فولکس واگن بیتل (٢)

5+

 

در ادامه قسمت اول فولکس واگن بیتل مطالب جالب و جدیدی دارم که مطمئن هستم از آن خوشتان خواهد آمد. بطور کلی از ابتدا تا قسمت یک فولکس واگن بیتل به بحث نشستیم، جا دارد به اطلاعات جدیدتری در مورد این شرکت و خود خودروی بیتل اشاره کنیم.

 

رقابت‌ها و اطلاعات:

در اواخر دهه ۶٠ با ورود رقبای ارزان قیمت ژاپنی که امکانات کامل‌تر و مناسب‌تر و زیبایی وطراحی بروزی داشتند، مدیران بیتل مجبور شدند که تغییراتی در بیتل اعمال کنند، که حاصل آن یک موتور ١۵٠٠ سی سی ۵۴ اسبی، قفل داخلی درها، چراغ دنده عقب و … بود. از نشانه‌های این مدل، چراغ‌های عقب بزرگتر و شبکه‌های روی موتور می‌باشد. در دهه ١٩٧٠ با تولید گلف بسیاری معتقد بودند که دوران بیتل‌ها به اتمام رسیده ولی این اتفاق رخ نداد و تنها ساخت این خودر از آلمان حذف و به کشورهای برزیل و مکزیک منتقل شد. که در این کشورها نیز با استقبال بی‌نظیری روبرو شد. و همچنین تفاوت‌هایی داشت، قدرت موتور به١۶٠٠ سی سی رسید و تا سال ٢٠٠٣ در مکزیک تولید می‌شد. سر انجام با عرضه تقریباً ٢١,۵٠٠,٠٠٠ دستگاه به تولید پر قدرت خود در این مدل پایان داد. جالب است بدانید که تویوتا کورولا در مجموع بیش از این تعداد ساخته است. اما با این تفاوت که تویوتا به دفعات تغییر کرده است ولی بیتل بدون تغییر جدی به این رکورد رسیده است.

 

قیمت خودروی فولکس واگن بیتل:

قیمت خودروی فولکس واگن بیتل از همه لحاظ مناسب بوده و تقریبا برابر با یک دستگاه موتور سیکلت زمان خود بود. اما رهبر آلمان نازی قیمت آن را برابر با ٩٩٠ رایش مارک (معادل ٣٩۶ دلار امریکا در دهه ١٩٣٠) اعلام کرد. و در آن زمان مبلغ خوبی بود و تمام مردم توانایی خرید آن را داشتند. و این خودرو به یک پدیده جهانی تبدیل شد.

 

هرچه ساده‌تر زیباتر :

زمانی که تمام شرکت‌های رقیب این گروه خودرو ساز به فکر ساخت خودرو‌های بزرگ و با عظمت بودند، این شرکت توانست با خودرو ساده و زیبا و کوچک بازار رقابتی و احساسی ماشین باز‌ها را از آن خود کند. احساس خوبی که این خودرو به انسان‌ها داد، مکانیزم ساده و رویکرد جالب این خودرو بود و این خودرو واقعا تحسین برانگیز شد. با فروش میلیون‌ها خودرو در سراسر دنیا بیتل به محبوبیتی چشمگیر در ٢٠ سال گذشته دست یافت. جالب است بدانید که فروش میلیونی این خودرو تا سال ٢٠٠٣ پس از ۶۵ سال به رقم بی نظیر ٢١ میلیون دستگاه رسید. این خودر به صورت کامل در دل تمام خودرو سازان نیز جا داده شد. به طوریکه خودرو سازان دیگر از بیتل در طراحی خودرو های کوچک خود بهره بردند.

 

خودرو‌های شهربانی کشور:

فولکس واگن در ایران نیز به عنوان یکی از بهترین خودرو‌های جهان شناخته شده بود. به صورتی که در زمان خود به عنوان خودروی نظمیه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

خودرو‌های شهربانی کشور
خودرو‌های شهربانی کشور

بیتل و سینما ( هربی ) :

ماشین فولکس واگن بیتل در بسیاری از فیلم‌های هالیوودی و غیر هالیوودی نقش داشته است، که مهم‌ترین آن‌ها هربی محصول شرکت والت دیزنی است، که ماجرای یک فولکس واگن بیتل مسابقه است، که درک و شعور دارد و خوشحال و ناراحت می شود ولی همیشه همه را خوشحال میکند، و برنده همیشه مسابقات است. این خودرو با شماره ۵۳ در این فیلم‌ها بازی می‌کند. البته این سری فیلم‌های هربی طرفداران بسیار زیادی نیز به همراه داشته است و خاطره‌ای از بیتل سوسکی در ذهن تمام مردم دنیا به جای گذاشته است.

 

ماشین مسابقه فولکس واگن (هربی)
ماشین مسابقه فولکس واگن (هربی)

مشخصات خودروی فولکس واگن بیتل :

نام مستعار: Beetle
کلاس: کامپکت کوچک
شکل بدنه: door-2 سدان
طرح بندی: خودروهای موتور عقب – محور عقب
موتور: Cc H4 1100 -CcH4 1600
دنده: speed-4 جعبه دنده دستی
مونتاژ: of Germany to Mexico


علیرضا صلواتی فرد
5+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *