فولکس واگن بیتل ( A5)

5+

 

تاریخ پر فراز و نشیب صنعت خودروسازی پر از نام افرادی است که برای تحول در این صنعت سخت تلاش کرده‌اند، اما تنها یک خودرو در جهان وجود دارد که حاصل ایده پردازی یک سیاست دیکتاتور و یک مهندس نابغه است. فولکس واگن بیتل آنچنان محبوب بود که بیش از شصت سال بر خط تولید قرار داشت و یکی از دوست داشتنی‌‌ترین خودروهای ساخت دست بشر محسوب می‌شد. در ادامه مطالب قبل به بررسی نوع دیگری از فولکس واگن خواهیم پرداخت.

 

فولکس واگن بیتل (A5)

فولکس واگن بیتل (ای ۵) که به نام‌های maggiolino در ایتالیا و fusca در برزیل و Coccinelle در فرانسه هم عرضه می‌شود. این ماشین به عنوان جانشین فولکس واگن بیتل جدید تولید شد. فولکس واگن بیتا (ای۵) یک ماشین جمع و جور است و تولید آن یادآور فولکس واگن قورباغه‌ای است.
این خودرو  نسخه‌های ویزه‌ای از جمله turbo black edition, fender edition, xbox special, r-line و Black turbo launch edition دارد، که ۶۰۰ دستگاه نسخه black turbo launch edition آن تولید شد.
بیتل در زبان انگلیسی به معنای سوسک است.
مدل A5 سری جدید بیتل بود که در سال ۲۰۱۲ تولید شد. کمپانی برای این خودرو ۴ پیشرانه بنزینی و ۲ پیشرانه دیزلی در نظر گرفته است،

 

مشخصات بیتل A5

۶ پیشرانه شامل ۴ مدل بنزینی و ۲ مدل دیزل نیرو بخش سومین نسل بیتل محسوب می‌شوند. و از ۱۰۳ تا ۲۰۰ اسب بخار قدرت دارند و از میان آن قدرتمندترین گونه بنزینی با پیشرانه ۲ لیتری توربو ۴ سیلندر و ۱۹۷ اسب بخار در ترکیب با گیربکس شش سرعته اتوماتیک برای ورود به کشورمان انتخاب شد. با ورود به کابین مواجه شدن با اهرم‌های تنظیم دستی صندلی اولین نکته‌ای است که با در نظر گرفتن برچسب قیمت این خودرو شوکه کننده به نظر می‌رسد. با نگه داشتن دکمه استارت که در کنار اهرم دنده نصب شده است، پیشرانه ۲ لیتری بدون نفوذ صدا به کابین روشن می‌شود. برروی داشبورد سه آمپر مربوط به فشارسنج روغن، زمان سنج و فشار سنج توربو دیده می‌شوند که بر حال و هوای اسپرت این بیتل تأکید دارد.

کلاس: خودروی کامپکت (c)
موتور: موتور بنزینی L l5 20 Valve 2.5 – L l6Valve TSl 2.0 – L l4 16 Valve TSl 1.8 – L l4 16 Valve TSl 1.4 – L l4 TSl 1.2 ) S )

         موتور دیزل L l4 TDl 1.6 – L l4 TDl 2.0 ) S )
دنده: speed-5 جعبه دنده دستی
        speed-6 جعبه دنده دست
        speed-6 جعبه دنده خودکار
        speed DSG-6

 

فولکس واگن بیتل (A5)
فولکس واگن بیتل (A5)

 

شکل ظاهری

طراحی ظاهری نسل تازه بیتل نسبت به مدل‌های پیشین، بیش از همیشه به محصولات پورشه نزدیک شده است. عمده این تغییر به انحنای بیشتر درب موتور، ارتفاع کمتر سقف، نسبت شیشه به بدنه کمتر با زاویه بیشتر ستون‌های A باز می‌گردد. در نمای عقب، سقف قطره‌ای و شیشه جلو بیضی شکل مخصوص بیتل‌های نسل اول، جای خود را به انحنای مهندسی و یک شیشه بسیار بزرگ و روشن داده است که گرچه از نظر ایمنی ویژگی‌ مثبتی به شمار می‌آید. می‌توان گفت که بیتل تا حد زیادی از اصالت ساده و کلاسیک خود فاصله گرفته و به یک خودروی اسپرت و کم ارتفاع تبدیل شده است.
آینه‌های بغل بیتل دید خوبی به راننده می‌دهد و دید نقاط کناری تکمیل است. در گیرباکس این خودرو در کنار حالت D، حالت S نیز تعریف شده که در این حالت علاوه بر تعویض چکشی دنده‌ها در دور بالا، کمک فنرها را هم تا حدی سفتتر و خشکتر می‌شود.

فولکس واگن بیتل (A5)
فولکس واگن بیتل (A5)

 

مزایا و معایب

مزایا: گیرباکس بدون نقص، قدرت بسیار مناسب در مقایسه با وزن خودرو، سیستم TCS نسبتا دقیق، مصرف سوخت مناسب، جای کافی برای ۴ سرنشین
معایب: ترمز ضعیف، خشکی نسبی سیستم تعلیق

 

علیرضا صلواتی فرد
5+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *