تاریخچه عکاسی ومعرفی اولین عکاس تاریخ جهان

1+

ژوزف نیسفور نیپس، هفتم مارس سال ۱۷۶۵م در سئونه لوآر فرانسه به‌ دنیا آمد. وی «مخترع عکاسی»، «نخستین عکاس جهان» و «پدر عکاسی نوین» به‌ شمار می‌رود. نخستین عکس ثبت‌ شده جهان، توسط او عکسبرداری شده و نیپس، سهم به‌ سزایی در پیشرفت تاریخ عکاسی داشته ‌است. عکاسی در لغت به‌ معنای فن عکاسی و عکسبرداری است و هم‌چنین به عمل و شغل عکاس نیز گفته می‌شود. این هنر در اکثر زبان‌های جهان «فتوگرافی» خوانده می‌شود که ترکیبی از دو کلمه‌ یونانی فتو به‌ معنی نور و گرافی به‌ معنی ثبت یا نگارش است. بنابراین، فتوگرافی به‌ معنای نقش کردن با نور است.

لغت عکاسی معادل واژه انگلیسی photography و برگرفته از دو کلمه یونانی photos به معنی نور و graphos به معنی نوشتن می باشد،یعنی نوشتن با نور.همانطوریکه در عکاسی ،نور اجسام برسطحی حساس به نور تاثیرگذاشته باعث خلق تصویر می شود.
فن آوری عکاسی ،حاصل تلاش ۲۰۰ساله اخیربشر است.نخستین بار،یک دانشمند فرانسوی بنام ژوزف نیسفورنیپس درسال ۱۸۲۲موفق به ثبت نخستین عکس تاریخ شد.اوبا قراردادن یک صفحه فلزی قیراندود در یک جعبه تاریک،از جلوی پنجره ،تصویر پشت بام را ثبت کرد.درآن زمان صفحه عکس به مدت ۸ساعت تحت تابش نور قرار داشت!

 

اولین عکاس تاریخ
آقای ژوزف نیسفور نیپس فرانسوی که موفق به ثبت اولین عکس تاریخ گردید.

 

درسال ۱۸۴۰م یک انگلیسی به نام فاکس تالبوت (fox Talbot) با اختراع صفحات نگاتیو که می شد از روی آن بارها تصویر پوزیتیو چاپ کرد،گام بزرگی در پیشرفت عکاسی برداشت.این اختراع هنوز پایه و اساس فیلم های عکاسی جدید است.

تکامل دوربین های عکاسی جدید ادامه یافت،دوربین های حجیم و غول آسا جای خود را به دوربین های سبک  و قابل تحمل دادند.بکارگیری سرعت های بالای شاتر(shutter) لنزهای قابل تعویض و تنظیم کننده های خودکار باعث ساخت دوربین هایی شد،که افراد غیرماهرهم می توانستند عکس های مناسب بگیرند.

 

اولین عکس تاریخ
اولین تصویری که توسط آقای نیپس گرفته شد.

 

عکس برداری رنگی درسال ۱۹۳۰ابداع شد و درسال ۱۹۶۰ فیلم های ۳۵میلیمتری رنگی در اکثر دوربین ها استفاده می شد.امروزه دوربینهای ارزان قیمت با قابلیتهای متوسط دراختیار عموم قرار دارند و تحت عنوان point-and-shoot ساخته می شوند.برای عکاسی با این دوربین ها کافیست،لنز را به سوی صحنه مورد نظر نشانه گرفته وکلید شاتر را بفشارید،اکثرتنظیمات را می توان به عهده خود دوربین گذاشت.

 

camera old
دوربین قدیمی

 

همانند تکامل دوربین ها،ظهورعکس نیز دچار دگرگونی های اساسی شد.درحالیکه عکاسان عصرنیپس برای ظهور عکس ۸ساعت منتظر می ماندند،اکنون ما می توانیم عکس های خود را درکمتراز۳۰دقیقه ظاهر نماییم.درحال حاضر روزانه بیش از۸۰ میلیون عکس در ۹۰۰۰۰ لابراتور عکاسی ظاهر می شود.

درمقاله بعدی به طرزکار یک دوربین حرفه ای و اجزای دوربین خواهیم پرداخت .پس درهفته های آتی با هی بیب هورا همراه باشید…

منبع:

کتاب عکاسی دیجیتال اثر آروین آذرگین 

www.bartarinha.ir


بهاره منیعی
1+
Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *