شناخت روحیات وآداب ورسوم مردم آلمان

4+

 

آلمان از نظر سیاسی و اقتصادی در مرکز اروپا واقع شده است. این کشور بعد از روسیه پر جمعیت‌ترین سرزمین محسوب می‌شود و بیش از ۸۱ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. اقتصاد آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا و پنجمین در دنیا به شمار می‌رود.

در حالی که تأثیرات آلمان را بر روی کشورهای هم مرز با آن مانند اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، فرانسه، لوکزامبورگ، هلند، سوئیس و لهستان می‌توان دید، تمام این فرهنگ‌ها نیز در سطوح مختلف، آلمان امروزی را شکل داده‌اند. ۹۱/۵ درصد جمعیت، آلمانی بوده و ترک‌ها دومین اقلیت قومی بزرگ هستند. باقی جمعیت را یونانی‌ها، روس‌ها، ایتالیایی‌ها، لهستانی‌ها، کروات‌ها و اسپانیایی‌ها تشکیل می‌دهند.

 

آلمان

 

 

ارزش‌ های مردم آلمان

آلمانی‌ها ارزش بسیار زیادی برای ساختار، حریم و دقت قائل هستند. این مردمان پایداری، سخت کوشی و پشتکار را نیز در آغوش کشیده و تأکید خاصی روی حرکت به موقع قطارها دارند. آلمانی‌ها زمانی که بتوانند دنیای خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و امور را به قسمت‌های قابل کنترل خرد کنند آرامش بیشتری داشته و با توجه به این امر، مدیریت زمان نیز بسیار در این کشور اهمیت دارد. تقویم‌ها، برنامه‌ها و دستور جلسه در این کشور مورد احترام ویژه‌ای هستند.

مردم آلمان بسیار کمال گرا بوده و دقت را در تمام جوانب زندگی خود به کار می‌گیرند. آن‌ها هرگز خطا را حتی به صورت شوخی نمی‌پذیرند و به ندرت از چیزی تعریف می‌کنند. ممکن است در اولین نگاه نگرش آن‌ها غیر دوستانه به نظر بیاید اما حس اجتماع، آگاهی اجتماعی و میل به تعلق داشتن را می‌توان در این مردم مشاهده کرد.

 

مردم آلمان

 

 

زبان‌ و مذهب در آلمان

همان طور که انتظار می‌رود زبان اصلی این کشور آلمانی بوده و بیش از ۹۵ درصد جمعیت به عنوان زبان مادری به این زبان صحبت می‌کنند. در شرق کشور، برخی از مردم به زبان صربی تکلم کرده و در نزدیکی مرز دانمارک زبان این کشور را نیز در صحبت‌ها می‌شنوید. رمانی، ترکی و کردی نیز از سایر زبان‌های مورد استفاده اقلیت در آلمان هستند. مسیحیت مذهب رسمی آلمان بوده و حدود ۷۰ درصد جمعیت، خود را پیرو این مذهب می‌دانند. این عدد شامل ۲۴ میلیون کاتولیک می‌شود. مسلمان‌ها ۳/۷ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و حدود ۲۸/۳ درصد نیز بدون دین یا پیرو سایر ادیان هستند.

 

غذاهای آلمانی

آلمانی‌ها عاشق غذای غنی و سالم هستند و البته هر منطقه از این کشور از غذای سنتی تعریف خاص خود را دارد. در بین غذاهای آلمان گوشت خوک طرفداران زیادی دارد و برخی از غذاهای سنتی نیز با آن درست می‌شوند. «برات ورست» (Bratwurst)، یک نوع سوسیس بوده و رابطه بسیار نزدیکی با غذای آلمان دارد. کلم، چغندر و شلغم در طبخ خوراک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گیاهان جزو گیاهان خوراکی بومی منطقه هستند. انواع سیب زمینی و کلم رشته‌ شده (sauerkraut) نیز از ستاره‌های آشپزی آلمانی محسوب می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر درباره غذاهای آلمانی می‌توانید به مقاله اختصاصی آن مراجعه کنید.

 

گوشت خوک در آلمان طرفداران زیادی دارد.
غذای آلمانی

 

 

هنر آلمانی

فرهنگ تنها به معنی تعامل یا ظواهر مردم یک کشور نیست. فرهنگ علاوه بر این، طرز تفکر و دستاوردهای هنری و خلاقانه را نیز شامل می‌شود. آلمان بخش بزرگی از موسیقی کلاسیک دنیا را متحول کرد و سنت‌های آهنگ‌سازان بزرگ آلمانی و اتریشی مانند باخ، موتزارت، بتهوون، برامس، واگنر و ماهلر تا به امروز نیز زنده‌اند. با علاقه وافری که آلمانی‌ها به دقت و مهندسی دارند، سنت‌های پر قوتی که در چاپ، حکاکی چوبی و کنده کاری به یادگار گذاشته‌اند چیز دور از انتظاری نیستند. نمایندگانی از تمام دوره‌های زمانی مهم مانند رمانسک، گوتیک، کلاسیک، باروک، روکوکو و رنسانس را نیز در معماری این کشور می‌توان مشاهده کرد. این سبک‌ها در کلیساهای جامع، قلعه‌ها و ساختمان‌های عمومی قابل بازدید و بررسی هستند.

 

آلمان بخش بزرگی از موسیقی کلاسیک دنیا را متحول کرد.
هنر در آلمان

 

 

فرهنگ کار در آلمان

تمایل به نظم و ترتیب در زندگی تجاری آلمان نیز ریشه دوانده است. سورپرایز یا شوخی با استقبال روبه‌رو نمی‌شوند. همه چیز از قبل کاملاً برنامه‌ریزی شده و تصمیم‌ها پیشاپیش گرفته می‌شوند و معمولاً بعد از آن که توافقی صورت گرفت تغییرات بسیار نادر هستند. مهندسین در کشور آلمان جایگاه خاصی دارند و این امر را در موفقیت صنعت اتومبیل آن‌ها نیز می‌توان دید. کارمندان در تمام سطوح بر اساس شایستگی و سخت کوشی به شدت مورد قضاوت قرار می‌گیرند. رابطه با همکاران و همچنین خارجی‌ها بیشتر مستقیم بوده و همیشه از سیاست در آن استفاده نمی‌کنند.

 

موفقیت در صنعت اتومبیل آلمان
کار در آلمان

 

 

نکاتی جالب درباره کشور آلمان

مردم آلمان برای نظم، حریم و وقت شناسی ارزش ویژه‌ای قائل هستند و سر زده به خانه کسی رفتن بسیار بی‌ادبانه تلقی می‌شود.
پس انداز، سخت کوشی و احترام به تمام مردم از دیگر ویژگی‌های آلمانی‌ها محسوب می‌شود.
مردم اغلب موقع دیدار و خداحافظی دست می‌دهند.
نشستن سر میز قبل از خانم میزبان مؤدبانه نیست و حین صرف غذا بهتر است دست‌هایتان روی میز باشد.
بهتر است برای رعایت ادب، تمام غذای خود را میل کرده و در انتها چاقو و چنگالتان را کنار یکدیگر قرار دهید.
زمانی که به خانه یک آلمانی دعوت شدید همیشه برای خانم میزبان کادوی کوچکی تهیه کنید. برای مهمانی‌های بزرگ یک روز قبل یا بعد از مهمانی برای میزبان گل می‌فرستند. هیچ وقت ۱۳ شاخه گل برای کسی نفرستید زیرا آن را بد یمن می‌دانند.
آلمانی‌ها به احترام بزرگ‌ترها و افراد محترم مانند دکتر یا معلم خود می‌ایستند.
آلمان بعد از روسیه پر جمعیت‌ترین کشور اروپایی محسوب می‌شود.
موسیقی کلاسیک به طور وسیعی در احاطه آهنگسازان آلمانی زبان بود که از این میان می‌توان به باخ، بتهوون، شومان، برامس، واگنر و اشتراوس اشاره کرد.
بزرگ‌ترین فیلسوف‌های تاریخ دنیا مانند کانت، هگل، شوپنهاور، نیچه و هایدگر آلمانی بودند.
کشف انسولین، اختراع کلارینت (نوعی ساز بادی)، ساعت جیبی، ماشین حساب اتوماتیک، پارافین، موتورهای دیزلی و نمایشگرهای LCD در آلمان اتفاق افتاد.
کلیسای جامع «اولم» (Ulm) بلندترین کلیسای جامع دنیا بوده و ۱۶۱ متر ارتفاع دارد.
بزرگ‌ترین ایستگاه قطار اروپا در سال ۲۰۰۶ در آلمان افتتاح شد.
بانک مرکزی اروپا در این کشور قرار دارد.

آلمان ، سرزمین مردم
Deutschland به معنای سرزمین مردم نام اصلی کشور آلمان است. این کشور با ۳۵۷ هزار کیلومتر مربع مساحت و ۸۵ میلیون نفر جمعیت بزرگترین کشور اروپایی و موتور محرکه اقتصاد منطقه یورو به شمار میرود.

در بین هزاران شهر و روستای که در سراسر خاک این کشور پراکنده شده‌اند، فقط چهار شهر هامبورگ و برلین و مونیخ و کلن جمعیتی بالای یک میلیون نفر دارند و ۹ شهر دیگر هم به زحمت به ۵۰۰ هزار نفر جمعیت میرسند.

جالب اینجاست که از نظر امکانات فراهم شده برای مردم، اصلا فرقی ندارد که شما در برلین پایتخت زندگی کنید یا در یک روستای دورافتاده در مرز آلمان و هلند. برترین دانشگاهها و خدمات بهداشتی و اجتماعی هم در سراسر آلمان گسترده شده است.

 

شهرهای کوچک در واقع رمز اصلی اقتصاد بسیار قدرتمند آلمان هستند. در هر یک از این شهرها کارخانه‌ای هست که در نوع خود در جهان بهترین است. از خودروهای طراز اول گرفته تا خدمات مهندسی و بهترین سیستمهای مدیریت سازمان. از تولید سوسیس و بستنی گرفته تا لنز دوربین و فیلترهای صنعتی و بهداشتی و دستگیره در و شیرآلات بهداشتی و هر چیز دیگری که به عقل آدمیزاد برسد یا نرسد.

آلمان

مردم به شکل شگفت‌انگیزی منظم و قانونمند و اهل کار و تلاش هستند. در مورد همه چیز بسیار سیستماتیک فکر و در ساده ترین حالت برای رفاه حال مردم تعریف شده است. شبکه زمینی راههای این کشور همینطور قطارهای اکسپرس بین شهری و خطوط هوایی متعددی که آلمان را به همه جای دنیا متصل میکنند در جهان بی نظیر است.

آلمان قهرمان جهان

آلمان در فرهنگ و ورزش هم سرآمد است. تیمهای ورزشی این کشور همیشه در سطح اول دنیا حاضر بوده و مقامهای اول تا سوم را بدست میآورند. این کشور دارای رتبه ششم شاخص توسعه انسانی در جهان است.

 

قهرمانان آلمان
هواداران فوتبال آلمان

 

 

آلمان چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی و سومین صادر کننده عمده کالا و خدمات در جهان با ارزش بیش از هزار میلیارد دلار در سال است. بیش از ۷۰% از اقتصاد آلمان بر اساس خدمات و ۲۹% آن بر اساس صنایع داخلی و مابقی بر اساس کشاورزی تعریف شده است.

 

اینفوگرافی آلمان

 

 

چند نکته باریک تر از مو

برای زندانی که سعی در فرار از زندان داشته باشد هیچ مجازاتی در نظر گرفته نشده است. در واقع تلاش برای فرار و آزاد بودن به عنوان یک غریزه انسانی به رسمیت شناخته شده است.

تمام شدن بنزین در بزرگراه جرم است! در واقع شما اگر آدم عاقلی باشید شبکه توزیع سوخت به گونه ای تنظیم شده است که هرگز سوخت شما تمام نخواهد شد. اگر هم آدم عاقلی نباشید پس نباید اجازه رانندگی داشته باشید.

آلمان معتبرترین پاسپورت جهان را با اجازه سفر بدون ویزا به ۱۷۷ کشور دارد.

آلمان و ژاپن دارای منفی ترین نرخ رشد جمعیت در جهان هستند. این موضوع سبب شد تا دوهزار مدرسه در این کشور در فاصله سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ به دلیل کمبود دانش آموز تعطیل شوند.

تحصیلات در هر سطحی و برای همه رایگان است حتی مهاجرین!

در صورتیکه یک سرباز تشخیص دهد که فرمانده او دستوری بر خلاف اصول انسانی صادر کرده است حق سرپیچی دارد.

بودجه نظامی آلمان تا همین اواخر از هزینه‌ای که آمریکاییها برای حیوانات خانگی خود میکردند کمتر بود.

در بسیاری از بخشهای تعداد زیادی از بزرگراههای آلمان محدودیت سرعت وجود ندارد.

حقوق متوسط یک معلم در آلمان ۷ هزار یورو پس از کسر مالیات است.

قول شفاهی اگر در دادگاه اثبات شود، همان ارزش قرارداد کتبی را دارد.

رانندگی در حالت مستی یک جرم جنایی است! اگر سرنشین غیر مستی در ماشین یک راننده مست باشد و دستگیر شوند، فرد هشیار هم شریک جرم است و گواهینامه او هم باطل میشود. آن شخص و مشروب فروشی هم که با آگاهی از قصد رانندگی آن راننده مست اجازه خروج به او داده است مجرم است و مجازات میشود.

نمایندگان پارلمان و خیلی از مقامات دولتی حقوق مادام العمر میگیرند. در فلسفه این موضوع آمده است که برای جلوگیری از فاسد شدن حاکمان ارشد و قانون گذاران باید زندگی آنان برای همیشه تامین شود. در مقابل حتی با یک یورو سوءاستفاده مقامات به شدیدترین وجه ممکن برخورد میشود. (لینک خبر انتقاد از سفر پر هزینه صدراعظم به جام جهانی)

 

شهروندی آلمان

یکی از دوستانم تعریف میکرد که پس از پایان مراحل اداری اخذ اقامت برای زندگی در آلمان و زمانی که شما به عنوان شهروند این کشور به رسیمت شناخته میشوید، اولین چیزی که به شما میدهند یک کارت عضویت رایگان در کتابخانه شهر، یک کارت عضویت رایگان در باشگاه ورزشی دولتی شهر و یک دسته کیسه زباله است!

پیام ساده است: ذهنت را بارور کن! مراقب بدنت باش! آشغال نریز!

 

ورزش,محیط زیست,کسب دانش

 

 

تیپولوژی آلمان

برای درک بهتر از جامعه آلمان شاید بد نباشد سری به الگوی شخصیت شناسی MBTI (لینکی برای معرفی MBTI) بزنیم. نظام قضاوت و تصمیم گیری آلمانیها کاملا بر مبنای منطق طراحی شده و این موضوع در تار و پود نظام حکومت و الگوی ذهنی آدمها وارد شده است.

بر این اساس نظام ارزشی جامعه هر آنچه بر مبنای منطق و سر راستی و صداقت باشد را مثبت ارزیابی کرده و همه قوانین و روشها بر این اساس است.

برنامه ریزی و تعیین تکلیف همه چیز بر اساس برنامه های بلند مدت از سطح دولت گرفته و تا دانش آموز کلاس اول برای همه نهادینه شده است. آلمانیها استاد کار در قالبهای سازمانی و مشهور به پشتکار فراوان هستند. لینک حالب از تقسیم بندی کشورها بر اساس MBTI

 

تیپلوژی آلمان

 

 

آلمان در جنگ اول جهانی

جنگ جهانی اول برای مدت ۴ سال از ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ در جریان بود. در این جنگ ۹ میلیون سرباز و ۷ میلیون شهروند عادی کشته شدند. این جنگ پایانی بر نظام‌های سلطنت مطلقه در اروپا را به همراه آورد و باعث انقراض چهار امپراتوری اتریش، مجارستان، آلمان و عثمانی و روسیه تزاری و سلسله‌های هوهنزولرن، هابسبورگ و رمانوف شد. همه این امپراتوری‌ها از زمان جنگ‌های صلیبی بر سر قدرت بودند.

شکست در جنگ باعث شده بود تا محدودیتهای بسیار زیادی بر صادرات و واردات کالا از آلمان وضع شود و منابع مختلف و غذاها هم بالکل صرف جنگ شده بود.

اقتصاد آلمان در جریان این جنگ به ورشکستگی کامل رسید به نحوی که دولت مجبور به چاپ افسار گسیخته اسکناس شد. نرخ بیکاری بسیار بالا، رشد اقتصادی منفی و تورم وحشتناک عملا همه پس انداز آلمانیها را از بین برد.

 

آلمان درجنگ جهانی اول

 

 

بیانیه ورسای

مجموع حوادث بعد از پایان جنگ جهانی اول، منجر به سقوط امپراطوری آلمان و روی کار آمدن جمهوری وایمار و تحمیل معاهده ورسای به آلمان شد.

بر اساس بیانیه ورسای، آلمان باید خسارات هنگفتی معادل ۹۶ هزار تن طلای خالص را به دول پیروز میپرداخت و چون توانایی پرداخت این خسارات را نداشت، در سال ۱۹۲۳نیروهای فرانسه و بلژیک برای وادار کردن آلمان به پرداخت غرامت جنگی وارد خاک این کشور شده و دست به غارت منابع و مواد اولیه زدند. دولت در اقدامی میهن‌پرستانه، مردم را به مقاومت منفی دعوت کرد. بد نیست بدانیم که پرداخت این خسارت تا سال ۲۰۱۰ ادامه داشت.

اسکناس سوزی

در نتیجه مشکلات اقتصادی، دولت تلاش کرد تا به وسیله چاپ اسکناس از کارگران و خانواده‌های آنها حمایت کند و در همان حال اجازه داد اعتبارات بانکی با نرخ بهره بیشتری عرضه شود.

در اوج تورم حاصل از این اقدامات، بیش از ۳۰ کارخانه کاغذسازی و ۱۵۰ چاپخانه و دو هزار ماشین چاپ به طور شبانه‌روزی برای برآوردن نیاز به پول کار می‌کردند؛ ولی این تدبیرها نیز با شکست مواجه شد، زیرا مقدار پول در گردش از سرعت افزایش قیمت‌ها کمتر بود.

اسکناس‌هایی که به مقدار فراوان و با مبلغ اسمی ده‌ها هزار مارک چاپ شده بود، قبل از اینکه از چاپخانه خارج شود، دوباره زیر ماشین چاپ می‌رفت و مبلغ اسمی آن به ارقام میلیونی تبدیل می‌شد.

کارگران دستمزدهای خود را با کیسه‌های خرید و حتی گاه با چرخ دستی پر از پول و آن هم روزی دو بار دریافت می‌کردند، دستمزد صبح فقط صرف ناهار ظهر می‌شد، زیرا بیم آن می‌رفت نرخ ارز که بعدازظهر اعلام می‌شد، تغییر کند و قیمت‌ها باز هم افزایش یابد. هنگامی که بهای زغال‌سنگ به میزان سرسام‌آوری افزایش یافت، برخی از مردم دستمزدهای بعدازظهر را به جای زغال‌سنگ در اجاق آشپزخانه می‌سوزاندند. سرانجام کار به جایی رسید که با یک دلار آمریکا می‌شد ۴ تریلیون و ۲۰۰ میلیارد مارک آلمان خریداری کرد.

 

اسکناس سوزی

 

 

بازگشت دوباره

دولت آلمان در فاصله سالهای ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۹ با وضع قوانین سخت گیرانه و پیشرو به سرعت اقتصاد و جامعه را بازسازی کرد. بازگشت به سیاست پشتوانه طلا برای پول، توسعه سیاستهای اقتصاد آزاد، وضع قوانین لازم برای توسعه رفاه اجتماعی بر اساس مالیات و اخذ وامهای سنگین از دول خارجی، محورهای اصلی برای بازسازی کشور بود. میزان موفقیت این سیاستهای به قدری زیاد بود که در ابتدای جنگ دوم جهانی، آلمان بسیار سریع و قوی به پیشروی در جنگ میپرداخت.

 

اینفوگرافی آلمان

 

 

برشی از تاریخ- جنگ جهانی دوم

در فاصله سالهای ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ آلمان درگیر جنگ دوم جهانی شد. این جنگ با اشغال لهستان توسط آلمان در اول سپتامبر ۱۹۳۹ و متعاقب آن اعلام جنگ فرانسه و بریتانیا به آلمان آغاز شد و در طی آن ۷ میلیون آلمانی کشته شدند و تولید محصولات کشاورزی به یک سوم رسید.

این جنگ خانمانسوز پس از بمباران اتمی هیروشیما توسط آمریکا در آگوست ۱۹۴۵ به پایان رسید. دول فاتح در پوتسدام گرد هم آمدند تا جغرافیای جدید سیاسی جهان را ترسیم کنند. آلمان دو پاره شد و قسمت غربی در اختیار آمریکا و انگلیس و متحدانش قرار گرفت و قسمت شرقی به شوروی رسید.

بعد از این توافق تلاش شد تا آلمان به کشوری بر مبنای کشاورزی و صنایع سبک تبدیل شود. آمریکاییها و انگلیسیها بسیاری از فناوریها و اختراعات آلمانی‌ها را به یغما بردند. ارزش این داراییهای معنوی در آن زمان حدود ۱۰ میلیارد یورو که معادل ۱۵۰ میلیارد یورو کنونی است تخمین زده میشود. حدود ۴ میلیون آلمانی به بیگاری گرفته شدند و تعداد مردان پس از جنگ جهانی، به یک مرد به ازای هر سه زن رسیده بود.

جالب است بدانیم که تعدادی از دانشمندان آلمانی به زور به آمریکا برده شدند و این در حالی است که به هیچ عنوان آلمانیها دست به مهاجرت از کشور ویران خود هم نزدند و ماندند تا بسازند.

در سال ۱۹۴۷ آمریکا و متحدانش به این نتیجه رسیدند که رونق اقتصادی در اروپا بدون آلمان ممکن نیست و دست از تخریب صنایع این کشور برداشتند که همین موضوع باعث شکل گرفتن رشد پایدار اقتصادی شد. به گونه ای که در سال ۱۹۵۰ نرخ بیکاری در آلمان به صفر رسید و این کشور مجبور به واردات نیروی کار از ترکیه شد.

 

جنگ جهانی دوم

 

 

اتحاد دو آلمان

در سال ۱۹۸۹ تغییرات مهمی که در ساختار قدرت بلوک شرق پدید آمد. اتحاد شوروی قدرت خود را به تدریج از دست میداد. در لهستان و مجارستان اوضاع به خوبی سابق نبود. در آلمان شرقی هم مردم برای هفته ها دست به اعتراضات سازمان یافته میزدند. نهایتا در نوامبر ۱۹۸۹ دولت آلمان شرقی اعلام کرد که مردم برای عبور از دیوار آزاد هستند و این سرآغاز فروپاشی دیوار مشهور برلین شد.

مسلما ۴۱ سال زندگی زیر یوغ ارتش سرخ بخش شرقی آلمان را از هر نظر عقب نگه داشته بوده است. اتحاد دو بخش آلمان پس از این ۴۱ سال عملا شبیه این است که امروز اعلام شود که از فردا افغانستان (با ادای احترام به همسایه شرقی) هم بخشی از ایران خواهد بود. با همه مشکلات اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و غیره آنها میتوانند مثل همه ایرانیها، هر جایی که دوست داشته باشند کار و زندگی کنند. دولت هم خود را موظف بداند که بخش تازه الحاق یافته را به سطح استاندارد بخش توسعه یافته برساند.

دولت آلمان با اقتدار و تلاش فراوان با تعریف قوانین جدید در سریعترین زمان ممکن پروژه یکپارچگی را پیش برد و امروز پس از ۲۷ سال اقلا در ظاهر تفاوتی بین بخش شرقی و غربی احساس نمیشود. اگر چه هنوز در همه شاخصهای اقتصادی و اجتماعی بخش شرقی اعداد ضعیفتری را به نمایش میگذارد. (مقاله گاردین در با عنوان ۳۰ سال پس از اتحاد)

 

اتحاد دولت آلمان

 

 

یک سوال مهم

به نظرم بد نیست کمی فکر کنیم و بفهمیم که چگونه است که یک کشور، دو بار در طی یک قرن با خاک یکسان میشود، به اندازه دو جنگ جهانی خسارت می‌پردازد، سالهای طولانی زیر شدیدترین محدودیتهای اقتصادی و نظامی قرار میگیرد و باز امروز جزو ۵ کشور قدرتمند جهان قرار دارد؟

منبع:

amirtaghavi.com

www.eavar.com

بهاره منیعی
4+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *