دریاچه خالدار بریتیش کلمبیا در کانادا

2+

 

اوسویوس شهری زیبا در استان بریتیش کلمبیا در کاناداست که همه آن را به تابستان های گرم، دریاچه های باشکوه، حیات وحش بیابانی منحصربفرد و تفریحات هیجان انگیز می شناسند. در اینجا بیابانی به اسم Nk’Mip وجود دارد که تنها محیط بیابانی واقعی کانادا به حساب می آید. به غیر از این بیابان، یک جاذبه منحصربفرد طبیعی دیگر هم هست که گردشگران زیادی را به این ناحیه می کشاند، جاذبه ای که به دریاچه خالدار معروف است! این دریاچه معدنی در شمال غربی اوسویوس در شرق دره «سیمیلکامین» قرار گرفته است.

 

دریاچه تکه ای کلمبیا
دریاچه خالدار بریتیش

 

 

در شهر اوسویوس کانادا دریاچه ای عجیب و غریب هست که از پدیده های نادر طبیعی به حساب می آید. در اینجا با دریاچه ای روبرو می شوید که با چندین و چند گودال دایره ای رنگارنگ پوشیده شده و به خاطر همین هم هست که به آن دریاچه خالدار می گویند. این که این لکه ها بر روی این دریاچه چجوری به وجود می آیند دلیل جالبی دارد. در واقع این دریاچه کوچک، معدنی ترین دریاچه دنیاست و در آن مواد معدنی زیادی مثل کلسیم، سدیم سولفات و منیزیوم سولفات پیدا می شود.

 

حباب های زیبای بریتیش
زیبایی های دریاچه بریتیش

 

 

این مواد معدنی و نمک ها از تپه های اطراف وارد این دریاچه شده اند. بیشترین ماده معدنی دریاچه، منیزیم سولفات است هر چند که دانشمندان وجود ۸ ماده معدنی دیگر را هم در بعضی از ان دایره ها شناسایی کرده اند به طوری که ۴ ماده معدنی دیگر مثل نقره و تیتانیوم هم به مقدار خیلی کم در بعضی از دایره ها هست. اما دریاچه فقط در فصل تابستان به این ظاهر جادویی در می آید، جالب است که این دریاچه در ماه های زمستان و بهار مثل دریاچه های معمولی دیگر است اما همین که در فصل تابستان بیشتر آب دریاچه تبخیر شد سر و کله این لکه های عجیب و غریب پیدا می شود.

 

دریاچه زخمی خورشید
دریاچه تکه تکه بریتیش

 

 

در طول تابستان های گرم، بیشتر آب این دریاچه تبخیر می شود و تجمع این مواد معدنی به شکل لکه هایی در دریاچه نمایان می شوند. در طول تابستان اندازه و رنگ این لکه ها با میزان تبخیر تغییر می کند. بسته به مواد معدنی ای که هر کدام از لکه ها از آن تشکیل شده اند رنگ این لکه ها بین آبی، سبز و زرد متفاوت است. افراد بومی ای که در شهر اوسویوس زندگی می کردند اسم دریاچه را Kliluk گذاشتند. این دریاچه کمیاب قرن ها به عنوان دریاچه ای که مردم را شفا می دهد مورد احترام بود چون مردم اعتقاد داشتند که هر کدام از این دایره ها مواد دارویی خاص و خاصیت درمانی مخصوص به خودش را دارد. قبیله اوکاناگان از آب این گودال ها برای درمان بیماری هایی مثل زگیل، بیماری های پوستی، دردهای بدنی و زخم جنگ ها استفاده می کردند و آنقدر این دریاچه خواص درمانی زیادی داشت که از نظر آن ها مقدس بود.

 

زیبایی های دریاچه ومناظر اطراف آن

 

 

زمین پیرامون دریاچه خالدار تا حدود ۴۰ سال مالکیت خصوصی داشت و سال ها در اختیار خانواده ای به اسم ارنست اسمیت بود این خانواده بعد از مدتی تصمیم می گیرد که از این دریاچه به عنوان چشمه آب گرم استفاده کند برای همین مردم بومی این ناحیه تصمیم می گیرند تا برای حفاظت از دریاجه آن را از خانواده اسمیت خریداری کنند. سرانجام در سال ۲۰۰۱ بعد از چانه زنی های بسیار افراد بومی موفق می شوند تا این دریاچه را به قیمت ۷۲۰ هزار دلار از این خانواده بخرند هدف آن ها برای پرداخت این مقدار پول این بود که از اینجا به عنوان یک مکان مقدس و شفادهنده محافظت کنند.

 

دریاچه خالدار
اشکال دریاچه بریتیش

 

 

با این خرید خیال مردم بومی راحت شد که اطراف این دریاچه با اهمیت تاریخی بسیاری که دارد از رشد و توسعه در امان می ماند و نسل های بعد می توانند مثل اجداد خود از این دریاچه استفاده می کنند، همچنین گردشگران آینده هم می توانند این پدیده طبیعی باورنکردنی را تماشا کنند. در هنگام جنگ جهانی اول مواد معدنی این دریاچه برای تولید مهمات استفاده می شد این مواد معدنی توسط کارگران چینی استخراج می شدند. جالبه که این کارگران هر روز یک تن نمک از سطح دریاچه خالدار می گرفتند و این نمک استخراج شده را با کشتی به کارخانه های تولید مهمات شرق کانادا می فرستادند. گفته می شود که قبل از غارت این مواد معدنی، دریاچه هم زیباتر بود و هم رنگ های متنوع تری داشت. اینجا جادویی ترین مکان کاناداست پس تعجب برانگیز نیست که این دریاچه زیبا و منحصربفرد گردشگران زیادی دارد و از آن جاذبه هایی است که هر مسافری در شهر اوسویوس از آن دیدن می کند.

 

دریاچه خالدار بریتیش
دریاچه بریتیش در فصل پاییز

 

 

دریاچه خالدار در نواحی محافظت شده جنوب اوکاناگان قرار دارد و برای دیدن آن باید اتوبان شماره ۳ را تا ۱۰ کیلومتر به سمت غرب بروید البته اگر در شهر ونکوور باشید فاصله تان تا این دریاچه حدود ۴/۵ ساعت است. نزدیک شدن به کناره های دریاچه ممنوع است اما چون در ارتفاع قرار گرفته از دور هم به خوبی می توانید آن را ببینید در واقع اگر خیال دارید به دیدن این دریاچه بروید نمی توانید زیاد به آن نزدیک شوید چون در دور آن حصاری کشیده شده و در توضیح اینکار تابلویی در کنار حصارها آمده و این ناحیه را از نظر اکولوژی و فرهنگی حساس معرفی کرده است. از روی خود اتوبان شماره ۳ هم چشم انداز زیبایی از دریاچه معلوم است و همه الگوهای خالدار آن به خوبی به چشم می آید. اگر این حصارها در اطراف آن وجود نداشت می توانستید در لابلای این دایره ها در قسمت های خشک قدم بزنید و راه بروید برای همین برای محافظت دریاچه دور آن حصار کشیده شده است.

 

ورود ممنوع

برای محافظت از دریاچه، اطراف آن را حصار کشی کرده اند و ورود به آن ممنوع است. اگرچه، خرسی که در عکس زیر می بینید، صحبتش جداست. طبیعت این منطقه محل زندگی اش است و گذشته از این، حیوان زبان بسته، استفاده درست از آن را میداند.

 

دریاچه بریتیش
ورود به دریاچه بریتیش ممنوع

 

 

دریاچه در گذر تاریخ …

برعکس حیوانات، انسان ها همیشه از طبیعت بیشتر و بیشتر خواسته اند. در گذشته ی دور، قرن ها پیش، این دریاچه مقدس بوده و مردمان محلی از اطراف برای درمان بیماری های خود به آن پناه می آوردند. سرخپوستان نیز، از گل و لای آن برای درمان زخم و دردهای مفصلی استفاده می کردند. روزها گذشتند و جنگ جهانی اول آغاز شد، دریاچه هم که مخزن مهمات بود. بنابراین سفید پوستان شروع به استخراج مواد معدنی از آن کردند. جنگ پایان گرفت اما صلح به دریاچه نرسید. خانواده ی ” اسمیت “، سفیدپوستان ثروتمند منطقه، خود را صاحب دریاچه کردند. مانند بیشتر انسان ها، آن ها هم به دنبال سودجویی بودند، بنابراین اقدامات لازم برای تبدیل کردن دریاچه به مکانی توریستی و تفریحی آغاز شد. آن ها تلاش خود را کردند اما دست آخر دولت و سرخ پوستان، با خرید زمینی که متعلق به خودشان بود، دریاچه را از نابودی نجات دادند.

 

دریاچه خالدار
گذری بر تاریخ دریاچه خالدار بریتیش

 

 

دسترسی و بازدید دریاچه

در کشور کانادا، بیریتیش کلمبیا، شمال غربی شهر ” Osoyoos ” و شرق دره ی ” Similkameen ” قرار گرفته است. با چند ساعت رانندگی، از سمت شمال شرقی شهر و بزرگراه شماره ۳، می توانید خود را به بالای دریاچه برسانید. حتی در جاده هم زیبایی دریاچه ی رنگی میان تپه های زرد و سبز اطراف مشخص است. شما می توانید تنها برای تماشا به اینجا بیایید. نه اجازه ورود به آب را دارید و نه مکان تفریحی در اطراف آن ساخته شده است. شاید این طور بهتر باشد که مکان های طبیعی زیبا را، به دور از خودخواهی به حال خود رها کنیم و از دور مراقبشان باشیم. شاید تنها راه باقی مانده برای حفظ مناظر طبیعی همین باشد.

 

بریتیش
دریاچه خالدار بریتیش از زاویه ای دیگر

 

 

منبع :

www.beytote.com

www.carnaval.ir

www.elighasht.com

بهاره منیعی

 

2+
Rating: 4.0/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *