تویوتا پرفروش ترین خودروساز دنیا (۲۰۱۷)

1+

بنیانگذار اولیه شرکت تویوتا، ساکیشی تویوداست، که اولین کارخانه ریسندگی اتوماتیک در ژاپن را به نام صنایع تویوتا به راه انداخت.

نظریه ساکیشی همیشه این بود ، پنجره را باز کن، دنیای بزرگی در بیرون وجود دارد.

ریشه های تاسیس شرکت خودروسازی تویوتا، به سال ۱۹۲۶ بازمی گردد، که ساکیشی تویودا، اقدام به راه اندازی شرکت صنایع تویوتا کرد. شرکت تویوتا که به عنوان یک کارخانه ریسندگی فعالیت خود را شروع کرد و ساکیشی درسال ۱۹۲۴ نوع تمام اتوماتیک کارخانه را ساخت و دو سال بعد، کارخانه اتوماتیک ریسندگی تویوتا، تحت نام صنایع تویوتا پا به عرصه وجود گذاشت.

کیشیرو تویودا پسر ساکیشی، در گوشه ای از کارخانه پدر، خط تولید موتور گازوئیلی راه انداخت و در سال ۱۹۳۵ با تولید اولین خودرو مدل تویوتا ای ۱ و سال بعد مدل تویوتا ای ای رویای تولید یک خودرو شخصی را تحقق بخشید. در آن زمان این خودرو از روی خودروهای آمریکایی کپی شده بود. جایگاه خودروی تویوتا در جهان شبیه جایگاه امروز خودروی چینی بود. با ایجاد شعارهایی از قبیل ( مشتری حرف اول را می زند، سپس نوبت فروشنده است و در آخر سازنده قرار دارد یا راه کسب تجربه مواجهه با چالش هاست، خودت با تلاش خود از حرمت خود دفاع کن، ما دستاوردهای بزرگ را با زحمات خود به دست آورده ایم و کیفیت در حین فرآیند ساخته می شود.)توانستند تویوتا را از یک شرکت کپی کار با خودروهای بی کیفیت به یکی از باکیفیت ترین سازندگان خودرو جهان و رتبه اول خودروسازی جهان تبدیل کنند. (هم اکنون شرکت تویوتا مالک برندهای دینا، دایهاتسو، سایون، لکسوس و هینوموتورزو سهام‌دار شرکت‌هایی مثل ایسوزو و سوبارو است)         

پسر کنجکاو و مستعد او، کیشیرو تویودا که در سال ۱۹۲۹ در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه توکیو فارغ التحصیل شده بود، در کارخانه پدر مشغول به کار شد، اما همه توجه او صرف ساخت موتور اتومبیل بود. کیشیرو باسفر به ایالات متحده آمریکا و دیدن خودروهای آمریکایی از نزدیک ،تصمیم خود را برای ورود به صنعت خودروسازی گرفت.
در سال ۱۹۳۰ کیشیرو تحقیق بر روی موتورهای گازوئیلی را آغاز کرد. کیشیرو در مورد برنامه آینده خود با رئیس شرکت، ریسابورو مشورت کرد. ریسابورو در ابتدا بسیار محتاط بود و فریادهای اعتراض از داخل و خارج کمپانی بلند شد، اما کیشیرو بر تصمیم خود پافشاری می کرد و عقیده داشت این تجارت برای کمپانی سودمند خواهد بود و از همه مهم تر دولت نیز آشکارا برای سیاستگذاری پیشبرد صنایع اتومبیل در تلاش بود. طولی نکشید که ریسابورو موافقت کرد و کیشیرو دپارتمان اتومبیل را در سال ۱۹۳۳ در قسمت کوچکی از کارخانه ریسندگی پدر، راه اندازی کرد. هدف او تولید اتومبیل های مناسب با شرایط ژاپن بود، در حالی که نکات مثبت اتومبیل های خارجی را نیز در نظر داشت.
در سال ۱۹۳۵ اولین کارخانه خودروسازی تویوتا، آغاز به کار کرد و سال بعد، لوگوی تویودا به تویوتا تغییر یافت. یک سال بعد، یعنی ۱۹۳۷ شرکت تویوتاموتور به طور رسمی افتتاح شد. به این ترتیب یکی از موفق ترین کارخانجات ریسندگی ژاپن، در بین دو جنگ جهانی با تغییر گرایش، به کارخانه خودروسازی تبدیل شد. تلاش و همت کیشیرو تویودا باعث شد، از دل کارخانه پدر، کارخانه ای جدید تاسیس شود. در ابتدا خود کیشیرو به عنوان قائم مقام شرکت جدید عمل می کرد، که در سال ۱۹۴۱ به عنوان مدیرعامل، مشغول به کار شد. بلافاصله پس از راه افتادن شرکت جدید، اصول مدیریتی نوینی در روش مدیریت و اداره کارخانه به کار گرفته شد. دو سال بعد، موسسه تحقیقاتی تویوتا افتتاح شد و در سال ۱۹۵۱ سیستم پیشنهاد ایده های خلاق در تویوتا بنیان گذاشته شد. در سال ۱۹۷۳ مرکز طراحی و سال بعد نیز مرکز آموزش تویوتا، به وسیله کیشیرو راه اندازی شد.
(اولین محصول تجاری شرکت تویوتا، کامیون ۵ /۱ تنی جی ۱ بود)

در سال ۱۹۵۲ با مرگ کیشیرو، مسوولیت شرکت بر عهده ایجی تویودا پسرعموی او قرار گرفت. ایجی به همراه پسر کیشیرو، شوئی شیرو تویودا و طی سال های بعد، تویوتا را به یکی از شرکت های بزرگ خودروسازی جهان تبدیل کردند. در سال ۱۹۷۷ مرکز فنی تویوتا در ایالات متحده آمریکا افتتاح شد و سال ۱۹۸۴ همکاری تویوتا با جنرال موتورز در ایالات متحده صورت گرفت.
تویوتا در سال ۱۹۹۸ با معرفی خودروهای هیبریدی تجاری، پیشگام بودن خود را به عنوان پرچمدار عرضه جدیدترین تکنولوژی ها به رخ حریفان کشید. در سال ۲۰۱۴ هم این شرکت با معرفی اولین خودرو پیل سوختی تجاری جهان که با سوخت هیدروژن کار می کند و خروجی آب را در پی دارد یکی از بزرگ ترین قدم ها را به سمت خودروهای آینده برداشت.

درحال حاضر تویوتا یکی از قدرتمندترین خودروسازهای جهان هست.

 

 

 

 

 

 

1+
No votes yet.
Please wait...

4 thoughts on “تویوتا پرفروش ترین خودروساز دنیا (۲۰۱۷)”

 1. تبدیل شدن یک شرکت کپی کار با خودروهای بی کیفیت به یک سازنده خودرو با کیفیت
  توی ایران ما یه آرزوِ
  آرزو بر جوانان عیب نیست!

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. البته آنها میخواستن که از کپی کاری به تولید کنندگی برسند ، ولی اینجا کسی براش مهم نیست
   واقعا آرزو بر جوانان عیب نیست

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 2. مسیر پیشرفت بزرگان تاریخ همیشه الهام بخش بوده و می تواند راهنمای راه ما باشد

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. دقیقا باید به نحوه پیشرفتشون دقت کرد و از کارشون درس گرفت

   0
   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *