معرفی ۵۰ نمونه از محبوب‌ترین و معروف‌ترین خانه‌های مدرن جهان تا سال ۲۰۱۷ (سری دوم)

0

 

خانه، بلافصل‌ترین فضای مرتبط با آدمی است. به‌طور روزمره از او تأثیر می‌گیرد و بر او تأثیر می‌گذارد. با توجه به محبوبیت پروژه‌های مسکونی در میان دیگر پروژه‌های معماری، در این مجموعه قصد داریم به معرفی سری دوم از محبوب‌ترین خانه‌ها تا سال ۲۰۱۷ بپردازیم. محبوبیت این خانه‌ها نه فقط برای کاربر نهایی بلکه برای خود معمار و دیگر مخاطبین نیز می‌باشد.

 

 

محبوب‌ترین خانه‌ها تا سال ۲۰۱۷ (سری دوم)

 

Rural House – Spain -۷

این خانه در اصل طراحی یک خانه بزرگ برای یک زن و شوهر بوده است و از ایده‌هایی که در طراحی بسیار تأثیرگذار بودند می‌توان به: کشف تعادل بین طبیعت، استقلال و زندگی اجتماعی برای ساکنان اشاره کرد.

 

 


سایت این مجموعه در لبه یک خاکی قرار گرفته است.

 

 

 


خانه در موقعیتی قرار می‌گیرد تا ارزش‌های چشم‌انداز را بهبود بخشد. در این خانه فضاهای متنوعی مشاهده می‌کنیم، مانند یک اتاق نشیمن با استخر و اتاق‌خواب با حیاط.

 

 


سطح طولی استخر مانند پشت مجموعه ۱٫۵ متر پایین‌تر از سطح اصلی است که در فضاهای خصوصی دارای چشم‌انداز است. ورودی نیز در همان سطح به نوعی پایین‌تر از سطح اصلی قرار گرفته است.

 

 

 

۸- Lee & Tee House – Vietnam

صاحبان این خانه که یک زوج جوان با سبک زندگی فعال بودند، تأکید داشتند که: «این خانه به معنای همه‌چیز برای ما است، زیرا تلاش‌های مداوم برای دنبال کردن رویاهای ماست. »  با صحبت کردن در مورد خانه که آن‌ها تازه خریداری کرده بودند، آن‌ها می‌خواستند آن را به فضاهای جدید زندگی و دفترکاری در خانه تبدیل کنند. یک کارخانه مد که صنایع‌دستی چرمی را تولید می‌کند.

 

وضعیت موجود خانه – قبل از تغییرات

 

آن‌ها در مورد کار خود گفتند: «برای این‌که یک محصول تولید شود برای مثال یک کیف‌دستی، فرآیندهای بسیاری ازجمله سوزن زنی و … صورت می‌گیرد.» این دقیقاً همان چیزی است که بر اساس آن طراحان، خانه را بازسازی کردند. به صنایع‌دستی دقت کردند و هر بخش از خانه را با دقت ترکیب کردند: خانه‌های قدیمی و جدید، جداگانه و مشترک، همراه با چوب، آجر، بتن، فلز و درختان.

 

 

 

 

دیوارها و کف‌های غیرضروری برای ساختن فضا برداشته شد، ساختار بزرگی که بر روی دیوارها در کنار قاب‌های بزرگ در جلوی و پشت خانه قرارگرفته بود، برداشته شد. این فریم‌ها مکعبی شکل که به‌طور پیچیده از لوله‌های فولادی کوچک ساخته‌شده و به رنگ سفید هستند با گیاهان خزنده سبز تزیین‌شده و جایگزین بخش‌های حذفی، شدند. این فریم‌ها اگرچه ظاهراً بلند و باریک‌اند ولی درواقع برای محافظت از خانه بسیار قوی و کارآمد هستند، این در حالی است که هوا و نور را نیز به داخل فضا هدایت می‌کند.

 

 

 

در داخل خانه، راه‌پله‌های بتنی قدیمی برداشته شد. پله‌های جدیدی که ساخته شدند، قطعات شناور چوبی بودند که توسط همان قطعات فولادی به بدنه‌ها دوخته‌شده و اجازه می‌دهد نور از بالا به طبقه پایین بیاید.

 

 

 

 

 

 

 

۹- Backwater – UK

این خانه یک‌خانه جدید است که جایگزین یک‌خانه‌ی یخی قدیمی در یک قبرستان در یک جزیره‌ی مجزا در نورفولک شده است.

 

 

طراحی یک ساختمان جدید برای طرح این امکان را فراهم می‌کرد که فرصتی برای تقویت محیط با ایجاد یک تضاد با خانه‌های مجاور که سنتی طراحی‌شده بودند، ایجاد کند و درعین‌حال احترام به این سایت حفظ شود و طراحی مسالمت‌آمیز باشد. هدف اصلی ایجاد فضاهای ساده و نوین در مرکز خانه بود که جهت دیدبانی از محیط اطراف مورداستفاده قرار می‌گرفت.

 

 

 

ورودی خانه

این خانه بین سه خلیج کم ارتفاع تنظیم‌شده و دارای سقف‌های شیب‌داری است که به‌طورمعمول یافت می‌شوند.

 

 

 

هر خلیج دارای حجم متفاوتی است و این خانه برای نمایش دیدگاه‌های مختلف در منظره تالاب که خانه را احاطه کرده است، جهت‌های متفاوتی دارد. در قسمت میانی خانه یک دید پانوراما و ویژه از منظره اطراف داریم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Concrete Box House – USA -۱۰

طراحی خانه جعبه بتنی با سه مفصل نسبتاً ساده به‌عنوان اهداف آغاز شد: توالی ورود به‌دقت طراحی‌شده، وضوح مادی و حضور مجسمه مانند. این ساختمان از سه عنصر تشکیل‌شده است: یک جعبه بتنی، یک جعبه چوبی و دیوار بتنی پایین که حیاط ورودی را محاصره کرده است. بازشوها در جلو خانه محدود است که به ماهیت مجسمه گونه ساختمان می‌افزاید.

 

 

 

 

 

برای وارد شدن به ساختمان، روی یکی از دو دیوار بتنی که باهم همپوشانی دارند توسط قاب چوبی-فلزی چرخان لغزشی ایجاد می‌شود و ابتدا وارد حیاط می‌شویم سپس ورودی خصوصی خانه را مشاهده می‌کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cantilever House – Thiland -۱۱

این خانه بر روی یک زمین شیب‌دار طراحی‌شده است و می‌توان گفت بزرگ‌ترین دغدغه معماران در طراحی این خانه شیوه برخورد با شیب موجود بوده است. درواقع طراحان قصد داشتند طرح موردنظر، به‌صورت شناور بر روی سایت به نظر برسد و شیب را به‌صورت طبیعی باقی گذارند.

 

 

 

این طرح متشکل از دو ساختار مستقل است. بلوک زندگی و اتاق‌خواب‌ها دوطبقه ساخته‌شده است که دارای سازه فولادی اکسپوز و در معرض جنگل قرارگرفته و دارای ستون‌های نامنظم که احساس شناور بودن را افزایش می‌دهد. این ساختار فولادی بیش از یک ساختار مستقل است. دارای یک گالری هنری و سینما است و از بتن بی‌نظیر ساخته‌شده و دارای یک بام سبز و استخر می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

 

ورودی خانه توسط یک رمپ تعریف‌شده است که کم‌کم آگاهی ما را به دره، بلوک‌های شناور و همچنین جدایی از فضاهای عادی و وارد شدن به یک فضای خاص را افزایش می‌دهد.

 

 

 

 

 

 

نمای داخلی خانه به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که ازلحاظ دید / تهویه / سایه قابل‌انعطاف باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IT IS A GARDEN – Japan -۱۲

این خانه در جنگل واقع‌شده و اطرافش را درختان و گیاهان جنگل احاطه کرده‌اند. این پروژه به‌عنوان یک‌خانه مهمان طراحی‌شده بود که دارای یک گالری هنری خصوصی نیز برای مجموعه مالک بود.

 

 

 

 

 

شکل آن به‌صورت مسطح و مربع است، خانه‌ی یک طبقه‌ای که به‌طور کامل توسط پنج حیاط تعریف‌شده است. تمام‌نماهای ساختمان از دیوارهای بتنی و شیشه سیاه ساخته‌شده‌اند که فضای داخلی آن را از محیط خارجی جدا می‌کند. خانه به‌منظور ایجاد پنج حیاط، سقف بتن مسلح خود را به آسمان باز می‌کند. سقف‌های بیرونی به سمت داخل به سمت راست حرکت می‌کنند و نور را به‌صورت عمودی و سایه‌ها و بازتاب‌های طبیعت اطراف را به داخل فضا دعوت می‌کنند.

 

 

 

 

نه‌تنها حیاط‌ها، بلکه باغ‌هایی از عناصر غیرمستقیم که بین روابط عمودی و افقی با طبیعت ظاهر می‌شوند، نیز باغ‌هایی هستند که به‌طور معنی‌داری در این خانه طراحی‌شده‌اند.

 

 

 

 

در این خانه نور و سایه‌ها به‌صورت آزاد حرکت می‌کنند، مثل‌اینکه آن‌ها ساکنین اصلی این خانه بوده‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع:

 •  شعر فضا، آندو-تادائو، ترجمه: شیرازی-محمدرضا، نشر کتاب فکر نو، چاپ اول، ۱۳۹۵
 •  به نقل از سایت archdaily.com 
 • سایت architonic.com 
 • سایت dezeen.com 

 

0
No votes yet.
Please wait...

3 thoughts on “معرفی ۵۰ نمونه از محبوب‌ترین و معروف‌ترین خانه‌های مدرن جهان تا سال ۲۰۱۷ (سری دوم)”

 1. سلام، مطلبتون خیلی عالی و پربار و طولانییییییییییییییییییییی بود انقدر که اصلا حوصله نکردم همه رو بخونم،
  کاش هر مورد رو جداگونه مطرح می کردید

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. سلام دوست عزیز، سمیه جان
   ممنونم، خوشحالم که مطلب برای شما مفید واقع شده. در مورد طولانی بودن درست می فرمایید و در مطالب آینده این مشکل برطرف خواهد شد.

   0
   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *