معرفی تعدادی از چشمه های آب معدنی ایران- قسمت اول

2+

 

تاریخچه آب درمانی یا ˈهیدروتراپیˈ که قدیمی ترین شیوه درمانی طبی به حساب می آید.

به تمدن های مصر- یونان و روم باستان بر می گردد. به طوری که درباریان مصر حوضچه هایی داشتند که به آب آنها گل و گیاه و روغن های خاص اضافه می کردند و تصور می کردند چشمه های آبگرم با بهبود روند گردش خون می تواند برای سلامت انسان مفید باشد.

در سال ۱۸۸۹ میلادی نیز سباستین نیت فرانسوی با تحریر کتاب ˈدرمان با آبˈ روش درمان با آب را احیا و پدر آب درمانی نوین نام گرفت.

چشمه آب معدنی سرعین
موقعیت:سرعین یا سرقین که یکی از کانون های قابل توجه آب معدنی ایران می باشد,در ۲۷کیلومتری غرب اردبیل واقع شده است.در گذشته ای نه چندان دور,روستایی بیش نبود,اما امروزه به یک قطب گردشگری و درمانی درآمده است.این روستای گمنام,به سرعت توسعه یافت وبا ایجاد انواع هتل ها ومراکز اقامتی و موسسات دولتی وخصوصی وفروشگا های بزرگ وکوچک ,به صورت منطقه ای آباد وپول ساز درآمده است.
چشمه های آب گرم سرعین ,از جمله آب های بیکربناته کلسیک گازدار خیلی گرم,همراه با سیلیس فراوان می باشد.از آب چشمه های سرعین بیشتر برای استحمام استفاده می شود وبرای آن اثرات آرامبخشی قایلند.آب این چشمه برای تسکین دردهای عصبی,روماتیسمی ومفصلی مفید می باشد.

 

سرعین
آب گرم سرعین

 

درمنطقه سرعین چشمه های متعدد آب معدنی وآب گرم وجود دارد.چشمه های آب گرم قره سو گاومیش گلی ,ساری سو,گزال یا ژنرال ,سردبیله دره ازجمله چشمه های صاحب نام سرعین هستند که درمیان آن ها چشمه های گاومیش گلی ,از آبدهی بیشتری برخوردار است.

حرارت آب این چشمه که با گازاز زمین خارج می شود,حدود ۴۵درجه است.
آبدهی چشمه های قره سو وساری گزال,بسیار کمتراست وحرارت پایین تری دارند.

 

 سرعین
چشمه های سرعین

 

 

 چشمه آب معدنی سردبیله دره
موقعیت:در۳کیلومتری شمال سرعین,چشمه آب معدنی سردبیله قرار دارد.آب آن در ردیف آب های بیکربناته کلسیک سرد است ,علاوه بر درمان بیماری های موضعی ,استفاده داخلی از آب چشمه سردبیله برای درمان بیماری های کلیه مفید است.

 

بیله وره یا ویلا دره
چشمه سردبیله دره

 

 

چشمه آب معدنی ابارق
موقعیت:در۱۱کیلومتری روستای ابارق درجنوب شرقی کرمان واقع شده است وترکیبات آن را شبیه چشمه آب معدنی معروف فرانسه {نیدربرون له} می دانند.این منطقه از رسوبات آبرفتی پوشیده شده وازآب این چشمه برای حمام کردن استفاده می شود.
چشمه آب معدنی ابارق ازجمله آب های کلروره سدیک وسولفاته کلسیک نیمه گرم است که از جمله خواص آن می توان به مدور ودفع کننده مواد زاید عامل ازدیاد ترشحات بزاق ,معده,کبد وپانکراس,برای دستگاه هاضمه ونیز برای درمان بیماری مفصلی اشاره کرد.

 

ابارق کرمان
چشمه آب معدنی ابارق

 

 

چشمه آب گرم گنو
موقعیت:در دره ای میان ارتفاعات گنو در۳۴کیلومتری بندرعباس قرار دارد.
از دسته آب های گوگردی خیلی گرم کلروره –سولفاته کلسیک می باشد.آبدهی آن زیاد است وپس از عبورازاستخرها ,درفاصله چندکیلومتری با آب های دیگر,به صورت آبشار فرو می ریزد.چشمه ,آبشار وکوه گنو از مناطق زیبا وجذاب هرمزگان می باشند.

 

آب گرم گنو
چشمه آب گرم گنو

 

 

چشمه آب معدنی آباداوران
موقعیت :در۵۸کیلومتری شمال رفسنجان واقع شده است.موارد مصرف آن در مصارف خارجی بدن شامل :بیماری های عصبی,بیماری های زنان ,بیماری های لنفاتیک وغددی می باشد.ومصارف داخلی آن محرک دستگاه گوارش است.

 

آباداوران
چشمه آباداوران

 

 

چشمه آب معدنی هرمس اسک
موقعیت:در روستای اسک واقع در ۹۵کیلومتری تهران,حوالی رودخانه هراز,چشمه آب معدنی دیگری وجود دارد که به چشمه هرمس معروف است.
آب این چشمه نیز از گروه کلروره بیکربناته گوگردی سرد گازدار است وبرای درمان بیماری های جلدی وعفونت های تنفسی مفید می باشد.

 

چشمه هرمس اسک
آب معدنی هرمس اسک

 

 

سفر کنید و از آب چشمه های آب معدنی وخواص درمانی آن ها استفاده کنید ولذت ببرید…

منبع:

جزوات درسی گروه هتلداری وگردشگری سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور

www.tripyar.com

بهاره منیعی
2+
Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *