فواید و عوارض لیزر موهای زائد

3+

 

همانطور که می‌دانید روش‌های متفاوتی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد. یکی از کارهای رایج که امروزه برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود لیزر است. ممکن است این سؤال برای شما به وجود آمده باشد که نحوه عملکرد لیزر چگونه است؟ و اینکه این روش چه عوارضی دارد از متداولترین سؤال‌هایی است که ممکن است برای همه ما به وجود آمده باشد. در این مطلب به بررسی نحوه عملکرد لیزر و عوارض و مزایای این روش از بین بردن موهای زائد خواهیم پرداخت.

 

نحوۀ عملکرد لیزر

نور لیزر هرچیزی که تیره رنگ باشد را گرم می‌کند و می‌سوزاند. با گرم کردن و سوزاندن موی تیره رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب می‌بیند و از بین می‌رود. هرکدام از موهای بدن ما دارای یک چرخه رشد و استراحت هستند. در یک زمان مشخص بیشتر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن‌ها در فاز رشد هستند. در صورتی که در هنگام لیزر موهای زائد، فولیکول مو در فاز استراحت باشد اشعه لیزر بر آن اثری ندارد. به همین دلیل است که برای از بین بردن تمامی موها به چندین جلسه درمان با لیزر، با فواصل زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول‌های فعال مو سوزانده می‌شوند.و بعد از مدتی تمامی موها از بین می‌روند. برای اینکه با این روش به نتیجه مطلوب برسید به ۴ تا ۶ جلسه مراجعه مکرر برای انجام لیزر نیاز است. 

 

نحوه عملکرد لیزر
نحوه عملکرد لیزر

 

 

فواید و عوارض لیزر موهای زائد؟

لیزر موهای زائد به دلیل فواید زیادی که دارد از طرفداران زیادی نیز برخوردار است. موهایی که در تمام قسمت‌های بدن و صورت هستند، می‌توان با این شیوه حذف کرد. در واقع می‌توان گفت این شیوه مضرات خاصی ندارد. تنها می‌توان به قرمزی و تورم در پیاز مو اشاره کرد که البته یک اتفاق کاملا طبیعی است که برطرف می‌شود. احساس درد و ناراحتی در محل انجام لیزر هم ممکن است ایجاد شود. از عوارض دیگر آن می‌توان به سوختگی و تاول پوستی، احتمال وجود لک، عفونت، نگرفتن پاسخ، فولیکولیت و آکنه یا در موارد نادری تغییر رنگ و لکه شدن پوست اشاره کرد. در مواردی هم ممکن است پوست آسیب بیند و جای زخم روی آن بماند. در صورت مشاهده هرکدام از مواردذکر شده به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض لیزر
عوارض لیزر
فواید لیزر
فواید لیزر

 

 

چه کسانی منع استفاده از لیزر را دارند؟

افرادی که دارای بیماری‌های پوستی هستند، افراد دیابتی و آن‌هایی که دچار بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین بیماری‌های عفونی هستند باید از انجام لیزر اجتناب کنند و به سراغ روش‌های دیگر برای از بین بردن موهای زائد خود بروند. همچنین زنان باردار، دختران زیر ۱۷ سال و افراد با آفتاب سوختگی شدید تازه نیز باید برای انجام لیزرصبر و انجام آن را به بعد موکول کنند.

 

 

منبع:
nabzema.com

 

 

3+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *