فرزندان چه انتظاراتی از ما دارند؟

2+

 

اگر شما دارای فرزند هستید به نوعی با روابط بین والدین و فرزندان آشنایی دارید و احتمالا انتظارات خود را روزانه چندین مرتبه به فرزندان عنوان کرده و به آن‌ها کمک می‌کنید تا هر چند سریعتر در مسیر درست زندگی قرار گیرند، اما آیا در مورد انتظارات فرزندانتان نیز فکر کرده اید؟ آگاهی در تربیت فرزندان بسیار حائز اهمیت است و مسیر زندگی آنان را به کلی تغییر می‌دهد. اگر می‌خواهید فرزندانی کامل و مستقل با آینده‌ای درخشان تربیت کنید باید آن‌ها را از لحاظ روحی روانی حمایت کنید. به آن‌ها عشق بورزید، مسئولیت دهید، احترام بگذارید، قدرت دهید و در انتها کاری کنید که احساس کنند جزئی از خانواده هستند و از این بابت لذت ببرند. در صورتی که به این نیاز مهم و ضروری فرزندتان به خوبی پاسخ دهید، مطمئنا در آینده دچار عذاب وجدان و نگرانی نخواهید شد. اگر بخواهیم در این مورد به طور مفصل صحبت کنیم شاید نیاز به مقالات زیادی داشته باشیم اما در ادامه به طور خلاصه به نیازهای مهم فرزندان می‌پردازیم: 

 

۱) احساس کنند مورد علاقه هستند

اینکه به زبان بیاورید که او را دوست دارید و به او عشق می‌ورزید مهم و ضروری است. او باید با تمام وجود متوجه احساسات شما بشود. این احساس را باید در تمام وقایع و لحظات به او یادآوری کنید. هرگز جمله می‌بینمت را جایگزین “دوستت دارم” نکنید. بی‌قید و شرط به او محبت کنید و این کار را با تمام احساستان انجام دهید. آیا وقتی فرزندتان وارد اتاق می‌شود، خوشحال می‌شوید؟ آیا اصلا متوجه او می‌شوید؟ از این پس تصمیم بگیرید هر زمانی فرزندتان را دیدید، به خصوص بعد از چند ساعت، به او لبخند بزنید، او را در آغوش بگیرید و با محبت با او صحبت کنید. او نباید به اجبار از شما عشق و محبت بخواهد. این وظیفه شما به عنوان پدر و مادر است که از همان لحظه تولد و یا حتی پیش از آن بدون هیچ‌گونه منتی عشق و محبت خود را نثار او کنید و مطمئن شوید فرزندتان متوجه شده که شما او را بدون هیچ‌گونه چشم‌داشتی دوست دارید و به او عشق می‌ورزید. این مورد یکی از نیازهایی است که اگر به آن پاسخ داده نشود فردی با عقده و کمبودهای روانی فراوان وارد جامعه خواهد شد.

 

 

۲) احساس کنند دیگران به آن‌ها  نیاز دارند.

بچه‌ها نیز مانند شما هستند، زمانی که ببینند شما از آن‌ها کمک می‌خواهید _ حتی اگر واقعا به آن‌ها نیاز ندارید _نظرشان را در موارد مختلف جویا می‌شوید و یا آن‌ها را در منزل مسئول کاری می‌کنید، مطمئنا احساس بسیار خوشایندی پیدا می‌کنند و در آینده فرد مسئولیت‌پذیری خواهند شد.

 

۳) احساس کنند مورد احترام هستند. 

برای لحظه‌ای کلاه خود را قاضی کنید و احساس کنید مورد احترام دیگران نیستید و همواره مورد توهین دیگران قرار می‌گیرید. در این صورت احساس حقارت و خردشدگی خاصی می‌کنید، عزت نفس خود را از دست می‌دهید و در انتها عصبی و انتقام جو می‌شوید. اگر شما به عنوان پدر و مادر هوشیار و آگاه به فرزند خود احترام بگذارید و برای آن‌ها ارزش قائل شوید، بدون شک آن‌ها نیز همین رفتار را از شما فرا گرفته و با شما با احترام فراوان برخورد خواهند کرد. هرگز نگویید او فقط یک بچه است و متوجه چیزی نمی‌شود، در هر سن و سال و در هر شرایطی با آن‌ها با احترام برخورد کنید، درست مانند یک دوست یا فردی که عاشق او هستید و به او احترام می‌گذارید. البته جایگاه خود را نیز به عنوان پدر و مادر حفظ کنید و در منزل قوانین و مقررات خاصی ترتیب دهید، البته نه با زور و اجبار بلکه با احترام این کار را انجام دهید. به عنوان مثال پیش از آنکه وارد اتاقشان شوید در بزنید، بدون اجازه کیفشان را باز نکنید و … . در انتها نیز به عقاید و انتخاب‌های آن‌ها احترام بگذارید تا آن‌ها نیز با شما این چنین برخورد کنند. 

 

 

۴) احساس کنند قدرتمند هستند.

یک بچه درست مانند یک فرد بزرگسال نیاز به قدرت و بزرگی دارد. البته این موضوع بدان معنا نیست که آنقدر به او قدرت دهید که احساس اعتمادبه‌نفس کاذب در او ایجاد گردد و حالتی تهاجمی به خود بگیرد، بلکه منظور این است که توانایی‌ها و استعدادهای درونی او را قدرتمند کرده و شکوفا سازید. شما با این کار نا‌امیدی، ضعف و درماندگی را از او دور می‌کنید و احتمالا هیچ یک از شما حاضر نیستید فرزندتان دچار این اتفاق ضعیف شخصیتی شود. بهتر است بدانید اگر شما در کارهای فرزندتان دخالت نمی‌کردید او به طور غریزی احساس قدرت و توانمندی می‌کرد. بنابراین شما نبایداستعدادها و توانایی‌های فرزندتان را با امر و نهی و کنترل‌کردن بی‌مورد کور کرده و او را از پیشرفت باز دارید. به آن‌ها اجازه تصمیم‌گیری دهید و بگذارید در بحث‌ها نظراتشان را عنوان کنند.

 

۵) احساس کنند جزئی از خانواده هستند. 

به راستی همه انسانها نیاز دارند به جایی تعلق داشته باشند. بنابراین چقدر بهتر است فرزندانتان با تمام وجود احساس کنند متعلق به خانواده هستند و وجود آن‌ها برای همگی اهمیت دارد. در این صورت است که احساس امنیت و آرامش می‌کنند و می‌توانند به دور از اضطراب و نگرانی تصمیم‌گیری کنند و به اهداف خود دست یابند. 

 

انتظارات فرزندان

 

 نیاز‌های اساسی و اولیه فرزندتان را نادیده نگیرید، به آن‌ها پاسخ دهید و آینده آن‌ها را از همین لحظه بیمه کنید. 

 

  • منیع:
    مجله موفقیت
    مترجم مهتاب علیمرادی

 

2+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *