خواص میوه انار

4+

انار معجزه بسته بندی موادغذایی در طبیعت است. یک بسته در بسته از دانه‌های رنگی، از قرمز یاقوتی تا سفید مرواریدی و پر آب که کنار هم با لایه محافظ سفیدی نشسته‌اند. شاعر، همین قدر حوصله کرده که بگوید صد دانه یاقوت آنجاست اما یک انار خیلی بیشتر از این حرف‌ها دانه دارد که با نظم و ترتیب یکجا نشسته‌اند.
می‌گویند قدمت این میوه، به ۴ هزار سال قبل برمی‌گردد؛ میوه‌ای که سوغات ایرانی‌ها بوده و از اینجا به هند و سپس به آفریقای شمالی، چین، اروپا و آمریکا رفته. در سوره الرحمن آنجا که از وصف بهشت و میوه‌های بهشتی آمده، از انار هم نام برده‌اند؛ یک میوه خوش آب و رنگ شفابخش که به مانند این است که هر دانه‌اش دوای دردی است.

مواد معدنی انار

این میوه غنی از ویتامین‌های چون B2، C،B1 ومواد معدنی مانند سدیم، فسفر، آهن، منیزیم و پتاسیم و ترکیبات قندی ساکارز،گلوکز،فروکتوز و همچنین اسیدهای مالیک و سیتریک است.

انار فشار خون را کنترل می‌کند.

 

انار فشار خون را کنترل می‌کند.
انار فشار خون را کنترل می‌کند.

 

انار برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون نیز مفید است و با داشتن حدود ۲۶۰ میلی‌گرم پتاسیم در مقابل ۳ میلی‌گرم سدیم در هر ۱۰۰ گرم در کاهش فشار خون مفید است.
نوشیدن روزانه آب انار می‌تواند با پایین آوردن فشار خون و کاهش میزان استرس، تنش‌ها و استرس‌های کارمندان را در محل کار کمتر کند.

متخصصان با انجام آزمایشاتی، تاثیر فیزیولوژیکی مصرف روزانه نیم لیتر آب انار را طی یک دوره دو هفته‌ای مورد ارزیابی قرار دادند.

آن‌ها دریافتند تمام ۶۰ نفری که داوطلبانه در این آزمایش شرکت کرده بودند و در محیط‌های کاری مختلف مشغول به کار بودند، پس از نوشیدن این آآب میوه اشتیاق بیشتری پیدا کردند و کمتر دچار استرس و آشفتگی می‌شدند.
کسانی که آب انار می‌نوشند، فشار خون‌شان نیز پایین می‌آید و بنابراین خطر بروز حملات قلبی و سکته مغزی و بیماری کلیوی در این اشخاص نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
به گزارش روزنامه تلگراف، مطالعات بسیاری تاکنون نشان داده است که آب انار مزایای بسیاری برای سلامتی دارد و انجام مطالعات بیشتر برای شناسایی خواص مفید این میوه ضروری است.

انار خاصیت کاهش وزن دارد.

انار هم‌چنین می‌تواند چربی‌های اطراف معده و شکم را در زنان و مردان چاق کاهش دهد.متخصصان در یک آزمایش یک ماهه ثابت کردند، میزان تشکیل سلول‌های چربی در اطراف شکم در افرادی که آب انار مصرف می‌کنند، کاهش می‌یابد.
پزشکان معتقدند که آب انار می‌تواند مقدار اسید چرب موجود در خون موسوم به اسید چرب “NEFA” را کاهش دهد.

آزمایشات قبلی که روی انسان و حیوانات انجام گرفته، نشان داده است که مقدار زیادی از این اسید چرب، ذخیره چربی را در اطراف شکم افزایش می‌دهد و درنتیجه سبب تشدید احتمال ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع دوم می‌شود.

خوردن انار موثر در سلامت دهان و دندان

عصاره انار آثار ضدباکتریایی داشته و به عنوان مثال با باکتری‌های ایجاد کننده پلاک‌های دندانی مقابله کرده در سلامت دندان و دهان موثر است.

آب انار عوارض یائسگی را کاهش می‌دهد.

 

آب انار عوارض یائسگی را کاهش می‌دهد.
آب انار عوارض یائسگی را کاهش می‌دهد.

 

آب انار و پوست آن، خواص ضعیف استروژنی داشته و لذا می‌توانند در برطرف کردن عوارض یائسگی موثر باشد.

انار در سلامت پوست و مو موثر است.

یکی از عللی که مصرف انار را برای سلامت پوست و مو توصیه می‌کنیم، خواص‌ آنتی‌اکسیدانی این میوه است.
متخصصان پوست و مو علاقه خاصی به توصیه به مصرف ویتامین C دارند زیرا مصرف ویتامین C چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی برای پوست فواید زیادی دارد.

مثلا ویتامین C موضعی می‌تواند در مقابله با آثار مضر نور خورشید روی پوست موثر باشد.
مصرف یک انار معمولی می‌تواند ۴۰ درصد نیاز روزانه به ویتامین C را تامین کند.

انار منبع خوبی از آهن است.

 

انار منبع خوبی از آهن است.
انار منبع خوبی از آهن است.

 

هم‌چنین انار منبع خوبی از اسید فولیک، پتاسیم و آهن بوده، مصرف آن را برای بیماران مبتلا به کم‌خونی به خصوص بانوان توصیه می‌کنیم.

یکی از علل مهم مشکلات پوست، مو و ناخن در خانم‌ها کم‌خونی فقر آهن است.

می‌توان گفت که شایع‌ترین علت ریزش مو در خانم‌ها، فقر آهن است و بانوان باید به مساله کمبود ذخایر آهن بدن و کم‌خونی بسیار حساس بوده و همواره درصدد رفع آن برآیند.

میوه انار خاصیت ضد سرطانی دارد.

خواص آنتی‌اکسیدانی انار تاثیر زیادی بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی دارد.آب انار به خاطر داشتن مقادیر فراوانی فلاوونوئید (نوعی آنتی‌اکسیدان) تاثیر فوق العاده‌ای بر خنثی‌سازی سرطان ناشی از رادیکال‌های آزاد دارد.

طی نتایج حاصله از تحقیقات روی موش‌ها، این میوه می‌تواند در پیشگیری از سرطان پوست و سینه موثر باشد و نیز طی یافته‌های جدید محققان آمریکایی، مصرف آب انار، روند رشد سلول‌های سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

در یک مطالعه زمانی که مصرف آب انار را ارزیابی کردند، مشخص شد: این ماده به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان به مقدار زیاد می‌تواند به عنوان راهی برای مبارزه و جلوگیری از سرطان سینه باشد.
میوه‌های قرمز دارای آب و دانه به طور طبیعی یک نوع ماده شیمیایی به نام اسید الاژیک تولید می‌کنند که به نظر می‌رسد برای جلوگیری از رشد سلول‌های سرطان در بافت‌های سینه مفید باشد.
در آزمایشگاه محققان روی آنزیم روماتاس که نقش کلیدی در تولید استروژن و توسعه رشد سرطان سینه و اثرات ده‌ها ترکیب موجود در انار که با مبارزه با سرطان سینه مرتبط هستند، مطالعه کردند.
با استفاده از آب میوه‌های قرمز دانه‌دار به خصوص انار می‌توان به مبارزه با رشد سرطان سینه پرداخت.

آب انار سرشار از نوعی ماده آنتی‌اکسیدان است و همین ماده انار را در صدر میوه‌های دارای آنتی اکسیدان است از قبیل زغال اخته، پرتقال و انگور قرار داده است.

میزان آنتی‌اکسیدان آب انار که به فنولیک موسوم است، از انواع چای سبز و زیتون سیاه نیز به مراتب بیشتر است.
براساس پژوهش این محققان آب انار دست کم ۲۰ درصد از دیگر آب میوه‌ها دارای خواص آنتی‌اکسیدان است.

آب انار مفید برای بیماران کلیوی

 

آب انار مفید برای بیماران کلیوی
آب انار مفید برای بیماران کلیوی

 

آب انار مزایای بسیار زیادی برای بیماران کلیوی به خصوص بیماران در حال دیالیز به همراه دارد.

آب انار که شامل بالاترین سطوح آنتی‌اکسیدان پلی فنول است، قادر به کاهش تخریب سلول‌ها به وسیله ایجاد رادیکال‌های آزاد می‌شود.

وجود چنین آنتی‌اکسیدانی در رژیم غذایی بیماران کلیوی می‌تواند به دلیل ایجاد رادیکال‌های آزاد در خون، امکان افزایش گردش خون به وسیله دستگاه دیالیز را فراهم کند.
براین اساس محققان، ۱۰۱ بیمار دیالیزی را به طور تصادفی برای مصرف آب انار یا بدون مصرف این نوشیدنی انتخاب و بررسی کردند و نتایج آن نشان داد: آن‌هایی که هفته‌ای ۳ بار نصف فنجان آب انار مصرف می‌کردند‌، نسبت به سایرین دچار کاهش التهابات مولکول و عفونت‌ها در خون خود شدند.

بیماران کلیوی که هر هفته از نوشیدنی‌های ترش استفاده می‌کنند، احتمال عفونت که دومین عامل کشنده بیماران دیالیزی است را کاهش می‌دهند.

تاکنون هیچ نوشیدنی دیگری که چنین خاصیت از بین برندگی عفونت را داشته باشد، مشاهده نشده است.

به هر حال فواید دارویی انار توسط پزشکان مورد تایید قرار گرفته و در طب سنتی از آن به عنوان داروی ضد انگل، ضد اسهال، تقویت کننده قلب، جمع‌کننده پوست(قابض) و برای درمان زخم‌های دهان، خونریزی دهان، خون‌ریزی لثه، بواسیر و زخم معده استفاده می‌شود.

گفته شده است که اگر برگ‌های له شده انار را روی پوست بگذارید خارش را از بین می‌برد.

4+
Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *