خفگی

0

 

 خفگی فیلمی خوش‌ساخت، رئالیستی و سرشار از ترس و معما
 
 خفگی فیلم خوش‌ساخت کارگردان اثبات‌شده سینمای ایران فریدون جیرانی، خفگی بی‌شک متفاوت‌ترین اثر جیرانی است.
فیلم از اولین سکانس تا آخرین پلان مخاطب خود را شوکه می‌کند. شروع سیاه‌سفید (نوآر) فیلم اولین شوک بزرگ این اثر است، آن‌ هم در سینمای امروز ایران که بعد از انقلاب ۵۷ تنها یک فیلم سینمایی در این حد و اندازه و در این سطح، سیاه‌سفید ساخته‌شده است، که آن هم جرم مسعود خان کیمیایی است. جرم، ادای احترام کیمیایی به خود، سینمای خود و قهرمانان سابقش بود. اما خفگی بی‌شک ادای احترام خلاقانه جیرانی به هیچکاک و سینمای معمایی است. شروع فیلم با فلش بک، ایجاد هزاران معما در ابتدا، در وسط و در انتهای آن بهترین مصداق این سخن است.
 
 
 

 از طرفی باید به فریدون جیرانی تبریک گفت برای نوشتن چنین فیلم‌نامه بی‌عیب و نقصی که با وجود پرداختن به موضوعات مختلفی مانند: عشق، جنون، خیانت، اختلاف طبقاتی، فساد، پلیدی، عدالت  و…. هیچ‌گاه از مسیر خارج نشده و انحرافی در مسیر فیلم مشاهده نمی‌شود.
 
 
 
 فیلم‌برداری هنرمندانه این اثر شگفت‌انگیز است، گویی هزاران عکس هنری بی‌نظیر را به هم چسبانده‌اند و تماشای این اثر قطعاً برای علاقه‌مندان حرفه‌ای سینما فوق‌العاده خواهد بود.

 
 
 
 
 گریم بی‌نقص بازیگران یکی دیگر از جلوه‌های هنری شاخص این اثر است، صورت‌های بی‌روح بازیگران در ابتدای فیلم شما را به یاد مکبث خواهند انداخت اما رفته‌رفته روح در گریم بازیگران جاری می‌شود و این همراه است با رشد شناخت شما از شخصیت هال که باز هم جلوه دیگری از خلاقیت فریدون جیرانی است. ایده عالی جیرانی با گریم فوق‌العاده و بازی خوب بازیگران به کمال رسیده است. البته جز در مورد الناز شاکر دوست که با وجود تلاش زیادی که کرده است، بازی وی درنیامده است و شخصیت صحرا پر از سردرگمی و سؤال های بی‌جواب می‌ماند و این مشکل در انتهای فیلم منجر به ابتر بودن شخصیت می‌شود، میگویم شاکر دوست چون بعید میدانم مشکل از فیلم‌نامه باشد و بعدهای شخصیت صحرا به خاطر بازیگر درنیامده است.
 
 
 
 
 توصیه
 اگر مقصودتان از تماشای این فیلم تفریح و سرگرمی است، اصلاً توصیه نمی‌شود. اما اگر به دنبال تماشای یک فیلم خوش‌ساخت خلاقانه و داستان‌پرداز هستید، پیشنهاد می‌کنم خفگی را از دست ندید.
 
0
No votes yet.
Please wait...

2 thoughts on “خفگی”

 1. مشتاق شدم فیلم ببینم…..

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. ببخشید دیر پاسخ میدم
   خداروشکر امیدوارم لذت ببرید و شرمنده نشم

   0
   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *