ضمیر ناخودآگاه۴

5+

 

روش برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

قدرت کلمات

کلمات چه راست باشند، چه دروغ و چه بخواهیم یا نخواهیم بر زندگی انسان تأثیر خارق العاده‌ای دارند. انرژی کلمات بر احساسات، روحیه، فعالیت‌های شیمیایی بدن و حتی وقایع زندگی اثرگذار است. حتی اگر قدرت کلمات را باور نداشته باشید باز بر زندگیتان تأثیر می گذارد و با افزایش باور، اثرگذاری آن بیشتر می شود. رویاهای‌تان را تعریف کنید، و فهرست رویاهای‌تان را تهیه کنید و آن را اولویت‌بندی کنید. توجه کنید که رویاهای بزرگ ببینید، اگر بتوانید به سرعت همه‌ی خواسته های‌تان را به دست آورید پس رویای شما بزرگ نیست. حال شما فهرست رویاهای‌تان را خلق کرده‌اید و شما خواسته‌های‌تان را به عالم هستی سفارش داده‌اید. این درخواست کتبی شما برای آینده است. همه رویاهای ما می توانند تحقق پیدا کنند کافی است شجاعت عمل داشته باشیم تا آنها را دنبال کنیم. تمام جملاتی که در طول روز گفته یا شنیده می‌شود، بر اثر تکرار زیاد در ناخودآگاه ضبط و به اجرا در می‌آید.

 

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

 

الف) شکر گزاری و سپاس

عبارت زیر برگرفته از کتاب مقدس است، که عده‌ی زیادی از مردم در طی قرون متمادی برداشتی غلط از آن داشته اند.

«هر کس مال و ثروتی دارد، به او ثروت بیشتری داده می شود و او از وفور نعمت بهره مند خواهد شد. هر کس که مال و منالی نداشته باشد، حتی آن‌چه هم دارد از او پس گرفته خواهد شد.»

اعتراف کن که وقتی این عبارت را می‌خوانی، ناعادلانه به نظر می‌رسد، گویی مفهوم عبارت این است که ثروتمندان ثروتمندتر و فقرا فقیرتر می‌شوند. اما در این عبارت معمایی هست که باید حل شود، رازی که باید بر ملا شود ،و وقتی متوجه مفهوم آن شوی ،درهای دنیایی تازه به روی تو باز خواهد شد. جواب این معمای رمز گونه که قرن هاست به ذهن کسی نیامده، در یک کلمه پنهان است: شکرگزاری.

پس عبارت این چنین می شود:

«هرکس که شکر نعمت کند، مواهب بیشتری به او داده می شود و وفور نعمت بیشتری خواهد داشت و کسی که نا شکر باشد، هر چند نعمتی هم داشته باشد، آن نعمت از او گرفته خواهد شد.»

 

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

 

ب) پرسش

یکی از دلایل تفاوت انسانهای موفق و ناکام، کیفیت و نوع سوالاتی است که از خودشان می‌پرسند. سوالات قدرتی دارند که افکار انسان را بر روی یک مورد خاص، متمرکز می کنند. ذهن انسان اکثر اوقات در حال گفتگو (پرسش و پاسخ ) است، حتی زمانی که آرام هستیم. یکی از مهم‌ترین دلایل رسیدن به موفقیت ، پرسیدن سوالات مثبت و عالی به خصوص در لحظات سخت و حساس است.

از دلایل تأثیر سوالات بر زندگی انسان این است که ضمیر ناخودآگاه به نوع کلمه توجه دارد مثلأ وقتی می‌پرسید چرا افسرده ام؟ بر روی کلمه افسرده تمرکز می‌کند ولی اگر بپرسیم چگونه روحیه‌ام را شاد کنم؟ بر روی کلمه ی شادی تمرکز دارد. باید دقت داشته باشید که هر سوالی از خود می‌کنید وقتی کلمه‌ی چرا را از اول آن بر می دارید آن جمله باقیمانده باور شماست. هم‌چنین ذهن انسان همانند کامپیوتر می‌ماند زمانی که شما سوالی از کامپیوتر می‌پرسید او به جستجو می‌پردازد حتی زمانی‌که شما به اتاق دیگری رفته باشید تا وقتی‌که جواب سوال شما را به طور دقیق بیابد. ذهن انسان نیز همین گونه است وقتی از خودتان سوالی می‌پرسید و بعد مشغول کار دیگری می‌شوید ناخودآگاه مشغول یافتن پاسخ سوال شماست. پس تغییر نوع سوالات، باعث ایجاد روحیه متفاوت می شود.

 

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

 

استفاده آگاهانه از ضمیر ناخودآگاه

از دکارت فیلسوف و ریاضی‌دان فرانسوی پرسیدند که در چه هنگام روز و در چه حالتی به نظریات و اکتشافات جدید رسیده است. او پاسخ داد: در سر میز صبحانه و در هنگامی‌که در بستر دراز کشیده ام، اگر به فردی بگویید شما شبیه فلان هنرمند هستید، ممکن است خوشحال شود، ولی اگر موضوعی حتی کوچک از ویژگی مثبت شخصی و یا حتی ظاهری او بگویند قطعأ بیشتر خوشحال می‌شود. فعال کردن ضمیر ناخودآگاه مستلزم وقت استراحت و رها کردن ذهن است. با ذهن خود مهربان باشیم. آنچه را که باید برای حل مسئله بدانیم بیاموزیم و ضمیر ناخودآگاه را آزاد بگذاریم. اگر بتوانیم ذهن‌مان را شاد کنیم، ذهن ما نیز در پاسخ، جواب مسئله را به ما هدیه خواهد داد.

 

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

ج) تلقین به نفس

تکرار عبارات تاکیدی در اصطلاح روان شناسی تلقین به نفس گفته می‌شود، عبارات تاکیدی، جملات مثبتی هستند که بر اثر تکرار در ناخودآگاه ضبط شده و اجرا می‌گردند و جملات منفی را که طی سالیان گذشته در ناخودآگاه وجود دارد بی‌اثر می نمایند.

باورها همان اندیشه‌های عادت شده‌ی شما هستند، می‌توانید به کمک تأثیرات مثبت، صحبت‌های مثبت با خود، تغییرات رفتاری و روش‌های تصویر‌سازی مثبت، بر اندیشه‌های منفی غلبه کنید. روی آن‌چه می‌خواهید دقیق شوید، نه روی آن‌چه نمی‌خواهید. سعی کنید پیام‌های منفی خود را با پیام‌های مثبت جابه‌جا کنید. تائیدات مثبت خود را روزانه ده تا بیست بار بنویسید. یا تکرار، تداعی و احساس کنید.

 

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

 

منتظر مطالب بعدی در این زمینه باشید.

 


ضمیرناخودآگاه۳


منابع:

  • مجله موفقیت
  • معجزه ذهن
  • قدرت
5+
No votes yet.
Please wait...

One thought on “ضمیر ناخودآگاه۴”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *