فولکس واگن بیتل (۱)

7+

 

 مقدمه

در مطلب قبل از شرکت بزرگ خودروسازی جهان (فولکس واگن) صحبت کردیم و اطلاعات جامع و کاملی از نوع برند و برند‌های وابسته به این شرکت بزرگ و تأسیس کنندگان، تولیدکنندگان ،اطلاعات
پایه سود، تاریخچه و گذشته اولیه ارائه شد.
 امروز از اولین خودروی ساخته شدۀ این شرکت یعنی بیتل (قورباغه‌ای) صحبت می‌کنیم که امیدوارم تا آخر این مطلب را خوانده و استفاده ببرید.

 

 

فولکس واگن بیتل (KDF) 

در مطلب قبل گفته شد که فولکس واگن به دستور رهبر آلمان هیتلر و با کمک فردیناند پورشه در دستور کار قرار گرفت که به دنبال خودرویی ارزان و  با کیفیت بودند، فعالیت این گروه بزرگ بر روی اتومبیل‌هایی با قیمت ارزان با یک موتور ۵ سیلندر بود که بنا به دستور هیتلر قیمتی برابر با موتور‌سیکلت با حداکثر سرعت ١٠٠ کیلومتر و  توانایی جابجایی اعضای خانواده ۵ نفره را داشته باشد.
پورشه طراحی رو آغاز کرد و سرانجام در سال ١٩٣۶ طرح‌های نهایی و اولین پروتوتایپ تولید شد. این خودرو کاملاً بنا به نظر پورشه طراحی شده بود که اعتقاد داشت بهترین اتومبیل‌ها انواع موتور عقب، هوا خنک و دیفرانسیل عقب می‌باشند. پورشه نام این خودرو را پورشه ۶٠ نامید، اما مسئولان آلمانی نام KDF wagen بر روی آن نهادنند که از سوی جامعه وقت بر این 
خودرو گذاشته شده بود. اما تا سال ١٩۶٧ از سوی فولکس واگن به رسمیت شناخته نشد.

 

گروه خودرو سازی فولکس واگن
گروه خودرو سازی فولکس واگن

 

نام اصلی فولکس واگن Beetle

نام اصلی فولکس واگن بیتل، سوسکی بود که به اشتباه در ایران به آن فولکس قورباغه‌ای یا فولکس کفش‌دوزکی می‌گفتند.
این خودرو نخستین بار در سال ۱۹۳۸ با نام فولکس واگن تیپ یک تولید شد. تولید فولکس واگن بیتل در سال ۱۹۹۴ با طراحی مدرن‌تر و با نام new beetle از سر گرفته شد که تا سال ۲۰۰۳ ادامه داشت.
این خودرو جذابیت بیتل اصل را نداشت. با توجه به عمر طولانی این خودرو، خودرو‌هایی با تجهیزات متنوع و مدل‌های گوناگون و نیز موتور‌های گوناگون ساخته شد و علاوه بر آن مدل‌های استاندارد و سفارشی نیز تولید شد.
در این مدت موتورهای ١.١ لیتری و ١.٢ لیتری روی این خودرو نصب شد. مدل‌های دهه پنجاه را می‌توان از دو تیکه بودن شیشه عقب شناخت، در دهه۶٠ موتورهای ١.٣ لیتری جایگزین انواع قبلی شد و  جالب است بدانید که کامل بودن این خودرو نسبت به خودروی رقیب فورد در سال ٧٢ رکورد فورد مدل T را با بیش از ١۵ میلیون دستگاه شکست.

 

تیپ های مختلف بیتل
تیپ‌های مختلف بیتل

 

بعد از جنگ جهانی دوم ۱۹۴۸-۱۹۶۱

این شرکت در ماه ژانویه سال ١٩۴٨ به آلمانی‌ها پس داده شد و هاینریش نورداف به عنوان رییس آن انتخاب شد. او پسر یک بانکدار بود و در گذشته برای شرکت‌های اوپل و ب. ام. و کار کرده بود و تجربه بالایی در این صنعت داشت و در مورد اتومبیل‌های آمریکایی و تولید آنها نیز اطلاعاتی داشت و همچنین کاملاً با علم صادرات اتومبیل آشنا بود. در نتیجه در سال ١٩۴٨ یک چهارم از تولیدات را به خارج از آلمان صادر کرد و همچن با صادرات دو مدل آن به آمریکا چندین میلیون دلار سود بدست آورد.
فواکس واگن در تیپ‌های مختلف به قرار زیر است:
تیپ یک 
تیپ دو
تیپ سه
تیپ  چهار 
تیپ  ١٨١
مدل کروکی ( که وارد ایران هم شد )

 

 

بیتل ها به عنوان خودروهای مسابقه
بیتل ها به عنوان خودروهای مسابقه

 

علیرضا صلواتی فرد

 

7+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *