معرفی ۵۰ نمونه از محبوب‌ترین و معروف‌ترین خانه‌های مدرن جهان تا سال ۲۰۱۷

0

 

تعریف خانه از دیدگاه تادائو آندو

 

از میان فضاهای پیرامون، خانه، بلافصل‌ترین فضای مرتبط با آدمی است. به‌طور روزمره از او تأثیر می‌گیرد و بر او تأثیر می‌گذارد. اولین فضایی است که آدمی احساس تعلق فضایی را در آن تجربه می‌کند. مجموعه حواس پنج‌گانه به‌طور دائم سرتاسر آن را طی می‌کند و در مدت کوتاهی بدان خو می‌گیرد. خانه تنها مکانی است که اولین تجربه‌های بی‌واسطه با فضا در انزوا و جمع در آن صورت می‌گیرد. خلوت با خود, همسر و فرزندان و دیگران, همه و همه بی تعرض غیر در آن ممکن می‌گردد.

خانه را می‌توان به‌عنوان فضایی سه‌بعدی که خانواده‌ای متشکل از تعداد معینی از افراد را در برگرفته است دانست. ازآنجاکه مقیاس خانه محدود به آن اندازه‌ای است که دست انسان بتواند به همه‌چیز برسد، معماری فضای سکونتی و هر آنچه با آن درمی‌آمیزد، با پوست انسان تماس می‌یابد؛ اما خانه نمی‌تواند مکان تجمع خصوصی نابی باشد چراکه در گستره‌ای وسیع تحت نفوذ آن دسته از شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است که پیش‌زمینه‌ای را شکل می‌دهند که چشم پوشیدن از آن‌ها ممکن نیست. ازآنجاکه خانه عینیت‌بخش انبوه کنش‌های انسانی است، مسائلی را هم در تمامی جنبه‌های معماری در برمی‌گیرد.

در محیط شهری فرو مرتبه‌ای که دستاورد جامعه‌ای است که تکنولوژی را بر همه‌چیز حاکم می‌کند، خانه شخصی، آخرین پناهگاه بشر شده است. درنتیجه خانه شخصی عالم صغیر مفهومی اجتماعی، در برابر پیشینه فلسفه فردی است. این خود موقعیتی است برای دریافتن اینکه چگونه معماری باید با محیط طبیعی و شهری مرتبط باشد و مصالح را از طریق تماس مستقیم انسان، ملموس سازد. فضاهای انبوه عرضه‌شده در طراحی مسکونی می‌تواند نقطه آغازی باشد برای طراحی تمام انواع دیگر فضاهای شهری معمارانه.

 

 

با توجه به محبوبیت پروژه‌های مسکونی در میان دیگر پروژه‌های معماری، در این مجموعه قصد داریم طی چند ماه به‌اختصار و متناوب به معرفی ۵۰ نمونه از محبوب‌ترین خانه‌ها تا سال ۲۰۱۷ بپردازیم. محبوبیت این خانه‌ها نه فقط برای کاربر نهایی بلکه برای خود معمار و دیگر مخاطبین نیز می‌باشد.

 

 

محبوب‌ترین خانه‌ها تا سال ۲۰۱۷ (سری اول)

 

۱- The Quest – UK

این خانه یک خانه خصوصی در بریتانیا است، این خانه مدرن، جایگزین یک خانه قدیمی که از سال ۱۹۱۷ در این سایت بوده، شده است.

 

 

 

در واقع مشتریان، یک خانه برای بازنشستگی خود می‌خواستند اما با توجه به علاقه خاص آن‌ها به طراحی و عشق به هنر انتزاعی، این طرح نیازمند آن بود که با ساختاری متفاوت از ساختار معمول برای خانه‌های بازنشستگی طراحی و ساخته شود.

 

 

 

سایت این پروژه دارای جنگل فراوان و شیب‌دار است و دارای یک جاذبه زیبا در جنوب با منظره‌ای از پارک کشور دورلستون می‌باشد.

 

 

 ۲- Five Terraces And A Garden – Portugal

این خانه، خانه‌ای با پنج تراس و باغی که در میان تراس‌ها ایجاد شده است، می‌باشد. پنج تراس سفید در حال جمع شدن هستند تا ما بتوانیم به‌صورت عمودی حرکت کنیم و مقادیر مختلف چشم‌انداز اطرافمان را تجربه کنیم.

 

 

 

حفره‌ها بین آن‌ها فضایی برای اشغال انسان و گیاه ایجاد می‌کنند، دائماً پنهان یا آشکار می‌شوند و باعث شکل دادن توهم یک باغ داخلی یا یک خانه بیرونی می‌شوند.

 

 

 

۳- TinkerBox – USA

این خانه در جنگل‌های دره هادسون نهفته است.

 

محل قرارگیری خانه Tinkerbox

 

شکل مستطیلی خانه که تا حدی در منظره‌های تپه‌ای قرارگرفته است و یک فضای باز ایده آل برای سرگرمی و آرامش‌بخش به‌وسیله یک آتش دنج یا پخت یک غذای خانگی ایجاد می‌کند.

 

 

 

 

این خانه همه‌چیز را در مورد طراحی خاص و منحصربه‌فرد در دست دارد. استودیو MM در ایجاد خانه‌هایی که مشتری را درگیر می‌کنند، خود و طراحان معاصر را برجسته می‌کند، هنرمندان محلی را به نمایش می‌گذارد و بر جزئیات باکیفیت بالا و مهارت‌های هنری تأکید می‌کند. TinkerBox این ویژگی‌ها را به تصویر می‌کشد.

 

 

 

۴- Binh House – Vietnam

در شهرک‌سازی سریع، شهرهای ویتنام از ریشه‌های اصلی خود که فضای سبز گرمسیری کم هستند دور شده‌اند. مناطق شهری تازه توسعه‌یافته ارتباط خود با طبیعت را از دست می‌دهند. خانه Binh یک پروژه در مجموعه “خانه برای درختان” است که یک طراحی مسکونی اولیه است که فضای سبز را در محدوده تراکم بالا فراهم می‌کند.

 

 

ساکنان، یک خانواده از سه نسل است؛ بنابراین، چالش این است که فضایی ایجاد کند که ساکنین آن باوجود اختلافاتشان ارتباط برقرار کنند.

 

 

باغ‌ها در بالای فضاهای عمودی قرار دارند. این استراتژی نه‌تنها استفاده از تهویه طبیعی و نور روز در هر اتاق را بهبود می‌بخشد، بلکه به‌طور متناوب نیز باعث افزایش دید و تعامل بین اعضای خانواده می‌شود.

 

 

 

نشیمن، ناهارخوری، اتاق‌خواب، اتاق مطالعه به‌طور مداوم باز هستند. از یک اتاق، چشم‌انداز مردم می‌تواند از طریق باغ به فراتر از اتاق‌های دیگر برسد.

 

 

 

۵- SkinnySCAR – The Netherlands

پروژه skinnySCAR نشان می‌دهد که چگونه فضاهای خالی فراموش‌شده در شهر را می‌توان مورداستفاده قرارداد. هر شهر فضایی را که می‌تواند برای تکمیل ساختار شهری به وجود آورد و درعین‌حال ایجاد فرصت‌هایی برای شکل‌های جدید زندگی شهری برای ماجراهای پر جنب‌وجوش را نادیده گرفته است.

 

 

 

 

نسبت شدید طرح، تنها ۳٫۴ متر عرض و ۲۰ متر عمق، درحالی‌که یک چالش ساختاری بود، به‌نوعی بازشناخته شد. باوجود این باریک و طولانی بودن زمین در ارتباط با ارتفاع آن، ساختار عظیم پایه و باربری موردنیاز بود. ازاین‌رو با یک‌راه حل زیبا از دو اسکلت بتنی تقویت‌شده موازی در داخل خانه استفاده شد.

 

معماران به‌منظور ایجاد فضاهای آرام زندگی، تمام توابع حمایت‌کننده‌ای را که مسکن نیاز دارد و همچنین اسلب های بتنی و تأسیسات را در دو حجم عمودی که در مرکز خانه دارند، دسته‌بندی می‌کنند.

 

 

 

 

 

 

۶- Flying House – South Korea

صاحب این خانه یک خلبان جوان و خانواده‌اش می‌باشند. خانه به‌آرامی روی سایتی در شهر جدید درحال‌توسعه در نزدیکی فرودگاه اینچئون قرارگرفته است.

 

معماران ویژگی‌های شکل‌دهی معماری سنتی کره‌ای را با ویژگی‌های رفتاری خلبان که پرواز می‌باشد، مرتبط کرده‌اند و سعی داشته‌اند هویت فرهنگی خانه را نمادین کنند. سقف سطح پرواز rumaru در بالای حیاط و حرکت پویا خانه یخ‌زده استعارانه نماد پرواز هواپیمایی است.

 

 

 

همچنین، برای مقابله با بی‌ثباتی پرواز، آن‌ها یک سیستم گرمای سنگی که ساختار معماری سنتی کره‌ای است (اتاق نشیمن با زمین لمس می‌شود) را برنامه‌ریزی کرده‌اند. در اصل، آن ها سعی کردند با توجه به تعادل محیطی بین آسمان و زمین، پایداری معمول را در این مسکن ایجاد کنند.

 

 

 

 

شیبی که مسیر حرکت سبز را بر روی سقف هدایت می‌کند و اجازه گردش بر روی بام را می‌دهد باعث می‌شود که خانه با طبیعت هماهنگ شود و یک تپه چشم‌انداز ایجاد کند.

 

 

 

 

 

در ادامه این مطلب، هفته های آتی با معرفی خانه های محبوب و جذاب دیگری با ما همراه باشید.

 

منابع:

 •  شعر فضا، آندو-تادائو، ترجمه: شیرازی-محمدرضا، نشر کتاب فکر نو، چاپ اول، ۱۳۹۵
 •  به نقل از سایت archdaily.com 
 • سایت architonic.com 
 • سایت dezeen.com 
0
No votes yet.
Please wait...

2 thoughts on “معرفی ۵۰ نمونه از محبوب‌ترین و معروف‌ترین خانه‌های مدرن جهان تا سال ۲۰۱۷”

 1. عالیییییییییییییی
  برخی از فضا های ایجاد شده و ایده های اجرا شده متحیر کنندست

  0
  No votes yet.
  Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *