عقیق؛سنگی گران‌بها

9+

 

مقدمه

انگشتر یک وسیله‌ای برای زینت بخشیدن به خودمان نیست، بلکه دست کردن انگشتر، خواص‌درمانی و ماوراءالطبیعه دارد.انگشتر در فرهنگ ما و به خصوص انگشترهایی که پیشینه مذهبی دارند و احادیث در مورد خواص سنگ و انگشترهایی نظیر عقیق بسیار زیاد است.

 

 

 

سنگ عقیق

عقیق سنگی گران‌بها و پربرکت می‌باشد که سرشار از خواص‌های گوناگون مفیدی می‌باشد. از دیرباز، عقیق را سنگی مقدس و با ارزش می‌دانستند، که آن را از خود دور نمی‌کردند. سنگ عقیق در کشورهایی مانند هندوستان، چین، یمن و ایران و در رنگ‌های قرمز، زرد، خاکستری مایل به آبی و سفید یافت می‌شود. از مرغوب‌ترین عقیق‌ها، سنگ عقیق یمن می‌باشد. این انگشتر در مقابل نور شکل‌هایی  شبیه حباب یا کندوی زنبور از خود نشان می‌دهد. از ویژگی‌های سنگ عقیق درخشندگی که دارای چمک بلورین می‌باشد، این سنگ ریزدانه بوده و رنگش روشن و از ذرات فراوان میکا که در آن وجود دارد براق نشانش میدهد که به نام دلربا نامیده می‌شود. شکل بلور سنگ عقیق، نازک و شش گوش است.  

 

 

 

احادیث درمورد عقیق

پیامبر(ص) می‌فرمایند: (یاعلی) همانا عقیق اولین کوهی، که به ربوبیت متعالی و نبوت من و وصی بودن تو و امامت فرزندانت و اختصاص داشتن بهشت به پیروان تو و اختصاص آتش به دشمنان تو شهادت داده است و فرمودند: هرکسی انگشتر عقیق را به دست داشته باشد حاجتش برآورده می‌شود و از هر بدی آدم را در امان می‌دارد. امام رضا (ع) می‌فرمایند: عقیق فقر و تنگدستی را برطرف می‌نمایاند و باعث گشایش روزی می‌شود. هرکسی قرعه به این انگشتر بزند بهره‌اش تمام‌تر بیرون می‌آید.امام صادق(ع) می‌فرمایند:هرکس انگشتر عقیق به دست کند، پریشانی به او راه نمی‌یابد وتا هنگامی که با خود به همراه دارد اندوهی به او نمی‌رسد.

 

 

 

آداب و خواص انگشتر عقیق

عقیق سنگی است که هرکسی آن را بدست کند به جز خیر و خوبی و زیادی رزق چیزی برایش ندارد.این سنگ انسان را در سفر و اتفاقات بد حفظ می‌کند. باعث افزایش درآمد و رونق کسب و کار و آسان شدن کارها می‌شود. باعث می‌شود آدم با خیر و نیکی روبرو شود و کارهایش به اتمام برسد. عقیق موجب استجابت دعا می‌شود. این انگشتر برای تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در بدن بسیار مفید است. انگشتر عقیق انرژی‌های منفی را از محیط دور می‌کند و برای آرامش روح و شادابی بسیار موثر است. دردست بودن عقیق هنگام نماز خواندن معادل هزار رکعت نماز است.

 

 

 

روش تشخیص عقیق اصل با بدل 

اگر دو عقیق اصل و بدل داشته باشید عقیق اصل سنگین‌تر و عقیق بدل سبک‌تر است. سنگ عقیق اصل چون سه درجه سختیش از الماس کمتر است، بنابراین مقاومت سنگ آن بسیار بالا می‌شود و با ضربه کوچکی نه می‌شکند و نه ترک می‌خورد. دومین مورد میزان شفافیت عقیق طبیعی به خوبی مصنوعی نیست زیرا عقیق طبیعی از نامنظمی در شفاف بودنش برخوردار و در آن خطوط و ابرهایی وجود دارند که دیده می‌شود. در حالی‌که عقیق مصنوعی شفافیت خیلی خوبی مثل شفافیت گوی شیشه ای دارد. انگشتر عقیق را با آتش نمی‌توان سوزاند. این سنگ روی شیشه را خط می‌اندازد و در مقابل نور شکل‌هایی همچون حباب یا کندوی زنبور را نشان می‌دهد. هیچ شیء نوک تیزی روی این انگشتر را خط نمی‌اندازد و اثری ندارد.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

9+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *