عاشورا و هدف قیام امام حسین علیه السلام

3+

واقعه عاشورا:

تاریخ بشریت حوادث خوب و بد زیادی را پشت سر گذاشته ولی کمتر حادثه ای مانند حادثه روز عاشورا به خود دیده است و حتی شخصیت‌هایی شبیه افرادی که در روز عاشورا بودند، پیدا می‌شود که از جان خودشان بگذرند. شروع واقعه عاشورا به صورت یک حماسه آغاز شد ولی به صورت یک حادثه غم‌انگیز همراه با اشک و آه در‌آمد، اما دوباره چهره تازه خود را بازیافت.

 

روش‌های امامان در زنده نگه داشتن روز عاشورا:

مجالس سوگواری برای امام حسین (ع) برپا می‌کردند، در مناسبت‌های مختلف مصیبت‎‌‌های آن حضرت را یادآوری می‌کردند، از موثرترین تدابیر ائمه اظهار برای احیای نهضت عاشورا گریه بر امام حسین (ع) است، تشویق کردن شاعران به مرثیه سرایی خواندن، اهمیت دادن به تربت امام حسین (ع)، به زیارت مرقد امام حسین (ع) رفتند.

 

 

 

شخصیت امام حسین علیه السلام:

امام در روز سوم شعبان سال چهارم هجری به دنیا آمدند و نام ایشان را پیامبر گذاشتند. ایشان در زمان رسول خدا (ص) و حتی پس از آن حضرت، تا زمان خلافت معاویه مورد احترام مسلمانان و خلفا قرار داشت ولی در زمان معاویه و سپس یزید وضعیت تغییر پیدا کرد. با شروع حکومت اموی بی‌حرمتی‌ها از سوی معاویه و بقیه شروع شد و لعن آنان به صورت علنی آغاز شد و زمینه‎‌های فاجعه کربلا به صورت شتابان فراهم شد.

 

 

 

مهم‌ترین نکته‎‌های برجسته قیام امام حسین (ع):

۱- انگیزه قیام امام حسین (ع):

تنها انگیزه امام حسین (ع) نیت برای رضای خدا و احیای دین حق بود که قیام  کرد و هیچ یک از عناصر دنیوی و جاه‌طلبانه در قیام ایشان دخالت نداشت. همواره امام در کربلا فقط به وظیفه الهی خود می‌اندیشید و نتیجه کارش را به خداوند واگذار کرد.

 

۲- یاران امام حسین (ع) چه کسانی بودند؟

افرادی که امام حسین (ع) را در آن روز همراهی کردند و در کربلا در کنار امامشان به شهادت رسیدند با اینکه که تعدادشان خیلی کم بود ولی نشان دادند که از افراد وفادار و فداکار و… بودند. یکی از بهترین و عالی‌ترین خصوصیت آنان قبول نکردن ذلت و مقاومت در برابر شرایط سخت و ناگوار آن موقع بوده است.

 

۳- مظلومیت آن‌ حضرت:

مظلومیت امام حسین (ع) و یارانشان در ابعاد مختلف نشان داده شد از جمله: دعوت کردن امام و بی‌وفایی نسبت به آن حضرت،کشتن مهمان، بستن آب برروی امام حسین (ع) و یارانش و زنان و کودکانشان، خیمه‌ها را آتش زدن، جنگ نابرابر سی‌هزار نفر با هفتادودوتن، کشتن کودک شیرخوار، حمله به کودکان و زنانشان، تاختن اسب بر پیکر شهدا، سرها را بالای نیزه بردن، جلوگیری کردن از پیکر شهدا را دفن کردن، به اسارت گرفتن زنان و کودکنشان و گرداندن زنان و کودکان در شهرهای مختلف بوده است.

 

 

 

احادیث:

پیامبر (ص) می‌فرمایند: حسین از من است و من از حسینم. هرکسی که حسین را دوست دارد، خداوند وی را دوست می‌دارد. امام صادق (ع)می‌فرماید: من هرگز آب سرد ننوشیدم مگر اینکه به یاد امام حسین (ع) افتادم. ایشان می‌فرمایند: هرگاه وقت نماز می‌رسید، تربت را برروی سجاده‌اش می‌ریخت و بر آن سجده می‌کرد. می‌فرمایند: هرکسی در روز قیامت آرزو می‌کند که از زائران قبر امام حسین (ع) باشد، از فزونی آنچه از کرامت زائران قبر آن حضرت نزد خداوند مشاهده می‌کند. امام فرمودند: هرکس دوست دارد روز قیامت در کنار سفره‌های نور الهی بنشیند، باید از زائران امام حسین (ع) باشد.

 

 

3+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *