معرفی ۵۰ نمونه از محبوب‌ترین و معروف‌ترین خانه‌های مدرن جهان تا سال ۲۰۱۷ (سری سوم)

0

 

در این مطلب قصد داریم به معرفی سه نمونه‌ی دیگر از محبوب‌ترین خانه‌های جهان بپردازیم. در این مجموعه سه خانه با رویکردهای متفاوت و سایت‌های ویژه بررسی می‌شوند که شرایط خاص هرکدام جذابیت ویژه‌ای به آن‌ها بخشیده است.

 

 

محبوب‌ترین خانه‌ها تا سال ۲۰۱۷ (سری سوم)

 

Marble House – Thailand –۱۳

ایده اولیه طراحان این است که رفتار ساکنان این اجازه را بدهد تا فضای خانه را به یک قطعه مجسمه گونه سنگ مرمر برسانند.

 

 

 

 قطعه اصلی در نما به نظر می‌رسد بسیار جامد است، اما درعین‌حال نور در طراحی به غلبه بر گرانش کمک می‌کند و حالتی شناور ایجاد می‌شود، درحالی‌که فضای منظره خارجی در قسمت زیرین و در حیاط مرکزی حرکت می‌کند و در اصل طبیعت در فضا جاری می‌شود. قطعات سنگ مرمر باقی‌مانده بر روی زمین افتادند تا بخشی از ویژگی‌های چشم‌انداز، جدا و درعین‌حال بصری در فضا باشند و به طرز جسورانه، به‌عنوان بخشی از تخته‌سنگ مرمر، تبدیل شوند.

 

 

در حقیقت، سنگ مرمر استفاده‌شده در برخی قسمت‌ها، کاشی‌های بزرگ و سبکی هستند که تنها دارای طرح سنگ مرمر می‌باشند. این پوشش درواقع به‌عنوان یک پوشش بیرونی روی لایه دیوار آجری داخلی کار می‌شود و ویژگی‌هایی ازجمله کمک به محافظت از خانه از تابش مستقیم خورشید دارد و همچنین برای خنک کردن داخلی در طول روز با توجه به گرمای خارجی تابستان بانکوک بسیار مناسب است.

 

 

 

ارتباط بین معماری و چشم‌انداز در همه‌جا ظریف است. شکل کلی مربع شکل یک حیاط باز در مرکز را احاطه کرده و نور طبیعی و تهویه را به تمام گوشه‌های مجاور می‌رساند. یک بامبو در حیاط مرکزی قرار دارد که با حرکت خود باد را به سمت داخل هدایت می‌کند. این حیاط این امکان را ایجاد می‌کند که به نوعی یک آسمان خصوصی برای خانه تعریف شود.

 

 

 

مفهوم «بالکن‌های خصوصی » برای یک اقامتگاه شهری بسیار محسوس است و در این مجموعه هم این بالکن در کنار همسایگی قرار دارد. تراس‌های باز و ازیک‌طرف محصورشده باعث ایجاد حریم خصوصی می‌شوند، اما هنوز هم نور طبیعی و تهویه را می‌پذیرند.

 

 

برخی از پنجره‌ها باید در کنار هم قرار بگیرند. مفهوم کج شدن پنجره‌ها به سمت گوشه‌ای از محیط اطراف بیشتر به فرم خانه کمک می‌کند.

 

 

 

درنهایت می‌توان اشاره کرد که بازی مصالح، فضا و فرم‌ها بدون درز داخلی و بیرونی باعث ایجاد ارتباط قوی بین معماری، منظر و بخش‌های داخلی فضا می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 CASWES – Belgium ۱۴

در شمال غرب روستای فلمیش می‌توانید یک طرح در یک چشم‌انداز باز و روستایی پیدا کنید که به‌شدت تحت تأثیر فعالیت‌های کشاورزی معمول در منطقه است. این تنظیم سایت تابه‌حال تأثیر زیادی بر طراحی این خانه تک خانواده داشته است که به‌وضوح توسط چند مزرعه و یک گروه از درختان در اطرافش احاطه‌شده است.

 

 

شکل غیرمعمول و بسته، همراه با جهت‌گیری غیر ایده آل طرح، به دارایی قابل‌توجه برای این پروژه تبدیل ‌شده است. برش موازی با مرز طرح به‌منظور افزایش همبستگی بین ساختمان و طبیعت مورداستفاده قرارگرفته است و می‌توان مطمئن شد که به ساکنین بهترین دید را در مورد طبیعت در هر زاویه ممکن نشان می‌دهد.

 

 

 

 

 

فضاهای زندگی در شمال خانه قرار دارند. یک باغ داخلی صمیمی باعث ایجاد یک منطقه خصوصی برای ساکنان شده است و در اصل یک دروازه برای نور طبیعی است. این پاسیو قلب خانه است که در آن زندگی به‌طور فزاینده‌ای در حال تغییر است.

 

 

 

مصالح ساختمانی، توسط رنگ‌های پرجنب‌وجوش چشم‌انداز روستایی هدایت‌ شده است. پنجره‌های وسیع، بافت بتنی تیره و طرح دار بدنه‌ها و چوب‌های تیره و مات به‌کاررفته، اجزای اصلی این خانه هستند. استفاده از بتن، به طبیعت تاریخی اطراف چشمک می‌زند و سبب افزایش عمر ساختمان می‌شود. کف‌پوش‌های بلوط به داخل محیط، گرمایی می‌بخشد و منطقه آشپزخانه ساخته‌شده از بلوط رنگ‌شده سیاه به‌عنوان یک نقطه استراحت است.

 

 

 

 

 

 

 

 

دسترسی‌پذیری بالا با توجه به حجم تک داستان، نشان می‌دهد که این پروژه با همه ساکنان رشد می‌کند و تقاضای واضح برای زندگی طولانی را بیان می‌کند. قسمت‌های مختلف همه باهم مرتبط هستند. به‌این‌ترتیب، ارتباط نزدیک با طبیعت و منطقه هرگز فراموش نخواهد شد.

 

 

 Landform House – Russia۱۵

 

با توجه به این واقعیت که در اصل ساختمان مسکونی به‌عنوان گفتگویی بین معماری و چشم‌انداز در نظر گرفته می‌شود، آخرین مورد قابل بررسی در طراحی، در طراحی این خانه به‌عنوان نقطه شروع طراحی در نظر گرفته شده است.

 

 

نکته جالب در این طرح این است که نمای اصلی، کل ظرفیت و دامنه جسم را پنهان می‌کند، زیرا بخش اصلی آن زیرزمینی است.

 

 

 

زمانی که به ورودی خانه نزدیک می‌شویم، خانه مقیاس خود را از دست می‌دهد و احساس یک حجم کوچک پویا ظاهر می‌شود؛ اما یک حس فضایی واقعی وجود دارد: سالن دوطبقه، دیافراگم‌های شفاف متعدد، باعث ایجاد یک تصور کلی از ساختار خانه است.

 

 

 

 

 

این خانه رو به یک منطقه باغی باز می‌شود و ساختار فضایی و در کل فضای خوبی را دربرمی گیرد و محل اقامت راحت و باکیفیتی را برای یک خانواده بزرگ را ایجاد می‌کند. یک محیط جنگلی معمولی و نزدیکی به طبیعت، نمایی را پیشنهاد کرده است و خانه با یک نوار چوبی که با محیط‌زیست سازگار است، طراحی ‌شده است. سقف ساخته‌شده از فلز با کیفیت بالا، در ترکیب با نمای چوبی گرم، یک تصویر کامل را تکمیل‌تر می‌کند و آن را پویاتر می‌سازد. همچنین ایجاد پنجره‌های پانورامیک زیبایی صحنه‌ها را از داخل فضا دوچندان می‌کند.

 

 

 

 

 

اهداف اصلی طراحی فضای داخلی بر فضای سیال در داخل خانه تأکید داشت که توسط معماران اختراع‌ شده است. درواقع سعی آن‌ها برآن نیست که با عناصر و مواد، فضای داخلی را بیش‌ازحد ببندند بلکه می‌خواهند ارتباط نزدیک با طبیعت را تشدید کنند و از این طریق فضاها را به زیبایی‌شناسی مینیمالیسم متصل می‌کند.

 

 

در این خانه مواد سازگار با محیط‌زیست و زیبایی‌شناسی برای فضاهای داخلی مانند چوب، گرانیت با بافت طبیعی، فلز و شیشه انتخاب شده است. به دلیل سازمان‌دهی پیچیده داخلی فضاهای عمومی، مفهوم روشنایی متقاطع با چندین سناریو توسعه‌یافته است. در یک‌گوشه از خانه شومینه و آشپزخانه ساخته‌شده از مواد طبیعی با یک اتاق غذاخوری ترکیب‌شده است.

 

 

 

 

 

 

 

منابع:

 •  به نقل از سایت archdaily.com 
 • سایت architonic.com 
 • سایت dezeen.com 

 

 

0
No votes yet.
Please wait...

12 thoughts on “معرفی ۵۰ نمونه از محبوب‌ترین و معروف‌ترین خانه‌های مدرن جهان تا سال ۲۰۱۷ (سری سوم)”

 1. اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید عالیییی بود

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. خواهش میکنم باعث خوشحالیست که از مطالعه اش لذت بردید.

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 2. عکساتون خیلی قشنگه ولی یکم زیاده !!!!!!!!!!!!!
  بنظرم بهتره این عکس های پشت سرهم رو توی یه گالری بیارین.

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. ممنوون، امیدوارم امفید واقع شده باشد.
   بله درصدد فکرایی هستیم که ایم مسائل رو حل کنیم.

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 3. با سلام و تشکر بابت مطالب بسیار عالی و مفیدتان من به شخصه کلیه مطالب شما را دنبال کرده ام و نکات خوبی را اموخته ام
  جسارتا کمی در نگارش جملات دقت نمی شود.
  و اگر امکانش وجود دارد کمی عامیانه و ساده تر مطالب را بیان کنید تا فهم مطالب برای افراد غیر متخصص آسانتر باشد.
  با تشکر فراوان.

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. ممنون ، خوشحالم که مطالب مورد استقبال شما قرار گرفته و استفاده کردید.
   بله قطعا به موردی که اشاره کردید رسیدگی میشه و برطرف خواهد شد.

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 4. مثل همیشه عالیییییییییی مرسییییییییییییی
  امیدوارم زود سری محبوب‌ترین و معروف‌ترین خانه‌های مدرن جهان تموم شه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. ممنووون …خوشحالم لذت بردید
   خب زده ۵۰تا معلومه حالا حالاها تموم نمیشه:))) ولی قطعا سعی میشه بینشون مطالب دیگری در اختیار دوستان قرار بگیره.

   0
   No votes yet.
   Please wait...
 5. عاالی بود..
  واقعا معماری علم زیباییه!!!
  من به شخصه دوست دارم با طراح هر خونه آشنا بشم، خیلی خوبه اگر بتونید مطالبی در مورد طراحان بزرگ و برترین کارهاشون ارائه بدید.

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. ممنووون دوست عزیز،زهرا جان
   باعث خوشحالیست که مطالب مفید واقع شدن و از مطالعه آنها لذت بردید.
   بله در راستای اهداف بخش معماری هست که به معرفی معماران بپردازیم و قطعا به زودی این بخش هم به زیرمجموعه های بخش معماری اضافه خواهد شد.

   0
   No votes yet.
   Please wait...
   1. عاااالیه
    ممنون….

    0
    No votes yet.
    Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *