لاله بیابان

8+

 

مقدمه

آلوئه‌ورا‌ از خانواده سریشیان (گیاهان درختچه ای) از مناطق بومی آفریقای جنوبی و مناطق مدیترانه می‌باشد، آلوئه‌ورا لغتی عربی است و به معنای ماده تلخ درخشان می‌باشد. از این گونه گیاه ۲۵۰ نوع مختلف وجود دارد. نوع فراوان آن که معمولا بدون ساقه و دارای برگ‌های گوشتی و تیغ‌های بسیار ریز می‌باشد . به دلیل رویش این گیاه در مناطق بیابانی به لاله بیابان مشهور است.

 

 

 

خاک

شرایط ایده‌ال برای پرورش آلوئه‌ورا خاکی نرم با حاصلخیزی متوسط و زهکشی بالا نیاز دارد. برای زهکشی حتما ۲ تا ۳ سانت کف گلدان را سنگریزه بریزید. در ترکیب خاک گلدان برای جلوگیری از به هم چسبندگی خاک از ماسه استفاده کنید. 

 

 

 

نور‌‌

‌‌این گیاه به نور زیاد ولی غیر مستقیم نیاز دارد. نور مستقیم باعث تغییر رنگ برگ ها و یا ایجاد لکه های نارنجی یا قهوه‌ای بر روی آنها می‌شود. بهترین دما برای نگهداری این گیاه ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است و از ان جایی که ۹۵ درصد این گیاه را آب تشکیل داده است در برابر سرما آسیب پذیر است  پس اجازه ندین این گیاه دمای کمتر یا بیشتر از این مقدار را متحمل شود.

 

 

 

 

آب

برای آبیاری این گیاه حتما برنامه‌ریزی مرتبی داشته باشید به گونه‌ای که خاک گیاه در فاصله بین دو ابیاری تقریبا خشک باشد. میزان آب گیاه باید به گونه‌ای باشد که آب از زهکش گلدان خارج نشود، در غیر این صورت حتما آب جمع شده در زیر گلدان را تخلیه کنید چرا که این گیاه، گیاه بیابان است و رطئبت باعث از بین رفتن ریشه ان میشود .لازم به ذکر است که برای آبیاری این گیاه حتما از از آبی که ۲۴ ساعت کنار گذاشته شده و هم دما با محیط است استفاده شود، چرا که این گیاه به آب کلردار و سرد حساس است.

 

 

 

تکثیر گیاه

برای تکثیر این گیاه چندین روش وجود دارد که ما در این جا متداول ترین به نوعی روش خانگی آن را بیان خواهیم کردبرای تکثیر این گیاه باید از جوانه‌ها یا به اصطلاح پا‌جوش ‌‌ها استفاده کنیم. این جوانه‌ها که هر ۶ ماه یک‌بار در قاعده گیاه رشد می‌کند بسیار حساس و شکننده است و باید خیلی آرام این جوانه را از گیاه جدا کرد به گونه‌ای که ریشه خودش را همراه داشته باشد سپس آن را در گلدان جدا گانه‌ای قرار می‌دهیم…در صورتی که شرایط نگهداری این جوانه های زیبا مناسب باشد پس از گذشت ۲ تا ۳ هفته ریشه گیاه شروع به رشد میکند و تبدیل به یک گیاه مستقل می شود. 

 


مریم کوهی
8+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *