ساق عروس

2+

مقدمه

گیاه زیبای آشوریا یکی از زیباترین ساکولنت هایی می باشد که در دنیا وجود دارد. زادگاه این گیاه مکزیک و آمریکای جنوبی است .از این نوع ساکولنت بیش از ۱۸۰ نوع در دنیا وجود دارد و گیاهی است گوشتی که برگ های زیبای یک شکل و معمولا سبز دارد. اسم علمی این گیاه Echeveria میباشد. در ایران این گیاه زیبا به ساق عروس معروف است. زمان گل دهی این گیاه بسته به نوع آن متفاوت است. بعضی از گونه ها در فصل تابستان و بعضی دیگر در فصل زمستان گل دارند.

 

 

 

آبیاری: این گیاه به آبیاری زیادی نیاز ندارد و بهتر است زمانی آبیاری شود که تقریبا ۳ سانت از سطح خاک خشک باشد. پس اگر شاهد ریزش برگ های این گیاه بودید به دلیل آبیاری زیاد و یا ریختن آب در بین برگ های آن است که باعث پوسیدگی این گیاه می شود. دقت کنید که حتما آب اضافی از زیر گلدان خارج شود. گیاه شناسان بهترین زمان آبیاری این گیاه را هر ۲ هفته یک بار مناسب می دانند و در فصل زمستان آبیاربی این گیاه باید کاهش یابد.

 

 

نور: ساکولنت آشوریا محیطی پر نور را می پسندد ولی باید این گیاه را از نور مستقیم آفتاب دور نگه داشت. رشد مناسب و زیبایی رنگ برگ های این گیاه به دلیل قرار گرفتن در محیطی با نور مناسب است. در صورتی که از این گیاه در خانه نگهداری و در نور کم قرار داشته است بهتر است برای انتقال به مکان مناسب با احتیاط عمل شود زیرا تغییر ناگهانی نور می تواند باعث سوختن برگ های زیبای این گیاه شود.

 

 

خاک : از آن جایی که این گیه ریشه بسیار کم عمقی دارد بهتر است از موادی مانند خاک برگ، پرلایت و شن درشت در ترکیب خاک استفاده کرد. خاک این گیاه بهتر است اسیدی باشد تا قلیایی، پس دقت شود که از پیت موس استفاده نشود. گیاه آشوریا رشد بسیار آهسته ای دارد پس لازم نیست برای تقویت گیاه از کودهی زیاد استفاده شود. بهتر است فقط سالی یک بار در فصل بهار از کود استفاده شود.

تکثیر گیاه از طریق قلمه زدن انجام می شود. به این صورت که یکی از برگ ها را کنده و در یک خاک مرطوب یا ماسه به صورت اریب قرار داده و روی آن یک پلاستیک کشیده، این گیاه برای تکثیر بهتر است یا درون گلخانه مرطوب و یا در در جای خنک قرار داده شود. بعد از مدتی می توانید شاهد جوونه هایی روی برگ های آن باشید. 

 

 

چند نکته مهم در مورد نگهداری این گیاه :

  • اگر بر روی برگ های آشوریا لکه های سیاه رنگی دیده اید باید بدانید که به علت آبیاری در بین برگ های آن است که باعث ایجاد نوعی قارچ در بین برگ ها است.
  • خشک شدن سر برگ های آن به علت عدم رطوبت گیاه است.
  • بهترین زمان قلمه زدن گیاه موقعی است که اولین گل ها بر روی گیاه دیده می شود.
  • زمانی که بذر گیاه کاشته می شود در شرایط مناسب بعد از سه هفته جوانه می زند. بذری که بیش از یک سال از عمر آن میگذرد قدرت زایش ندارد.

 

2+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *