بیماری آلزایمر و علامت‌های این بیماری چیست؟

3+

۲۱ سپتامبر یا ۳۰شهریور را روز جهانی آلزایمر نام‌گذاری کرده‌اند که این مطلب را برای آشنایی بیشتر شما همراهان با این بیماری تهیه کرده‌ایم.با ما همراه شوید…

بیماری فراموشی که به اختصار آلزایمر( به انگلیسی Alzheimer’s disease) خوانده می‌شود یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود.

 

 

 

۱۰ علامت هشداردهنده بیماری آلزایمر:

• اختلال حافظه
• ضعف بیان
• جابه جا گذاشتن اجسام
• اشکال در تفکر ذهنی
• تغییرات در حالات و رفتار
• از دست دادن انگیزه
• گم کردن زمان و مکان
• ضعف یا کاهش قضاوت
• اشکال در انجام کارهای عادی
• تغییرات در شخصیت

بارزترین نوع از انواع مختلف زوال عقل اختلال حافظه است.اختلال حافظه معمولا بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند.در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیرو حافظه کوتاه مدت محدود می‌شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی و حافظه بلند مدت هم آسیب می‌بیند.
فردی که دچار اختلال حافظه می‌شود وسایلش را گم می‌کند و نمی‌داند کجا گذاشته است، بیمار چیزیز را که تعریف کرده است فراموش می‌کند و دوباره تعریف می‌کند یا سوالاتی را که چند لحظه پیش پرسیده است را فراموش می‌کند و دوباره همان سوال را می‌پرسد.و حتی به جایی می‌رسد که فرد آدرس‌ها را گم می‌کند.بروز اختلال درحافظه موجب می‌شود بیمار در عملکردهای خود در مسائل شخصی و اجتماعی دچار مشکل شود و همین موضوع موجب افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار می‌شود.

 

 

 

سایر علائم اولیه آلزایمر:

در سال ۲۰۱۶، محققان یافته های خود را ارائه کردند ،که نشان می دهد تغییر در حس شوخ طبعی ممکن است نشانه زودرس آلزایمر باشد.تحقیقات اخیر نشان می دهد که ویژگی های آلزایمر، مانند ضایعات مغزی، ممکن است در نیمه عمر وجود داشته باشد، حتی اگر علائم این بیماری تا چند سال بعد نباشد.

کاهش شنوایی
اثر انگشت غیر طبیعی
از دست رفتن حس بویایی
افسردگی
اختلال فضای بینایی

بیماری ابتلا به آلزایمر ارثی، ممکن است با سابقه خانوادگی بیماری تحت تأثیر قرار دهد، جوانان و افرادی که معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ سال سن دارند.

 

 

 

 

عوامل خطرساز اجتناب ناپذیر برای پیشرفت بیماری عبارتند از:

سالخوردگی
سابقه خانوادگی آلزایمر
حمل برخی از ژن ها

علت بیماری آلزایمر :

 

 

تقریبا ۱۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال ، زوال عقل دارند و حدود نیمی عقل دارند از آنها مبتلا به آلزایمر می‌باشند. آلزایمر نوعی بیماری ناهمگن از نظر ژنتیکی است که در تمام نژادها دیده می‌شود. ۵ درصد بیماران مبتلا به آلزایمر دچار بیماری خانوادگی با تظاهر زود هنگام ، ۱۵ – ۲۵ درصد دچار بیماری خانوادگی با تظاهر دیررس ، ۷۵ درصد مبتلا به بیماری تک گیر می‌باشند. ۱۰ درصد موارد آلزایمر خانوادگی ، توارث اتوزومی غالب و بقیه چند عاملی را نشان می‌دهند.

مهمترین یافته‌های شناختی بیماری آلزایمر ، رسوب دو پروتئین رشته‌ای پپتید بتاآمیلویید تاو در مغز می‌باشند. پپتید بتاآمیلویید که از پروتئین رمز گردانی شده توسط یکی از ژنهای مستعد کننده به بیماری آلزایمر خانوادگی بوجود می‌آید، در پلاکهای آمیلویید یا پیری در فضای خارج سلولی مخ مبتلایان به آلزایمر یافت می‌شود. پلاکهای آمیلویید ، حاوی پروتئینهای دیگر علاوه بر بتاآمیلویید می‌باشند. از جمله آپولیپو پروتئین E که این هم توسط نوعی ژن مستعد کننده به آلزایمر (APOE) رمز گردانی می‌شود.

اشکال هیپر فسفریله پروتئین تاو (TAU) ، کلافهای نورو فیبریلاری را تشکیل می‌دهند که برخلاف پلاکهای آمیلویید در داخل نورونهای آلزایمر یافت می‌شوند. تاو یک پروتئین مرتبط با میکرو توبولهاست که بطور وافری در نورونهای مغز بروز می‌یابد. این پروتئین ، تجمع و پایداری میکروتوبولها را که بر اثر فسفوریلاسیون کاهش می‌یابد، تقویت می‌کند. تشکیل کلافه‌های و نورو فیبریلازی تاو ظاهرا یکی از علل استحاله نورونی در بیماری آلزایمر است.

دوره بیماری آلزایمر چقدر است؟

 

 

روند پیشرفت بیماری آلزایمر در افراد مختلف با توجه به شرایط و پیشینه زندگی، زمان تشخیص، نوع اقدام‌های مراقبتی و درمانی متفاوت است و گاهی به ۱۰ سال هم می‌رسد. به طور کلی این بیماری ۳ مرحله دارد؛ در مرحله اول یا خفیف، علایم به‌تدریج ظاهر می‌شوند و مشکلاتی را برای فرد به وجود می‌آورند. در مرحله میانی، تمام علایم بروز می‌کنند و بیمار قادر نیست تنها زندگی کند و حتما به همراهی نیاز دارد. در مرحله نهایی هم به دلیل درگیر شدن بخش‌های زیادی از مغز، علاوه بر مشکلات ذهنی، مشکلات جسمی متعددی نیز در فرد به وجود می‌آید و بیمار برای زندگی، کاملا به دیگران وابسته می‌شود.

شاید یک روز همدیگر را فراموش کنیم، کمی باهم مهربان باشیم…

منبع:

ویکی پدیا

بیتوته

عصر ایران

3+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *