روش عیب یابی کمک فنر خودرو

1+

 متاسفانه بیشتر رانندگان به کمک فنرها که یکی از اساسی ترین قسمت ایمنی خودرو است، اهمیتی به نقایص آن نمی دهندو بیشتر توجه آنان به ترمزها،لاستیکها، کمربند ایمنی، چرخها، فرمان وآخرین قسمت کمک فنر را مورد بازدید قرار می دهند. درصورتیکه کمک فنر نقش بسیار ارزنده ایی در ایمنی خودرو دارد.

جالب است بدانیم در صورت خرابی کمک فنرها ضریب فرسودگی سایر قطعات خودرو نیز افزایش می یابد. این قطعات شامل: ۱-فنر تلیق، ۲-جعبه فرمان، ۳-دیفرانسیل، ۴-لاستیک چرخها، ۵-بلبرینگ چرخها، ۶-بوشهای لاستیکی سیستم تعلیق، ۷-گیربکس، ۸-سیستم تعلیق، ۹-مجموعه سیبکهای فرمان، لذا به منظور ایمنی بیشتر، اطلاعات ذیل میتواند دید بهتری در خصوص شناخت و تشخیص خرابی ها کمک فنر ارائه نماید.

اگر کمک فنرنشتی دارد حتما باید کمک فنر تعویض گردد.بالا وپایین رفتن خودرو به خصوص اگر جاده ناهموار باشد و یا شیرجه رفتن خودرو در حین ترمزهای شدید ممکن است به دلیل خرابی کمک فنرها باشد. اگر در سر پیچ، خودرو بیش از حد پیچید به نحوی که راننده برای کنترل آن باید تلاش بیشتری کند این روند می تواند از خرابی کمک فنر باشد. اگر چرخهای روی جاده برقصند ویا بالا وپایین روند ممکن است از فرسودگی فنرها وکمک ها باشد. اگرخودرو روی جاده حالت بی ثباتی پیدا کند ممکن است از فرسودگی کمک فنرها باشد و این امر ایمنی اتومبیل را شدیدا تهدید می کند. اگر بوشهای محل نصب کمک فنر ترک خوردگی و یا تغییر شکل داده اند باعث سرو صدا در سیستم تعلق به خصوص در موقع شتاب گرفتن ، ترمز کردن ویا عبور از ناهمواریهای سطح جاده می شود. بنابراین هرچه زودتر نسبت به تعویض بوشها اقدام شود. در غیر این صورت ایمنی خودرو به شدت کاهش پیدا می کند. بارکردن خودرو بیش از ظرفیت آن عامل مهمی در ضعیف شدن سیستم تعلیق منجمله کمک فنرها می شود. به خصوص زمانی که حرکت اتومبیل در ناهمواریهای جاده قرار بگیرد و اگر سرعت متناسب با جاده وبار نباشد باعث شکسته شدن اتصالات می شود، در نتیجه ناامن بودن خودرو و سرنشینان حتمی است.

-اگر اتومبیل شما به یک سمت کشیده می شود سیستم تعلیق را که شامل تایرها، فنرها و کمک فنرهاست توسط افراد مجرب مورد بازدید قرار دهید تا نسبت به تعمیر و تنظیم هندسه چرخها با دستگاه الکترونیک اقدام شود.

-تایرهای فرسوده و جویده شده نشانگر عیب در سیستم تعلیق به خصوص در کمک فنرهاست که پس از آزمایشات نسبت به تعمیر ویا تعویض آنها اقدام شود.

 

 

1+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *