بیماری واریس و علل و علائم بروز این بیماری

0

 

واریس، بیماری شایعی است که عروق بدن را درگیر می‌کند و باعث گرفتگی سیاهرگها و ایجاد پیچ خوردگی در وریدهای سطحی شود.فردی که رگ‌های واریسی در بدن وی ایجاد می‌شود دردی گنگ و سنگینی در عضوی که مبتلا به واریس شده است را احساس می‌کند. برای آگاهی و پی بردن به بیماری واریس و علائم آن و همچنین علل ایجاد واریس مطلب زیر را بخوانید.

واریس سیاهرگها (varicose veins) که از ریشه ی لاتین varix به معنای پیچ خورده گرفته شده، به گشاد شدن سیاهرگها یا تورم ورید گفته می شود.واریس شایعترین بیماری عروقی است که حدود ۱۰-۲۰% جمعیت را مبتلا می کند.

اختلالات عروق وریدی سطحی را می توان به سه دسته تقسیم نمود:

 • عروق واریسی
 • عروق سطحی پر رنگ (وریدهای سیاه یا آبی)
 • تالنژکتازی ها (عروق قرمز رنگ باریک)

 

واریس

عروق عنکبوتی

 

عروق های واریسی خود به دو دسته ی واریس های اشکار و واریس های مخفی تقسیم می شوند.

درصورتی که عروق واریسی حالت آشکار و مخفی داشته باشد، عروق برجسته بر روی سطح پوست قابل مشاهده می‌باشند.این عروق ها معمولا برجسته و پر پیچ و خم و حالت طنابی می باشند و در اغلب موارد علاوه بر مشکلات ظاهری و زیبایی می توانند باعث بروز عوارض خاص خود مانند تورم و احساس سنگینی و نیز تشکیل لخته و زخم شوند.

در بعضی موارد علی رغم اینکه عروق وریدی دچار نارسایی شده ولی در سطح پوست عروق پرپیچ و خم دیده نمی شود، در اصطلاح به این حالت واریس مخفی گفته می‌شود.در این موارد ممکن است درد و تورم و سایر عوارض مربوط به واریس به طور کامل یا ناقص در بیمار مشاهده شود.

 

واریس

عروق پرپیچ و خم

 

 

فرآیند واریسی شدن رگها چگونه رخ می دهد؟

 

سیاهرگ‌ها، رگ‌های خونی هستند که خون را از تمامی اندام‌های بدن جمع آوری کرده و به سمت قلب هدایت می کند. قسمتهای مختلف بدن برای ادامه حیات خود از اکسیژن خون استفاده می کنند و مواد زائد خود (از جمله دی اکسید کربن و… ) را به درون سیاهرگها بر می گرداند. خون ورودی به سیاهرگها، به قلب و سپس ریه ها بازگردانده می شود در ریه ها، دی اکسید کربن از خون گرفته و اکسیژن وارد خون می شود و سپس این خون اکسیژن دار، به ارگانها و اندامهای بدن فرستاده می شود. لازم است خون در مسیر بازگشت خود به قلب بر نیروی جاذبه غلبه کند و این کار از طریق انقباض عضلات و یک سیستم تشکیل شده از دریچه‌های متعدد انجام می‌شود. در واقع رگ‌ها یک مسیر یک طرف برای عبور خون به جلو ایجاد می‌کنند و از طریق دریچه‌های موجود در رگ که به دریچه های لانه کبوتری معروف هستند ، امکان برگشت خون به عقب وجود ندارد. به این ترتیب خون در بدن انسان فقط در یک جهت حرکت می‌کند. در صورتی که دیواره رگ کشیده شده و انعطاف‌پذیری خود را از دست دهد، دریچه‌های لانه کبوتری ممکن است ضعیف شوند. به این ترتیب دریچه ضعیف شده ممکن است به خون اجازه دهد بر خلاف جهت طبیعی حرکت نماید و در واقع خون به سمت عقب جریان پیدا می‌کند. هنگامی که این شرایط ایجاد شود، ممکن است خون در رگ انباشته شده و تجمع خون به دیواره رگ فشار آورد. به دنبال آن مقداری از گلبول قرمز به بیرون از رگ نشت و داخل ساق رسوب می‌کند و تجزیه می‌شود. ماده رسوبی همان آهن هموگلوبین است که رسوب کرده و رنگ پوست را سیاه می‌کند و به ‌تدریج پوست سفت، ضخیم و ملتهب می‌شود .به این ترتیب رگهای واریسی در نقاط مختلف ایجاد می شوند.

 

واریس

فرآیند واریسی شدن رگ‌ها

 

 

رگ‌های واریس ممکن است در کدام اندام‌های بدن ظاهر شوند؟

 

 • پاها (در اکثر موارد)
 • مقعد
 • لگن
 • مهبل
 • رحم
 • مری
 • بیضه

 

واریس

رگ‌های واریسی

 

 

علائم و نشانه ‌های بیماری واریس چیست؟

 

 • رگ های واریسی به صورت رگ های گشاد شده، پرپیچ و خم، برجسته و طویل قبل مشاهده هستند و گاهی قطر بالاتر از ۴ میلی متر پیدا می کنند.
 • در بیماریی واریس رگ ها به رنگ آبی یا بنفش تیره تغییر رنگ می دهند.
 • درد در ناحیه پاها
 • احساس سنگینی در پاها به خصوص پس از ورزش کردن یا در طول شب
 • خون ریزی بیشتر از حالت عادی در نتیجه وارد شدن آسیب به ناحیه دچار واریس
 • لیپودرماتواسکلروز به معنی اینکه زیر پوست بالای قوزک قرمز شده و باعث چروک شدن پوست در ناحیه مورد نظر می‌شود.
 • ورم کردن قوزک‌ها
 • تالنژکتازی در پای آسیب دیده (رگ‌های عنکبوتی)
 • گاهی اوقات ممکن است پوست نواحی نزدیک رگ‌های واریس براق شده و معمولاً به رنگ مایل به قهوه‌ای یا آبی در آید.اگزمای وریدی که در نتیجه آن پوست ناحیه آسیب دیده قرمز و خشک شده و خارش در آن احساس می‌شود.
 • احساس گرفتگی در عضلات پا در هنگامی که بیمار به یکباره در حالت ایستاده قرار می‌گیرد.
 • سندرم پای بی قرار در مواردی که پیشرفت بیماری  واریس در فرد زیاد باشد.
 • آتروپی رنگ پریدگی که در نتیجه آن لکه‌های نسبتاً سفید به صورت نامنظم و شبیه جای زخم بر روی قوزک پا نمایان می‌گردد.

 

واریس

تصویر پا قبل و بعد از مبتلا شدن به بیماری واریس

 

 

علل بروز واریس چیست؟

 

 • سن: سن یکی ازعوامل ایجاد عروق واریسی می باشد و بطور کلی با افزایش سن احتمال بروز واریس و سایر اختلالات وریدی افزایش می یابد. رگ‌های خونی و عضلات پشت ساق پا که در موقع راه رفتن با فشار بر وریدها، بازگشت خون را به سمت قلب تسهیل می‌کنند با گذشت زمان ضعیف تر می‌شوند. کمتر از ۱۰ درصد زنان زیر ۳۰ سال و بیش از ۷۵ درصد زنان بالای ۷۰ سال به واریس مبتلا هستند.

 

واریس

افزایش سن یکی از علل ایجاد عروق واریسی

 

 • استعمال دخانیات: مصرف سیگار و دخانیات نیز روی واریس تاثیر منفی می‌گذارد و باعث غیرطبیعی‌شدن گردش ‌خون در پا می‌شود. از طرف دیگر دخانیات، سطح اکسیژن خون را کاهش می‌دهند و از این طریق پیشرفت واریس را تسریع می‌کنند.

 

واریس

استعمال دخانیات  جرقه ای برای مبتلا شدن به واریس

 

 • بارداری: تغییرات هورمون‌ها در حاملگی باعث می‌شوند که جدار عروق عضلات شل شوند. در نتیجه احتمال اتساع عروق بالا می‌رود و خون بیشتری در آنها جمع می‌شود. از طرف دیگر فشاری که رحم و جنین روی عروق اندام تحتانی وارد می‌سازند باعث می‌شوند گردش خون در ناحیه لگن دچار اختلال شود. در طی حاملگی، عروق واریسی ظاهر شده و یا حتی بدتر می شوند، اما اغلب بعد از پایان دوران بارداری که فشار روی عروق کمتر می شود، بهبود می یابند.

 

واریس

احتمال مبتلا شدن به واریس با تغییرات هورمونی در بارداری

 

 • قرص‌های ضد بارداری: مصرف قرص‌های استروژن و پروژسترون موجب بروز یا تشدید بیماری واریس می‌شود.با مصرف این قرص‌ها تغییرات هورمونی در بدن زنان ایجاد می‌شود، هورمون هایی که با غلظت بالا در بدن وجود دارد، تا حدی شل کننده دیواره عروق هستند و این یکی از علت های مبتلا شدن زنان به واریس است.

 

واریس

مصرف قرص‌های ضد بارداری مساوی با بروز یا تشدید بیماری واریس

 

 • انجام فعالیت‌های شغلی خاص: در شغل‌هایی که افراد مجبور به ایستادن و نشستن های طولانی  و حمل اجسام سنگین هستند به  دلیل فشارهای وارده به عروق و اختلال در عملکرد پمپاژ خون از عروق به سمت قلب، احتمال ابتلا به واریس افزایش می‌یابد.

 

واریس

ایستادن و نشستن‌های طولانی احتمال بروز بیماری وارس را افزایش می‌دهد.

 

 • وزن: در افرادی که دارای وزن زیاد یا چاقی هستند به دلیل وجود چربی‌های اضافی در بدن و فشاری که این چربی‌ها بر رگ‌ها وارد می‌کنند، خطر ابتلا به واریس بیشتر از افرادی است که وزن مناسبی دارند.

 

خطر ابتلا به بیماری واریس با افزایش وزن و چاقی

 

 • یبوست: یبوست یکی از مشکلات گوارشی است که به دلیل فشار‌های زیادی که به لوله گوارشی و عروق( بخصوص سیاه رگ‌های ساق پا) وارد می‌کند احتمال مبتلا شدن به بیماری واریس را زیاد می‌کند.

 

واریس

یبوست و فشارهای وارده به رگ‌ها، واریسی شدن عروق پا را به دنبال دارد.

 

 

 • وراثت: نقش عوامل ارثی در ابتلا به بیماری واریس اهمیت دارد و این افراد باید از زمان بلوغ و جوانی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.بنابراین اگر پدر یا مادر سابقه واریس داشته باشند فرزندان آنها شانس بیشتری برای ابتلا دارند. دربرخی خانواده ها،انواع اختلالات وریدی ازجمله واریس ، عروق عنکبوتی ، واریکوسل و….بصورت توام دیده می شوند .در این خانواده ها، اعضا خانواده باید از مواردی که احتمال واریس یا اختلالات وریدی دیگر را زیاد می کنند (مانند قرصهای ضدحاملگی،بلندکردن اجسام سنگین، ایستادنهای طولانی مدت و…) خودداری نمایند.

 

واریس

سابقه بیماری واریس در خانواده احتمال مبتلا شدن به بیماری واریس را در فرد افزایش می‌دهد.

 

 • بستن کمربندهای خیلی تنگ و پوشیدن شلوارهای خیلی چسبان و هر عامل دیگری که گردش خون طبیعی پا را به هم بزند نیز ممکن است باعث فشار و ناراحتی پا شود. بنابراین استفاده مداوم از این لباس‌ها ممکن است ایجاد واریس را تسریع کند. علاوه بر این قرار گرفتن در محیط‌های گرم مانند سونا و حمام بخار باعث می‌شود که تعریق افزایش پیدا کند و عروق پوست متسع‌تر شوند. بنابراین گرما ممکن است علایم واریس را تشدید کند. از طرف دیگر سرما باعث می‌شود عروق پوست منقبض شوند و علایم واریس به طور موقت کاهش پیدا کنند. ضربه به پا در اثر تصادف یا شکستگی و وجود لخته ی خون در وریدهای عمقی پا نیز می‌توانند از علل ایجاد واریس باشند.

 

واریس

عروق مبتلا به بیماری واریس

 

امیدوارم مقاله ی ارائه شده به آگاهی و اطلاعات شما در مورد بیماری واریس بیفزاید. برای دانستن تشخیص و درمان و عوارض بیماری واریس با مقاله ی بعدی سایت ما در مورد این بیماری همراه باشید.

مراقب سلامتیتون، این نعمت بی‌کران الهی باشید.

 

0
No votes yet.
Please wait...

One thought on “بیماری واریس و علل و علائم بروز این بیماری”

 1. واقعا مطالب زیبا جذاب و کاربردی بود .
  خیلی ممنون بابت مطالب خیلی خوبتون.
  تشکر …

  0
  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *