راه‌هایی برای دستیابی به آرامش

3+

 

در زندگی بشر بعد از امکانات آرامش ذهن جست‌و‌جو می‌شود. به نظر می‌رسد که ما اغلب در یک حالت بی‌قراری همیشگی به سر می‌بریم. در تجزبه و تحلیل این علت بی‌قراری، “خانم رضوان‌خوش‌قلب” ده راه حل ارائه داده‌اند:

 

۱) در کسب و کار دیگران دخالت نکنیم.

بسیاری از ما با مداخله در کار دیگران برای خود مشکل ایجاد می‌کنیم. چرا که به نوعی خودمان را متقاعد کرده‌ایم که راه ما بهترین راه است، و از کسانی که با ما منطبق نیستند انتقاد کرده و آن‌ها را به راه راست که همان راه ما است هدایت می‌کنیم. این نوع نگرش از جانب ما منکر وجود فردیت و در نتیجه وجود خداست، زیرا خداوند هر کدام از ما را منحصر به فرد خلق کرده‌است. هیچ دو انسانی نمی‌توانند مانند یکدیگر فکر کنند یا در عمل دقیقا مشابه با یکدیگر باشند. چرا نگران هستیم؟ به کسب و کار خود توجه کنیم، به این ترتیب آرامش خواهیم داشت.

 

۲) ببخشیم و فراموش کنیم.

این مساله یاری‌گر بسیار قدرتمندی برای آرامش ذهن است. ما اغلب احساس ناراحتی را برای کسی که از سوی ما مورد اهانت یا آسیب قرار گرفته، درون قلبمان پرورش می‌دهیم و فراموش می‌کنیم که توهین یا آسیب قبلا توسط ما انجام گرفته است. ضروری است که هنر بخشیدن و بخشانده‌شدن را توسعه دهیم.
عدالت پروردگار و حکمت قضا و قدر را در یابیم! اجازه بدهیم عدالتش رفتار توهین‌آمیزی را که به ما شده است را بررسی کند. زندگی آنقدر کوتاه است که نباید آن را در راه‌های جزئی اتلاف کنیم. 

فراموش کنیم، ببخشیم و پیش برویم!

 

بخشیدن و فراموش‌کردن راهکاری برای رسیدن به آرامش

 

۳) انتظار قدردانی نداشته باشیم.

جهان پر از افراد خودخواه است. این افراد به ندرت کسی را بدون غرض مورد تمجید و ستایش قرار می‌دهند. امکان دارد چون ما متمول و قدرتمند هستیم ستایش‌مان کنند و زمانی که ضعیف و بی‌پول شدیم، موفقیت‌های بزرگ‌مان را فراموش کنند و از ما انتقاد کنند. چرا توقع تعریف و تمجید داریم؟ باید خودمان را باور کنیم! 

تعریف و تمجید افراد دیگر، طولانی مدت نیست. آیا وظایف اخلاقی و خالصانه خود را انجام داده‌ایم و خود را به خدا سپرده‌ایم؟

 

۴) حسود نباشیم.

همه ما این تجربه را داشته‌ایم که حسادت چگونه می‌تواند آرامش ذهن‌مان را بر هم بزند. 

 

۵)خود را مطابق محیط تغییر بدهیم. 

اگر برای تغییر محیط به تنهایی تلاش کنیم، این احتمال وجود دارد که شکست بخوریم. در عوض بهتر است خودمان را مطابق خواست محیط تغییر دهیم.
ا
گر این کار را انجام دهیم، حتی محیطی که برای ما حالت نامتعادل و غیر دوستانه دارد، مطابق سلیقه و عقیده ما خواهد شد.

 

سازگاری با محیط راهکاری برای رسیدن به آرامش
سازگاری با محیط راهکاری برای رسیدن به آرامش

 

۶) آنچه را که نمی‌توانیم درمان کنیم، تحمل کنیم.

ما هر روز با ناراحتی‌های عصبی، بیماری‌ها، بی‌حوصلگی‌ها، کسالت‌ها و حوادثی مواجه می‌شویم که خارج از کنترل هستند. ما باید یاد بگیریم افکار ناخوشایند را تحمل کنیم. منطق خدا فراتر از درک ماست، به این موضوع ایمان داشته باشیم. 

 

۷) لقمه بزرگتر از دهانمان نگیریم!

این اصل را همیشه در نظر داشته باشیم. ما اغلب تمایل داریم بیش از ظرفیت و توانایی‌هایمان مسئولیتی را عهده‌دار شویم. که این امر برای ارضای نفس ما صورت می‌پذیرد.

بهترین حالت این است که محدودیت‌های خود را بدانیم. زمان‌های آزادمان را صرف خواندن نماز، تفکر و مکاشفه کنیم.
با این کار افکاری که موجب بی‌قراری و ناآرامی ما می‌شوند، کاهش می‌یابند.

 

۸) تفکر منظم 

اگر در طول شبانه روز صادقانه نیم‌ساعت بیندیشیم، بقیه ساعات شبانه‌ روز به آرامش دست می‌یابیم .بنابراین ذهنمان همانند گذشته مختل نخواهد شد. این مساله کاراییمان را نیز افزایش می‌دهد.

 

تفکر منظم راهکاری برای رسیدن به آرامش

 

۹) هرگز ذهن آزاد را ترک نکنیم.

ذهن خالی، کارگاه شیطان است. تمام اعمال شیطان در ذهن شروع می‌شوند. ذهن خود را با اطلاعات ارزشمند و مثبت پر کنیم. یک سرگرمی را به طور جدی و فعال دنبال کنیم.
باید چیزی را مشخص کنیم که ارزشش بیشتر از پول یا آرامش ذهن باشد. حتی اگر در حالت استراحت هستیم، خود را با مطالعه سالم یا مناجات خداوند، مشغول کنیم.

 

۱۰) امروز و فردا نکنیم و هرگز تاسف نخوریم.

زمان خود را در مورد اینکه ” آیا این کار را باید انجام بدهم یا انجام ندهم ” هدر ندهیم. هرگز نمی‌توانیم تمام اتفاقات آینده را پیش‌بینی کنیم. 
بهتر است به یاد داشته باشیم که خداوند حکمت خود را دارد. ارزش زمان خود را بدانیم و کارهای خود را انجام دهیم. اگر اولین بار موفق نشدیم چندان اهمیتی ندارد. می‌توانیم خطاهای خود را اصلاح کنیم و دو مرتبه تلاش کنیم. از اشتباهاتمان درس بگیریم اما بیش از گذشته در فکر فرو نرویم. پشیمان نباشیم و افسوس نخوریم.

 

  • منبع:
    مجله موفقیت

 

3+
Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *