رنگ شناسی در طراحی داخلی – رنگ زرد

1+

 

هنگامی‌که در مورد رنگ‌ها در طراحی داخلی صحبت می‌کنیم، بهتر است بدانیم رنگ‌ها به‌صورت تصادفی استفاده نمی‌شوند. در نگاه اول ممکن است فکر کنیم که انتخاب رنگ برای یک اتاق نشیمن و یا برای کل خانه ما بسیار آسان است زیرا ما انتخاب می‌کنیم که چه چیزی را دوست داریم. اگر به این صورت دست به انتخاب بزنیم در بسیاری موارد نتایج بسیار خوب است، اما در بیشتر موارد، اگر شما هیچ‌چیز در مورد رنگ‌ها و اینکه چه ترکیب‌هایی برای سبک خانه شما عالی است، ندانید، نتایج ممکن است با ظاهر حرفه‌ای هیچ ارتباطی نداشته باشد.


در بیشتر موارد، کسانی که طراحان داخلی انجام می‌دهند و دانش کاملی در مورد رنگ دارند، خیلی خوب می‌دانند که کدام رنگ‌ها برای ترکیب مناسب هستند و بیشتر از همه، اثرات روان‌شناختی یک رنگ است و اینکه چه چیزی برای دستیابی به نتیجه موردنظر مناسب‌تر است. من همیشه این ایده را دوست داشتم که با افزودن یک رنگ خاص یا ترکیبی از رنگ‌ها، می‌توانید خلق‌وخوی خود را با ایجاد توهم نور و کوچک‌تر یا بزرگ‌تر شدن فضا و غیره تغییر دهید؛ بنابراین، ابتدا باید بدانیم که ما سه رنگ اولیه داریم: زرد، قرمز و آبی. هنگامی‌که این رنگ‌های اصلی را با یکدیگر ترکیب می‌کنیم، رنگ‌های ثانویه را دریافت می‌کنیم: زرد و آبی – سبز، زرد و قرمز – نارنجی، آبی و قرمز – بنفش است. در واقع رنگ‌های اولیه و رنگ‌های ثانویه را رنگ‌های مکمل می نامند. رنگ‌های مکمل در نمودار در مقابل یکدیگر قرار دارند. هر جفت رنگ مکمل یکدیگر است و یک رنگ خنثی ایجاد می‌کند. هر فرد رنگ‌ها را به‌عنوان سرد یا گرم درک می‌کند. اگر نمودار رنگ را ببینید، معمولاً رنگ‌های سرد در سمت رنگ آبی و سبز هستند و رنگ‌های گرم در سمت زرد و نارنجی هستند.

 

دایره رنگ

 

 رنگ‌ها حالت ذهنی خاصی را برای ما به ارمغان می‌آورند، می‌توانند به ما انرژی بخشند، ما را تشویق کنند، می‌توانند در ما، آرامش، توانایی تمرکز یا به یادآوردن چیزهای دلپذیر را افزایش دهند. رنگ‌هایی هم وجود دارند که ما را افسرده می‌کنند، به ما یادآوری می‌کنند که چیزهای غم‌انگیز هم بعد از مدتی توسط یک عامل محرک مانند رنگ، تحریک می‌شوند. وقتی رنگ‌ها را انتخاب می‌کنیم باید این را در نظر بگیریم که درنهایت ما کسانی هستیم که در خانه زندگی می کنیم و مهم‌ترین مسئله این است که در مورد آن احساس خوبی داشته باشیم.

 

 

 

۳ نکته برای انتخاب رنگ:

 

۱-در ابتدا بررسی و فکر کنید که چه مدت در آن‌ فضا وقت صرف می‌کنید و چه روزها و چه فعالیت‌هایی در آن اتاق انجام می‌شود و به چه خاطر است که ما می‌خواهیم رنگ استفاده کنیم.

۲-باید ببینید که زمان ورود خورشید به اتاق چه زمانی از روز، صبح، بعدازظهر، در طول روز و یا در همه مواقع است؟(به موقعیت اتاق بستگی دارد.)

۳-ببینید اندازه اتاق چقدر است با توجه به این، از رنگ‌های سبک‌تر یا تیره‌تر استفاده کنید. رنگ‌های روشن احساس فضای بزرگ‌تری به افراد می‌دهند و رنگ‌های تیره یا گرم باعث می‌شود که اتاق کوچک‌تر شود.

 

مردم رنگ‌ها را متفاوت درک می‌کنند. اما اثرات برای هر فرد یکسان نیست. به‌عنوان‌مثال، یک رنگ خاص ممکن است ناخودآگاه خاطرات یا احساسات شمارا بیدار کند، این می‌تواند برای شخص دیگری نیز اتفاق بیفتد، اما احساسات و خاطرات متفاوت است. مثال دیگر رنگ سیاه می‌باشد که بسیاری آن را با عزاداری و یا چیزی غمگین مرتبط می‌کنند، درحالی‌که دیگران ممکن است آن را دوست داشته باشند و احساس خوبی از آن دریافت کنند. البته استفاده از روانشناسی رنگ‌ها در طراحی داخلی به‌طور کامل تضمین نمی‌کند که هر فرد در خانه دقیقا آن چیزی را ببیند و احساس کند که در ذهنش می‌خواهد و این احساس نیازمند توجه کردن به موارد بسیار دیگری است و در آن صورت تحقق کامل می‌یابد.

 

در این سلسله موضوعات قصد داریم شما دوستان گرامی را با برخی از اثرات روان‌شناختی رنگ‌هایی مانند زرد، قهوه‌ای، سفید، خاکستری، سیاه، نارنجی، قرمز، صورتی، بنفش، آبی و سبز آشنا کنیم و برای هرکدام از آن‌ها با ارائه نمونه‌هایی به شما در استفاده از آن‌ها در فضای پیرامونتان کمک کنیم.

 

 

رنگ‌شناسی: بخش اول – رنگ زرد

۱- اثرات روان‌شناختی رنگ زرد

 

یکی از مسائل این است که چگونه رنگ زرد شمارا تحت تأثیر قرار می‌دهد. از مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که تصمیم‌گیری را آسان‌تر می‌کند. سیستم عصبی را تحریک می‌کند. در ضمن باعث تسکین حافظه و تشویق ارتباطات می‌شود.

زرد بهترین رنگ برای افزایش شور و شوق در زندگی شما است و می‌تواند به اعتمادبه‌نفس و خوش‌بینی بیشتر، کمک کند. در روانشناسی رنگ، زرد به‌عنوان رنگ ارتباطات شناخته می‌شود. زرد، رنگ خوشحالی، شادی، خرسندی و سعادتمندی است. مردم اصولاً با مشاهده این رنگ اشتیاق، وجد و سرور، انرژی، خوش‌بینی، نیک‌اندیشی و شور را تجربه می‌کنند. برخی از ترکیبات و سایه‌های زرد می‌توانند فرد را ازنظر ذهنی تحریک کرده و خلاقیت او را افزایش دهند، اما از طرفی برخی از ترکیب‌های زرد نیز وجود دارند که ممکن است سبب ایجاد ترس، وحشت، اضطراب و نگرانی شوند.

 

 

 

 

رنگ زرد به تصمیم‌گیری‌ها و به دادن ایده‌های جدید کمک می‌کند. زرد همچنین ما را به تمرکز، مطالعه و در به یادآوردن اطلاعات کمک می‌کند. لازم به ذکر است که استفاده از رنگ زرد به مقدار زیاد در فضا برای بسیاری از افراد سالخورده مناسب نیست، زیرا این رنگ برای آن‌ها بسیار سریع و شدید است و احساس اضطراب و تشویش در آن ها ایجاد میکند.

با توجه به روانشناسی رنگ در طراحی داخلی، زرد، رنگ گرما، حکمت، رفاه، همدردی و بزهکاری است. یک اتاق رنگی به رنگ زرد می‌تواند فضایی شاد و دوستانه باشد. ولی در کل باید از استفاده بیش‌ازحد از آن اجتناب کرد، زیرا می‌تواند بیش‌ازحد روان را تحریک کند.

 

 

 

 

این درخشان‌ترین رنگ است که چشم انسان می‌تواند ببیند. معنی رنگ زرد نشان‌دهنده جوانی، سرگرمی، شادی، آفتاب و دیگر احساسات خوشحال‌کننده است. رنگ زرد اغلب برای اسباب‌بازی و لباس کودکان مورداستفاده قرار می‌گیرد. اگرچه زرد، رنگ روشن و شاد است ولی به‌سرعت می‌تواند کثیف و ناخوشایند شود، به‌گونه‌ای که به سایه‌های تیره‌تر نزدیک‌تر می‌شود.

 

 

 

 

 

 

زرد، رنگ مربوط به یادگیری است. این رنگی است که با سمت چپ (منطقی) مغز، جایی که ذهنیت و ادراک ما را تحریک می‌کند، رونق می‌یابد. این رنگ، رنگ الهام‌بخش تفکر و کنجکاوی است و ازلحاظ ذهنی، خلاق است (رنگ خلاق به این معناست که رنگ به دادن ایده‌های جدید کمک می کند.). رنگ زرد به ما کمک می‌کند راه‌های جدیدی برای انجام کارها پیدا کنیم.

 

 

۲- نحوه استفاده از رنگ زرد در فضا

 

از جلوه‌های رنگ زرد استفاده کنید تا یک هوا روشن و خوش بینانه برای خانه‌تان ایجاد کنید. زرد کمرنگ روی دیوار یا سقف، می‌تواند در خانه شما کمی آفتاب ایجاد کند، درحالی‌که یک زرد تیره‌تر ممکن است بعد از مدتی خفقان‌آور باشد. اگر نمی‌خواهید از دیوارها استفاده کنید، می‌توانید از این اثرات روانی به روش‌های دیگر استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، زرد برای چیزهای ایستاده و کوچک عالی است. شما می‌توانید مقادیر کمی از لوازم جانبی زرد، گل و یا تابلوهای زردرنگ استفاده کنید.

در تصاویر زیر به ۵۰ نمونه از چیدمان های صحیح و زیبا به کمک رنگ زرد می پردازیم:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در ادامه شاهد پالت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ های رنگی بر گرفته از طبیعت هستیم. این پالت ها نمایش دهنده ی رنگ هایی هستند که مناسبترین ترکیب را با رنگ زرد در اختیار ما قرار می دهند. همراهان گرامی می توانید با استفاده از این پالت ها فضاهای پیرامون خود را حرفه ای تر چیدمان کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 منابع:

 • برگرفته از جزوات دوره های تخصصی معماری داخلی
 • سایت designlike.com
 • سایت color-meanings.com
1+
No votes yet.
Please wait...

8 thoughts on “رنگ شناسی در طراحی داخلی – رنگ زرد”

 1. ممنون خانم یخچاااااالی،
  مطلب عااااالی و کاربردی ارائه دادید ….

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. خانم هاشم پور عزیز
   ممنووون،خوشحالم که از مطلب بهره بردید.

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 2. مطلب عالیییییییییییی،جامع و بی نقص
  مرسیییی از این همه تلاش و زحمتی که کشیدید،با توجه به طولانی بودن که دلیلش جامع بودن مطلبه،از اول تا انتها همراه شدم با متن و لذت بردن از محتوا و تصاویر
  سپاس

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. سلام
   سپاس فراوااان از تمجید شما، باعث خوشحالیست که مطلب برای شما جذابیت داشته و لذت برده اید، در این سری از مطالب سعی بر اینه که مطالب به صورت یک مجله ی تصویری ارائه بشه تا مخاطب منظور رو بیشتر با تصویر درک کنه و از حافظه ی تصویری بیشتر استفاده شود.فقط روی بخش روانشناسی یک مقدار مطلب به صورت تئوری ارائه خواهد شد. با ما همراه باشید.

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 3. با سلام
  جسارتا برعکس بار علمی مطلب و جذابیتی که میتوانست داشته باشد با نگارش بسیار بد و غلط های املایی زیاد انقدر درک مطلب سخت شده که احتمالا مخاطب حتی به خود زحمت ندهد تا پایان مطلب را بخواند.
  لطفا بیشتر دقت کنید که زحماتتان بی نتیجه نباشد.
  با تشکر

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. سلام
   مواردی که ذکر کردید برطرف شد و در اثر یک اشتباه به این صورت در آمده بودند.
   خوشحالم که مطالب را دنبال میکنید.
   سپاس از دقت شما

   0
   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *