لوازم سوارکاری

0

 

مهارت دوم :آشنایی با لوازم سوارکاری
بعد از اینکه آموختیم چگونه باید با یک اسب ارتباط برقرار کنیم حالا نوبت به آشنایی با لوازم و وسایل مورد نیاز یک سوارکار می رسد…تمام سوارکاران بایستی باطرز کار ؛نصب واستفاده صحیح ازکلیه لوازم وتجهیزات سوارکاری مطلع وآگاه باشند.
وسایل کاربردی :کله گی ،افسار،دهانه (آبخوری)،دستجلو،زین که خود زین از رکاب ،تنگ ،بندرکاب ،تشکیل شده ،بعلاوه خود زین ،عرق گیر،جل و…

 

لوازم سوارکاری
کله گی ,تسمه ,دستجلو
لوازم سوارکاری
اسب

 

افسار:ازتسمه های چرمی تشکیل شده که آبخوری ودستجلو به آن متصل می شوند.افسار روی سراسب قرار می گیرد که درمهارت بعدی با نحوه قراردادن وکار با آن آشنا خواهید شد.

لوازم سوارکاری
تسمه

آبخوری:یک تکه فلزی است که انواع گوناگون دارد با اندازه های گوناگون وکاربرد گوناگون هرکدام به نوعی در دهان اسب اثرمی کنند.
آبخوری مهمترین قسمت یک دهانه است.آبخوری هایی که میله نازک دارند نسبت به انواع ضخیم موثرترند.آبخوری های پوشش لاستیکی ،فشارملایمی به دهان اسب وارد می کنند.آبخوری پلهام برای اسب با حساسیت کم مناسب تر بوده که دارای دوجفت دستجلوست که اثرهرکدام متفاوت از دیگری می باشد.درضمن می توان حلقه های هرطرف را با یکدیگرجفت کرده وبه وسیله یک جفت دستجلو اسب را کنترل کرد.(آبخوری لاستیکی میله ای ،آبخوری تخم مرغی ،آبخوری دی) که هرکدام کارایی متفاوت دارند.

 

لوازم سوارکاری
آبخوری

 

زین :زین مناسب باعث تعادل وراحتی اسب وقرار گرفتن صحیح وهماهنگی سوارکار با اسب می شود.زین باید وزن سوارکار را به طورمساوی روی عضلات طرفین ستون مهره ها پخش کند.قسمت های گوناگون یک زین به خصوص اسکلت اصلی سبب حفظ سوارکار روی زین می شود.زین از رسیدن صدمه به ستون فقرات اسب جلوگیری می کند ودرهنگام حرکت آرامش خاصی به اسب می دهد.
شکل زین درنوع سواری موثراست.زین دارای طرح ها وانواع مختلفی است وهرکدام برای سواری مشخصی ساخته شده اند.زین دارای قسمت های قاچ جلو وعقب وبرگ زین وبالشتک می باشد.

 

 

لوازم سوارکاری ومتعلقات آن
زین
لوازم سوارکاری
زین منقوش

 

رکاب :توسط بند چرمی به نام رکاب به زین متصل میشود وخود رکاب ازجنس فلزی یا پلاستیکی است.رکاب براساس قد سوارکار تنظیم می شود که محلی است که پارا داخل آن قرار می دهیم.که برای سواری خوب باید اندازه رکاب ها مناسب وصحیح باشد.
تنگ :یک بند چرمی است که برای متصل کردن ومحکم کردن زین در روی بدن اسب استفاده می شود.
تسمه زیر گردن اسب (تعلیمی): وسیله ای است که به عنوان تسمه زیرگردن به تنگ زین متصل می شود ودهانه از آن می گذرد.این وسیله ازبلند کردن سرتوسط اسب یا سردست زدن اسب به مقدار زیاد جلوگیری می کند.
عرق گیر: قبل از اینکه زین را درجای خود قرار دهند عرق گیررا زیر زین قرار می دهند ومعمولا زین را همراه با عرق گیراستفاده می کنند.عرق گیراز جنس ابر است که پارچه ای به عنوان روکش روی آن دوخته شده است.

 

لوازم سوارکاری ومتعلقان آن
عرق گیر

 

جل:یک ملحفه ضخیم یا معمولا مقاومی است که جنس های متفاوت دارد.ودرزمان استراحت اسب ویا درفصول سرد سال بر روی بدن اسب بسته می شود ودرهنگام سواری از بدن باز می شود.این ملحفه ضخیم نقش مهمی در گرم نگه داشتن بدن اسب دارد.
آشنایی با لباس مناسب سوارکاری: مهمترین پوشش سوارکار کلاه ایمنی است.کلاه باید سبک ،استاندارد ومناسب ومحکم باشد.چکمه ها یا کفش سوارکار باید حتما پاشنه دار باشد وساق بلند که هم از سرخوردن پا درداخل رکاب جلوگیری کند وهم ازقوزک پا مراقبت کند.
معمولا چکمه های سوارکاری یا ازجنس چرم اند ویا ازجنس لاستیکی که ساق بلند دارند.چکمه های پلاستیکی ارزان تر از چکمه های چرمی اند و تمیز کردنشان نیز راحت تراست. شلوار سوارکاری باید کشباف باشد تا به پاها بچسبد وراحت باشد ،نه تنگ ،تا دراثر ساییدن به زین چروک نشود وپاها آزرده نشوند.

 

لوازم سوارکاری
چکمه های چرم سوارکاری
لوازم سوارکاری
شلوارکشی سوارکاری

 

ضروری ترین لباس برای سواری چکمه وکلاه است وشلوار مناسب البته برای تمرین نوع لباس دلخواه است ولباس مخصوصی نمی خواهد.اما لباس رسمی سوارکاری در مسابقات علاوه برشلواروچکمه وکلاه مناسب لباس مخصوص خود را دارد.که معمولا یک ژاکت یا کت مخصوص است که روی پیراهن می پوشند.در سوارکاری انگلیسی لباس رسمی علاوه بر آنهایی که در بالا گفته شد از دستمال گردن نیز استفاده می کنند.معمولا از دستکش های پنبه ای وچرمی نیزدرمسابقات استفاده می شود.

 

سوارکاری
کلاه سوارکاری

 

درمقاله ی بعدی به آموزش آماده کردن اسب (تیمار) ونحوه زین کردن آن و افسار زدن خواهیم پرداخت .پس با هی بیب هورا همراه باشید.

منبع:

جزوات درسی گروه هتلداری وگردشگری سازمان فنی وحرفه ای استان اصفهان 

بهاره منیعی
0
Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *