غار علیصدر همدان

2+

غار علیصدر

علاقمندان به غار نوردی خواندن مطلب غار علیصدر و بازدید از این غار شگفت انگیز را از دست ندهید.

درروستای علیصدر ازتوابع شهرستان کبودراهنگ و۷۵کیلومتری شمال غربی شهرهمدان قراردارد که دارای ارتفاع ۱۹۰۰متری ازسطح دریاست.
غارعلیصدرازازتفاعات ساری قیه {صخره زرد} بوجودآمده است .دراین کوه دوغاردیگربه نام های {سراب}و{سوباشی}وجود دارد که به ترتیب ۷و۱۱کیلومتری با علیصدرفاصله دارند.

 

 

تاریخ پیدایش:

زمین شناسان قدمت سنگ های این کوه را به دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک {۱۳۶تا۱۹۰میلیون سال قبل} نسبت می دهند وشواهد بدست آمده ازدرون غارحاکی ازآن است که این غارپناهگاه انسان های اولیه بوده است. درمهرماه ۱۳۴۲گروهی ۱۴نفره ازاعضای هیت کوهنوردی همدان,غاررا مورد بازدید قرار دادند.درسال ۱۳۵۴کوهنوردان همدانی ,دهانه ورودی غار را به قطر۵۰سانتیمترعریض نمودند وازسال ۱۳۵۴استفاده عمومی از غارعلیصدرآغازشد.

 

 

 

چگونگی ایجاد:

درترکیب آب حاصل ازبارش قطرات باران با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا و تشکیل اسید کربنیک ضعیف و نفوذ آن در زمین های آهکی و انجام واکنش شیمیایی,ترکیبی ناپایدار به نام ترکیب بی کربنات کلسیم بوجود آورده است.چون این ماده درآب محلول است,در درون لایه های آهکی ضخیم,فضای خالی ریزی ایجاد کرده و به مرور و در طی میلیون ها سال ,به هم پیوسته تا این غار بسیار وسیع در دل زمین ایجاد شده است.

 

 

 

زیبایی های غار:

غار علیصدر از بسیاری جهات علی الخصوص به علت وجود گذرگاه های ممتد آبی و دریاچه های وسیع وقایق رانی که در سرتاسر غار گسترده شده اند,یکی از زیباترین جلوه های طبیعی ایران و جهان و پدیده ای منحصر به فرد در نوع خود می باشد که فقط در تعداد محدودی از غارهای جهان مثل مولیس در فرانسه و غار شوالیه در استرالیا چنین زیبایی هایی وجود دارد. آب دریاچه غار بدون رنگ و بو می باشد و مزه آن معمولی است وهیچ گونه حیات جانوری درآن وجود ندارد.درجه حرارت آن در طول سال ثابت و در حدود ۱۲درجه سانتیگراد است و به قدری زلال است که تا عمق ۱۰متری ,با نور معمولی و چشم غیرمسلح قابل رویت است.عمق آب غار در قسمت های مختلف آن از صفر تا ۱۴متر در نوسان است .آب دریاچه غار از چشمه های زیرزمینی و ریزش مداوم آب از دیوار و سقف غار تامین می شود که منشا آن ها بطور کلی ازمحل ریزش های جوی است.

 

 

 

سقف غار پوشیده از بی کربنات کلسیم است که این امر باعث بوجود آمدن اشکال مختلف استالاکتیت و استالاکمیت می شود.هوای داخل غار بسیار پاک و لطیف و عاری از هرگونه گرد و غبار و آلودگی میکروبی است و در تابستان خنک و در زمستان,گرم و مطبوع است.همچنین هوای داخل غار سبک بوده و حالت سکون مطلق دارد.تاکنون ۱۴کیلومتر از معابر غار کشف شده ,ولی تنها ۴کیلومتر از آن مورد بازدید قرار می گیرد.در مجموعه سیاحتی غار علیصدر برای بازدید کنندگان تسهیلاتی شامل یک باب مهمانسرا,۱۰ دستگاه ویلای چوبی ,۱۵دستگاه سوییت ۵۰ دستگاه چادر صحرایی ,رستوران,بازارچه خرید وپارکینگ موجود می باشد.

 

 

ازغار علیصدر دیدن کنید و از این شگفتی طبیعت لذت ببرید.

 

 

 

2+
No votes yet.
Please wait...

6 thoughts on “غار علیصدر همدان”

 1. مکانی عجیب و دوست داشتنی و شگفت انگیز
  با مردمانی مهربان در حاشیه آن

  در ایران غارهای دیگری هم این چنین هست مثل غار نخجیر و غاری دیگری در منطقه کرستان که الان اسم اون خاطرم نیست.
  اما هر کدام جذابیت های خاص خودش رو داره

  0
  No votes yet.
  Please wait...
 2. کاش می شد مثل فیلم سرزمین نارنیا در کمدمونو باز کنیم و بجای سرزمین نارنیا وارد غار علیصدر می شدیم

  0
  No votes yet.
  Please wait...
 3. اینجا واقعا بی نظیره….
  انشاالله این فرصت پیش بیاد خانم رضوانی عزیز

  0
  No votes yet.
  Please wait...
 4. خانم منیعی عزیز ممنون از مطلبی که ارائه کردید، من هم تا به حال تعاریف زیادی درباره این غار زیبا شنیده بودم و بسیار جای خوشحالی داره که تو کشورمون به این اندازه جاهای زیبا و دیدنی وجود داره، انشاالله فرصتی فراهم باشه تا دسته جمعی از این مکان جالب بازدید کنیم.

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. انشاالله که این فرصت مسافرت جمعی پیش بیاد

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 5. من تا حالا نرفتم
  حیف

  0
  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *