رودخانه کانوکریستالس در کلمبیا ,رودخانه ی پنج رنگ

4+

 

رودخانه کانو کریستالس کلمبیا یک پدیده بیولوژیکی منحصر به فرد است که همچون نگینی در سرانیا لا ماکارنا می درخشد.

رودخانه کانو کریستالس از جنوب رشته کوه های ماکارنا سرچشمه گرفته و تا رود گوایمبرو امتداد دارد. طول این رودخانه کمتر از ۱۰۰ کیلومتر بوده و عرض آن ۲۰ متر است.

رودخانه کانو کریستالس “رودخانه پنج رنگ” نیز نامیده می شود که دلیل آن وجود رنگ های زرد، سبز، سیاه، آبی و قرمز در آب رودخانه است. این رنگ ها، مواد زائدی است که توسط تعداد زیادی جلبک تولید شده اند. در هر فصل از سال، بعضی از رنگ ها بیشتر از سایر رنگ ها خودنمایی می کنند.

 

 

 

در فصل تابستان، آفتاب گیاه ماکارانیا کلاویرا را خشک کرده و باعث می شود رودخانه سرخ رنگ دیده شود. جلبک های دیگری هم هستند که رنگ های زرد، سبز، صورتی,سیاه و فیروزه ای ایجاد می کنند.

رشته های طولانی جلبکی به نام کلاویا ماکاریننس به رنگ های بنفش، صورتی، قرمز، و اگر هوا زیاد آفتابی نباشد، سبز، که تنها در اینجا رشد می کند، کف رودخانه را فرش کرده و زیر فشار آب به این سو و آن سو می روند. در نواحی عمیق تر نیز گودی های طبیعی، چاه هایی گرد و رنگارنگ به وجود می آورند.

آب این رودخانه رنگارنگ به قدری صاف است که کف آن به راحتی دیده می شود اما گفتنی است که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد رودخانه کانو کریستال هیچ گونه ماهی در آن زندگی نمی کند.

بهترین زمان برای مشاهده زیباترین رودخانه جهان، خرداد تا آبان است زیرا در فصل گرما رودخانه رنگارنگ شده و جلوه خاصی را به نمایش می گذارد.

برای رفتن به این رودخانه و مشاهده زیباترین نقاشی طبیعت، باید از طریق هوایی از ویلویسنسیو به ماکارنا رفته و سپس سوار قایق شوید و در نهایت در کوره راه ها پیاده روی کنید.

 

 

 

ویدیویی جذاب و تماشایی که توسط یک پهپاد کوچک متعلق به جهانگردان در کلمبیا تهیه شده نشان می دهد که رودخانه ی «کانو کریستالس» (Cano Cristales) زیباترین رودخانه ی رنگین کمانی در جهان است. 

این رودخانه قبلاً در منطقه ی زندگی گوریل ها قرار داشت که دیدن آن را برای جهانگردان بسیار سخت و خطرناک می ساخت. اما امروزه به لطف وجود راهنماهای تورهای مسافرتی و همچنین برنامه های مدون، امکان دیدن این رودخانه ی دیدنی که زیباترین رودخانه ی رنگین کمانی جهان شناخته می شود میسر شده است. 

در یک دوره کوتاه بین فصل های مرطوب و خشک، سطح آب به اندازه کافی پایین می آید که خورشید بتواند خزه ها و جلبک های کف رودخانه را گرم کند و این گرما منجر به رشد انفجاری شکوفه ها می شود. گونه منحصربفردی از گیاهان که کف رودخانه کشیده می شوند و «Macarenia clavigera» نامیده می شوند و قرمز روشن ایجاد می کنند. این رنگ قرمز با لکه های زرد و سبز ماسه، آبی آب و هزاران سایه دیگر در این بین متعادل می شود. این پدیده در یک دوره کوتاه بین فصول برای چند هفته از سپتامبر تا نوامبر اتفاق می افتد. کانوکریستال که رودخانه پنج رنگ نیز نامیده می شود را می توان زیباترین رودخانه جهان نامید.

 

 

 

رودخانه ی کانوکریستالس در منطقه ای دورافتاده قرار دارد که دسترسی به آن از طریق جاده آسان نیست. این منطقه چندین سال به دلیل فعالیت های تروریستی در منطقه و نگرانی های اثرات محیط زیستی توریسم به روی گردشگران بسته شد و دوباره در سال ۲۰۰۹ به روی بازدیدکنندگان باز شد و امروزه چندین آزانس توریست کلمبیایی گرشگران را به لا ماکارنا می آورند و از آنجا با یک سفر کوتاه به پارک ملی که کانوکریستالس در آن قرار دارد، می برند.

 

 

 

در ادامه تعدادی از تصاویر بسیار زیبای رودخانه ی کانوکریستالس را به نمایش می گذاریم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

]

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:

www.bartarinha.ir

rooziato.com

arktourism.ir

بهاره منیعی

 

4+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *