عوامل موثر برمطالعه

1+

این جمله بارها از والدین شنیده شده است که فرزندان ما وقت زیادی صرف مطالعه می کنند ولی بازده آنان کم است.پدران،مادران ومعلمان نیز همیشه از دانش آموزان می خواهند که درس بخوانند،آنان تصور می کنند که دانش آموزان هرچه بزرگترمی شوند خود به خود روش های یادگیری را خواهند آموخت.اما واقعا چنین نیست بسیاری از دانش آموزان از شیوه های صحیح مطالعه بی اطلاع هستند.همه ی دانش آموزان نیازدارند که روش های یادگیری و مطالعه را بدانند.

اگر بخواهیم روش های یادگیری و موفقیت را یاد بگیریم بهتراست نخست تعدادی ازعواملی را که موجب یادگیری بهترمی شوند بشناسیم و درباره ی حافظه و طرز کار آن اطلاعات مختصری به دست آوریم.پس با این بخش از هی بیب هورا همراه باشید…

 

مطالعه کردن
علاقه به مطالعه

 

دریادگیری ،عوامل مختلفی تاثیردارند که برخی ازآنها عبارتند از:

علاقه
بدون داشتن علاقه یادگیری امکان پذیر نیست،شاید برای شما پیش آمده باشد که از یک کتاب درسی یا بخشی ازان خوشتان نیامده باشد وبه همین دلیل توضیحات معلم و مطالعه ی خودتان را به خوبی یاد نگرفته اید، اما سوال این است که چگونه به درس علاقمند شویم؟
می دانیم که علاقه به هرچیزاکتسابی است یعنی می توان این علاقه را ایجاد کرد ،تقویت نمود ویا ازبین برد.شما وکتاب درسی دو موجود غریبه وناآشنا هستید،هرچه قدر که به هم نزدیک تر شوید واز یکدیگر شناخت بیشتری پیدا کنید دوستی شما ریشه دارتر می شود ودر نتیجه علاقه ای عمیق بین شما ایجاد خواهد شد.

درهردرس لغات،تصاویر ،مفاهیم و اصطلاحاتی وجود دارد که می توانند شما و آن درس را به هم نزدیک کنند،آیا می توانید این کلمات را پیدا کنید؟اگر نتوانستید ناامید نشوید،ازمعلم یا دوستانتان بخواهید تا درباره ی اهمیت این درس در دوران تحصیل وزندگی اجتماعی آینده برایتان توضیح دهند،مطمین باشید که همه ی درسهایی که دربرنامه ی درسی شما گنجانده شده از روی حساب است و هیچکدام بی استفاده نیست.

 

افزایش یادگیری
با علاقه درس خواندن

 

کسانی که به فوتبال علاقمندند(هرچندممکن است در درس خیلی موفق نباشند)،نام بازیکنان ایرانی وخارجی ،جدول امتیازات مسابقات ،نام بازیکنان اخطاری و مصدوم ،قرارداد بازیکنان و…را به خوبی می دانند و می توانند ساعت ها در این باره صحبت کنند و یا آنها را روی کاغذ بنویسند ولی افرادی که با این ورزش رابطه ای ندارند نه تنها نام بازیکنان بلکه از مقررات ساده و ابتدایی فوتبال هم آگاهی ندارند.چند نفرازاین افراد را می شناسید؟

اگر به کتاب های درسی هم مثل فوتبال یا …علاقمند شوید یادگیری مطالب آنها آسان خواهد بود.

بنابراین ،علاقه شرط اصلی یادگیری است.

علاقه را می توان به وجود آورد،تقویت کرد و یا ازبین برد اگرشک دارید تجربه کنید.

 

علایق
علاقمندی به فوتبال

 

اعتماد داشتن به خود

اگرگفتی که بتوانم قدم درنه که بتوانی        وگرگفتی که نتوانم بروبنشین که نتوانی
بیشترکسانی که درتحصیل موفق شده اند افرادی هستند که توانایی خود را باورکرده اند.

شاید هیچکس نباشد که نتواند یاد بگیرد اما میزان یادگیری درافراد مختلف،به خاطرشرایط شخصی و روش هایی که برای یادگیری به کارمی برند،متفاوت است، اگرشما به خودتان بقبولانید که (می توانید) برای این توانستن برنامه ریزی خواهید کرد.

گفتن جملاتی مثل (من به حافظه ی خود اطمینان دارم)،(می توانم یاد بگیرم) و… می تواند به شما اعتماد بیشتری ازخودتان (اعتمادبه نفس) بدهد.
یادتان باشد (اگراحساس ناامیدی کردید موفقیت ازشما فرار می کند).

 

اعتماد به نفس بالایی داشته باشید
افراد با اعتماد به نفس بالا

 

حافظه چیست وچگونه عمل می کند؟

حافظه یعنی ذخیره سازی وبازیابی اطلاعاتی که به دست می آوریم .

منظورازحفظ کردن این است که معلومات یا اطلاعاتی که به دست می آوریم و یا عادت ها و مهارت هایی را که پیدا می کنیم در ذهن خود نگه داریم .

زندگی ما با حافظه ارتباط بسیار دارد.

اگرقدرت حافظه نبود نمی توانستیم عوامل خطرناک را بشناسیم ،حرف بزنیم،با مردم ارتباط برقرار کنیم،از وسایل مختلف برای بهبود آسایش خود استفاده کنیم ، درس بخوانیم ، مردم و اشیا را بشناسیم و…این استعداد کاملا فطری و هدیه ای خدایی است.

 

عملکرد حافظه
مغز انسان و عملکردهای حافظه

 

حافظه به سه دسته تقسیم می شود:۱-حافظه حسی ،۲-حافظه کوتاه مدت،۳-حافظه بلند مدت

درمقاله بعدی به طورجداگانه به مبحث انواع حافظه خواهیم پرداخت…

منبع:
کتاب نردبان موفقیت ،نویسنده :اکبرحسامی


بهاره منیعی
1+
Rating: 2.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *