خالتور

0

 

بازهم کلیشه، احتمالاً سقوط در گیشه

خالتور، فیلمی خوش‌سیما قبل از مشاهده، بانام‌هایی آشنا و بزرگ از قبیل: آرش معریان، محمد حسین فرح‌بخش، محمدرضا شریفی‌نیا و…
 
 
 
 
معمولاً آثار هنری از دو منظر بررسی می‌شوند، فرم و محتوا، عده کثیری از منتقدان و بزرگان و این حقیر معتقدند یک اثر هنری بدون فرم محتوا نمی‌پذیرد، هرچقدر هم که محتوا داشته باشد.
مصداقی که می‌توان آورد این است که محتوا مایع است و فرم ظرف، هرچقدر هم که مایع درستی داشته باشیم بدون ظرفی برای نگه‌داشتن و شکل‌دهی به آن بی‌مصرف می‌شود.
خالتور نه فرم دارد نه محتوا، داستان صرفاً کلیشه است و اقتباس آن از چند فیلم و سریال متوسط داخلی، مثل سریال دردسرهای عظیم، سینمایی کیش‌ومات و…
فیلم‌نامه و داستان مستقل نیست، اقتباس صحیح هم نیست، ادامه و کش دادن بی‌مورد است سرشار از شوخی‌های تکراری و دم‌دستی، بازیگران هم تنها و تنها خود را تکرار می‌کنند، علی صادقی، مهران غفوریان، محمدرضا شریفی‌نیا کمدین های قابلی بوده و هستند ولی تکرار بیش‌ازحد فقط باعث خستگی و دل‌زدگی مخاطب می‌شود، همان‌طور که فیلم‌های: گینس، دراکولا و… با حضور رضا عطاران با شکست در گیشه مواجه شدند و  اگر نقش متفاوت ارژنگ در نهنگ عنبر به کمک  عطاران نمی‌آمد او هم باآن‌همه تجربه و مهارت و استعداد به دلیل تکرار خود باعث دل‌زدگی می‌شد.
کاش این امکان بود که از آرش معریان بپرسم یک کمدی صرفاً به دلیل چند صحنه همراه با موسیقی و آواز و رقص، موزیکال می‌شود؟؟؟
اگر این‌گونه باشد که تمام فیلم‌های ایرانی قبل از انقلاب ۵۷ موزیکال هستند.
موزیکال بودن خالتور ادعایی غلط و بزرگست از سوی سازندگان این اثر.
 
 
 
 
غم‌انگیز است که کارگردان کار بلدی مثل آرش معریان به سمت فیلم‌های کلیشه‌ای رو آورده و کارگردانی مثل محمدحسین فرح‌بخش بعد ساخت اثر اجتماعی_سیاسی بی‌نظیر «زندگی خصوصی» و… به تهیه‌کنندگی در سینمای بدنه روی آورده است.
 
 
 
 
(سینمای بدنه به معنی فیلم‌هایی است که ساخته می‌شود به‌صرف کسب درآمد و حفظ سرمایه در گردش سینما، که البته باید به گم در ایران کمی متفاوت است از بقیه دنیا)
 
در آخر باید بگویم که اگر به دنبال تماشای یک فیلم خوب هستید، خالتور انتخاب مناسبی نیست، ولی اگر وقت آزاد دارید و تنها هدفتان سرگرمی است، خالتور به شما توصیه می‌شود.
از تمام شما همراهان عزیز عذرخواهی می‌کنم که در این نوشته زیاد حاشیه رفتم، راستش فیلم چیزی بیش از آنکه گفته شد برای ارائه نداشت و ترجیح دادم چند مورد مهم مثل: فرم و محتوا در آثار هنری و سینمای بدنه را برای شما شرح دهم.
0
No votes yet.
Please wait...

6 thoughts on “خالتور”

 1. بهتر نیست در مورد آثار فاخر صحبت بشه ؟؟؟

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. از ابتدا تلاشم بر معرفی فیلم های روی پرده برای آگاهی بخشی به مخاطبان بود، ولی حتما سعی میکنم ۱۰۰ فیلم برتر جهان و ایران را معرفی و بررسی کنم،البته باید بگم که به شدت کار سختیه چون هر چه فیلم از کیفیت و دقت بیشتری برخوردار باشه نقدش تخصصی تر میشه و راستش نقدر برخی از شاهکار های سینما از عهده من خارجه گاهی و حتی از آستانه تحمل مخاطب، ولی چشم….

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 2. ممنون از نقد عالیتون …
  خیلی عالی بود که در مورد فرم و محتوا اطلاعاتی بهمون دادید

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. لطف دارید
   فرم و محتوا اصلی ترین موضوعیست که منتقدان در سطح عمومی و تخصصی بهش میپردازن
   و جالبه بدونید بحث و جدل فراوانی بین منتقدان جاریه در مورد اولویت این دو مورد، تا این حد که منتقدان به دوسته فرم گراو محتوا گرا تقسیم میشن

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 3. به نظر میرسید با حضور بازیگران کمدین مثل علی صادقی و مهران غفوریان و… فیلم جالب و خنده داری باشه،
  ولی اینطور که گفتید پشیمان شدم برم ببینمش،مخصوصا که گفتید شوخی‌های تکراری داره،
  دقیقا همینطور که گفتید خودتون، خیلی به حاشیه رفتید ولی حسن خوبی که داشت این بود که با اصطلاحات سینما کمی آشنا شدم.
  ممنون آقای شیروانی☺

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. من انتظار یه فیلم عالی رو نداشتم، اما راستش فکر هم نمیکردم انقدر بد باشه،درست میگید واقعا بعید بود از این بازیگران و تاسف باره
   خواهش میکنم، سعی میکنم به مرور تمامی اصطاحات رایج و اساسی رو بیان کنم

   0
   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *