ضمیر ناخود‌‌آگاه ۲

8+

 

معجزه‌ای به نام ذهن

انسان بزرگترین شگفتی آفرینش است و ذهن او قدرتمندترین ابزار موجود در جهان هستی. نیروی ذهن از تولد تا مرگ با شماست و این تنها قدرتی است که حتی لحظه‌ای از شما جدا نمی‌شود. آثار عظیم و قابل تحسینی که در طی حیات بشر به وجود آمده است، قطعأ به دلیل استفاده از این نیروی عظیم درونی بوده است. دانشمندان معتقدند که یک انسان در حالت عادی کمتر از ۱۰% نیروها و استعدادهای خود را استفاده می‌کند. وقتی که شما با بخش عظیم قدرت خود آشنا شوید و آن را به کار بگیرید، به گروه انسان‌های بزرگ خواهید پیوست.

 

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

 

قسمت‌های مختلف ذهن

۱)ضمیر خود‌آگاه: در هنگام بیداری فعال است و اعمال ارادی انسان را کنترل و بر عهده دارد.

۲)ضمیر ناخود‌آگاه

 

ضمیرناخود‌آگاه

ضمیر نا خودآگاه (ذهن نیمه هوشیار) که بخش عظیم ذهنی می‌باشد، همیشه حتی در خواب فعال است و در تمام اعمال غیر ارادی انسان را کنترل می‌کند. زیگموند فروید ذهن انسان را به یک کوه یخ شناور تشبیه کرده که نوک کوه را که بیرون از آب است را مشابه ضمیر خودآگاه و توده عظیم و نا پیدای آن را همانند ضمیر ناخود‌آگاه توصیف می‌کند.

 

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

 

ضمیر ناخود‌‌آگاه مسبب تمام عادات مثبت و منفی انسان است. هر کاری که مدتی تکرار شود، در ضمیر نا خودآگاه ضبط شده و عادت رفتاری می‌شود. همان‌قدر که خودآگاه منبع اندیشه است، ناخود‌آگاه منبع قدرت است. وظیفه‌ی ضمیر ناخود‌آگاه اجرای کامل پیام‌ها و برنامه‌های موجود در آن است، یعنی ضمیر ناخود‌آگاه فقط برنامه‌هایی را اجرا می‌کند که به آن داده شده است حتی اگر به ضرر شما باشد و اگر خودتان آن را برنامه ریزی نکنید توسط دیگران و شرایط محیط برنامه ریزی خواهد شد و بدون اینکه به بد یا خوب بودن آن توجه کنند دقیقأ آنها را به مرحله اجرا در می‌آورد.

 

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

 

برای درک بهتر بخش‌های مختلف ذهن به مثال زیر توجه کنید: 

یک تیپ نظامی را در نظر بگیرید. بی‌گمان به نظر شما بالاترین مقام این تیپ نظامی، فرمانده آن است. البته تا حدودی حق با شماست. سرتیپ بالاترین مقام از نظر فرماندهی است. اما نکته مهم این است که قدرت اجرایی ندارد. یعنی خود سرتیپ نمی‌تواند کاری انجام دهد بلکه فقط دستور می‌دهد و این دستورها توسط افسران، درجه داران و سربازان اجرا می‌شود، پس درصد نا چیزی از قدرت تیپ نظامی در دست فرمانده و بخش عظیمی از آن در دست مجریان است. ضمیر خودآکاه انسان نیز فقط وظیفه‌ی فرماندهی را بر عهده دارد و قدرت اجرایی ندارد و در مورد ضمیر ناخودآگاه قضیه بر عکس است. حال با این توضیحات متوجه شده‌اید که برای موفقیت باید دو کار انجام دهید:

  • روش نفوذ و برنامه‌ریزی ضمیرناخودآگاه‌تان را بیاموزید.
  • آن را به صورت مثبت و برای موفقیت برنامه ریزی کنید تا اجرا نماید. 

 

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

 

دکتر ماکسول مالتز: شما در همین لحظه از قدرتی برخوردارید که هرگز در رویا هم آن را امکان پذیر نمی‌دانستید، به محض اینکه بتوانید باورهای خود را تغییر دهید، قادر خواهید شد از این قدرت استفاده کنید. ضمیر ناخودآگاه قدرت اجرایی نامحدود دارد و تمام پیام‌های موجود را با قدرت اجرا می‌کند. ضمیر ناخودآگاه با تمام نیرو و قدرتش، قوه منطق، استدلال و تعقل ندارد، پیام‌هایی را که وارد آن می‌شود بی‌چون و چرا پذیرفته و دقیقاً اجرا می‌کند. حتی اگر این پیام‌ها غیر علمی، غیر منطقی و دروغ باشد. ارل نایتینگل، گوینده، سخنران، و نویسنده‌ی بزرگ موفقیت ،کلید موفقیت را تنها در شش کلمه خلاصه کرد، قبل از اینکه کلید موفقیت را به شما بگویم، شاید تعجب کنید که بدانید این شش کلمه کلید شکست نیز هست. کلید موفقیت این است: ما همان می‌شویم که درباره‌اش می‌اندیشیم. عجله و نگرانی در مسائل حل آن‌ها را به تأخیر می‌اندازد. هرگاه بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه اختلافی پیش آید، همیشه ناخودآگاه برنده است، چون که قدرت اجرایی در دست ضمیر ناخودآگاه است. به همین دلیل است که بعضی اوقات با اینکه در انجام کاری مصمم هستید، اما به دلایلی موفق به انجام آن نمی‌شوید. ذهن ناهشیار یا ضمیر ناخودآگاه انباری است پر از تمایل‌ها، آرزوها و خاطرات خارج از دسترس که بر اندیشه‌ها و اعمال تأثیر دارند. فروید نخستین کسی نبود که عوامل تأثیرگذار ذهنی را پیدا و کشف کرد، شکسپیر نیز در نمایشنامه‌های خویش آن‌ها را عنوان می‌کرد. کاری که فروید کرد این بود که برای عوامل تأثیرگذار ذهنی در زندگی روزمره انسان‌ها، اهمیت بسیاری قائل شد.

 

ضمیر ناخودآگاه
ضمیر ناخودآگاه

منتظر مطالب بعدی در این زمینه باشید.


  • منابع

کتاب معجزه ذهن‌
کلید اسرار


8+
No votes yet.
Please wait...

One thought on “ضمیر ناخود‌‌آگاه ۲”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *