ببینید لباس شما از چه الیافی تشکیل شده است و بعد با کمک لیبل پشت لباس و اطلاعاتی در مورد شستشوی پارچه‌ها، لباس خود را تمیز کنید.

 

نخ

لباس نخی خود را با آب سرد بشویید که آب نرود و باعث رنگ رفتگی لباستان نشود و در مورد خشک کردن لباس‌های نخی هم به این نکته توجه کنید که خشک کردن با حرارت بالا هم می‌تواند باعث آب رفتن پارچه‌های نخی شود، پس از درجه حرارت پایین خشک‌کن استفاده کنید و وقتی لباس هنوز کمی خیس است، آن را از دستگاه خارج کنید.

 

لباس نخی را با دست و با آب سرد بشویید
لباس نخی را با دست و با آب سرد بشویید

 

 

کتان

در مورد نگه داری لباس های کتان به لیبل آن دقت کنید، اگر شستشوی آن‌ها با ماشین لباسشویی امکان پذیر باشد، بهتر است ماشین لباسشویی را بیش از اندازه پر نکنید چون پارچه‌های کتان مقدار بیشتری آب به خود می‌گیرند. لباس‌های کتان را پشت و رو اتو کنید و از اتو بخار استفاده کنید.

 

لباس‌های کتان را پشت و رو اتو کنید و از اتو بخار استفاده نمایید
لباس‌های کتان را پشت و رو اتو کنید و از اتو بخار استفاده نمایید

 

 

پلی استر

اکثر لباس‌هایی که در آن‌ها میزان زیادی از الیاف پلی استر به کار رفته است، قابل شستشو با ماشین لباس‌شویی هستند با این حال ابتدا به لیبل لباس دقت کنید. برای جلوگیری از چروک شدن بیش از حد لباس‌هایی از جنس پلی استر و همچنین جلوگیری از ایجاد حالت الکتریسیته در لباس هنگام استفاده از خشک‌کن آن را روی حرارت کم قرار داده و زمانی که لباس هنوز خیس است، آن را از ماشین خارج کنید. اگر لازم است که لباس اتو شود، از حرارت خیلی کم استفاده کنید، زیرا الیاف مصنوعی پلی استر به راحتی با حرارت بالا آب می‌شود.

 

اکثر لباس‌ها از جنس پلی استر قابل شستشو با ماشین لباسشویی می‌باشند
اکثر لباس‌ها از جنس پلی استر قابل شستشو با ماشین لباسشویی می‌باشند

 

 

ابریشم

پارچه‌های ابریشمی را با دست بشویید. بسیاری از الیافی که در پارچه‌های ابریشمی به کار می‌رود، ممکن است در صورت شستشو حالت سفت و خشک پیدا کرده یا چروک شود و یا رنگ پارچه از بین برود. اجازه دهید لیبل لباس به شما بگوید که لباس و پارچه ابریشمی را باید چگونه نگهداری کنید. برای نگه داری لباس ابریشمی قابل ششتشو با آب بهتر است از شامپو بچه ملایم بدون مواد نرم کننده استفاده کنید. برای خشک کردن لباس ابریشمی از خشک‌کن استفاده نکنید. می‌توانید ابتدا آن‌ها را داخل یک حوله بگذارید تا آب اضافی آن جمع شود و سپس آن را برای خشک شدن آویزان کنید. برای اتو کردن پارچه ابریشمی اتو را به شکل پرس کردن بگذارید و بردارید.

 

برای خشک کردن لباس ابریشمی از خشک‌کن استفاده نکنید و آن را آویزان کنید
برای خشک کردن لباس ابریشمی از خشک‌کن استفاده نکنید و آن را آویزان کنید

 

 

اسپاندکس

اسپاندکس یا استرج یکی از انواع الیاف مصنوعی است که برای ایجاد حالت کشسانی در لباس به کار برده می‌شود و اگر پوست حساسی داشته باشید، احتمال دارد که اسپاندکس باعث ایجاد ناراحتی پوستی برای شما شود. در شستشوی این جنس لباس از آب داغ و مواد سفیدکننده استفاده نکنید. برای خشک کردن این نوع پارچه آن را آویزان کنید و به هیچ عنوان از خشک‌کن استفاده نکنید. اتو را با حرارت ملایم روی پارچه پرس کنید.

 

برای خشک کردن لباس از جنس اسپاندکس آن را اویزان کنید
برای خشک کردن لباس از جنس اسپاندکس آن را اویزان کنید

 

 

پشم

اگر لباس پشمی شما قابلیت شستشو با آب را داشته باشد، باید آن را به آرامی، با دست و با مواد شوینده شستشو دهید. لباس پشمی خود را با آب سرد بشویید و در هوای آزاد خشک کنید. شستشوی این لباس با آب گرم باعث آب رفتن لباس خواهد شد.

 

شستشوی لباس پشمی با دست
شستشوی لباس پشمی با دست

 

 

( علامت‌های نگهداری از لباس اگر به شکل تشت آب باشد مربوط به شستشوی لباس خواهد بود. اگر به شکل دایره باشد مربوط به خشک شویی لباس می‌شود. مثلث مربوط به….) منتظر مطلب بعدی باشید. در مطلب بعدی به علائم شستشوی لباس که بر روی برچسب لباس موجود است خواهیم پرداخت.

 

شيما صلواتي فرد
8+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *