روش های صحیح مطالعه و رابطه ی خواب و مطالعه

0

ورزش وبازی

ورزش عامل بسیار مهمی درتندرستی جسمی وروحی است،شخص ورزشکار با حرکاتی که انجام می دهد گردش خون را به اعضای بدن و مغزخود سرعت می بخشد.اعضای بدن از جمله مغز مواد غذایی خود را از طریق خون به دست می آورند،هرچه گردش خون در بدن بهتر انجام گیرد اندام ها واعضای بدن بهتر کار می کنند و فرصت بیشتری جهت آماده شدن برای یادگیری مغز فراهم می شود.
ورزش ،گردش خون را در بدن آسان می کند،یادگیری را سرعت می بخشد و سلامتی را به ما هدیه میدهد.

 

ورزش وبازی کردن وتاثیر آن بر یادگیری
ورزش وبازی کردن

 

 

(عقل سالم دربدن سالم است.)

شادی وخنده

برخلاف سایراعضای بدن ،مغز انسان دیرتر خسته می شود،مغز درزمان خستگی مطالب را نمی پذیرد.خستگی جسمی با استراحت،خواب و تغذیه ی مناسب برطرف می شود،خستگی مغز نیز با استراحت کاهش می یابد ولی ممکن است خستگی مغزی با کسالت روحی و روانی همراه باشد دراین صورت بهتراست برای از بین بردن کسالت روحی و روانی خود از (خنده وشادی) استفاده کنیم.

هنگامی که می خندیم به گرفتاری های شخصی و نگرانی ها فکر نمی کنیم و این خود باعث تخلیه ی روانی و استراحت مغز می شود.استراحت در فضای سرسبز بیرون ازمحیط شهر(حداقل هفته ای یک بار به مدت حداقل نیم ساعت) همراه با پیاده روی و خیره شدن به دور دست ها می تواند دراستراحت مغز موثرباشد.

 

روش های صحیح مطالعه کردن چیست؟
تاثیر بازی ،شادی وخنده بر یادگیری

 

رابطه ی خواب و مطالعه

یکی ازنعمت های الهی خواب است.انسان به خواب و آرامش نیاز دارد.خوابیدن در سنین مختلف، شرایط متفاوتی دارد.پژوهشگرانی که نظم طبیعی خواب و بیداری و عمق خواب را درساعات مختلف شب مطالعه و عوامل فردی و محیطی موثر برخواب را بررسی کرده اند به این نتیجه رسیده اند که افرادی که در خوابشان اختلال بوجود می آید سایر کارهایشان نیز مختل می شود. به همین دلیل اکثر افراد به طور متوسط هرشبانه روز باید ۶تا ۸ ساعت بخوابند.

خواب راحت در محل مناسب و رختخواب تمیز به تندرستی وحفظ سلامت انسان کمک می کند. پوشیدن لباس ساده و گشاد هنگام خواب موجب راحتی عضلات بدن شده و خواب را شیرین می کند.

 

خواب کافی
رابطه ی خواب بر مطالعه

 

یک مطالعه کننده خوب هنگامی می تواند درک بیشتری ازمطلب داشته باشد که کمبود خواب نداشته باشد.خوابیدن همه ی افراد مثل هم نیست ،بعضی ها زود می خوابند و زود بیدار می شوند.عده ای دیگر دیر می خوابند و دیر هم بیدار می شوند.

دانشمندان می گویند افراد و بخصوص دانش آموزان ،نباید ساعات مفید خواب را درشب از دست بدهند.آنها باید به سلامتی جسمی و روحی خود توجه داشته باشند.افراط (زیاد خوابیدن ) و تفریط (کم خوابیدن) باعث هدر رفتن ساعات دیگر نیز می شود.

کسانی که کمبود خواب دارند فقط حدود ۲۰تا ۳۰ درصد از مطالب خواندنی را می فهمند و درک می کنند و بقیه مطالب (حدود ۷۰درصد) را هدر می دهند.
بیدار ماندن تا نیمه های شب و تماشای برنامه های تلویزیون باعث دیر خوابیدن شده و همین مساله موجب خستگی زودرس و کمی یادگیری در کلاس درس می شود.کسانی که صبح دیر از خواب برمی خیزند و احساس خستگی وخواب آلودگی دارند به اندازه ی کافی نخوابیده اند.

 

روش های صحیح مطالعه کردن
چگونه مطالعه کنیم؟

 

 

زمان مطالعه

چون مغز برای نگهداری مطالبی که خوانده می شود باید استراحت داشته باشد مطالعه ی متوالی که ساعت ها طول بکشد خیلی موثر نیست.به طورکلی تمرکز کسانی که به مدت طولانی مطالعه می کنند کم تر است.بهترین زمان بندی برای مطالعه بین ۴۰تا ۴۵ دقیقه است.یعنی اگر بیش از این مقدار مطالعه کنید یادگیری زیادی نخواهید داشت .پس بهتر است که به جای ۵ ساعت مطالعه ی متوالی پنج جلسه ی ۴۰تا ۴۵ دقیقه ای را برای مطالعه در نظر بگیرید و بین هرجلسه حدود ۱۵ دقیقه استراحت کنید.

 

چگونه مطالعه کنیم؟
روش های صحیح مطالعه کردن

 

استراحت ۱۵ دقیقه ای به شما امکان می دهد که آرامش پیدا کنید و اطلاعات خوانده شده را به اطلاعات قبلی خودتان پیوند بزنید.دراین مدت ۱۵ دقیقه ای خود به خود مرور و یادآوری مطالب جدید درذهن شما صورت خواهد گرفت.دراین فاصله ی استراحت بهتر است از جای خود بلند شویم،به چیزی فکر نکنیم به هوای آزاد برویم یا قدم بزنیم به جاهای دوردست نگاه کنیم و اگر دوست داشته باشیم چایی یا میوه بخوریم ،این استراحت مخصوصا بعد از آموختن یک مطلب سخت ومهم لازم است.

 

روش های صحیح مطالعه کردن
استراحت کردن بعد از مطالعه

 

در مقاله ی بعدی به توضیح مطالبی از جمله چه وقت بخوابیم چه وقت مطالعه کنیم؟وچه وقت مطالعه نکنیم ؟خواهیم پرداخت .پس درهفته های آتی با ما همراه باشید…

منبع:

کتاب نردبان موفقیت از اکبر حسامی 


بهاره منیعی
0
Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *