مغز به چه موادی نیاز دارد؟

2+

 

مغز حداقل به ۱۵ نوع ماده‌ی مفید نیازمند است که باید توسط غذاها دریافت شود.این مواد عبارتند از:

۱٫ کلسیم:

در رشد نسوج اعصاب مداخله می‌کند و در معالجه افسردگی عصبی تاثیر بسیار دارد.

۲٫ منیزیم:

در انتقال جریان عصبی مداخله می‌کند، رسیدن پیام به مغز را ممکن می‌گرداند و تبدیل قند خون به انرژی را ممکن می‌سازد. فقدان منیزیم، افسردگی، عصبانیت و تندخویی به بار می‌ آورد.

۳٫ فسفر:

 

فسفر و مغز
فسفر در انتقال پیام به مغز نقش موثر دارد.

 

 

این ماده همراه کلسیم، تار و پود معدنی استخوان را تشکیل می‌دهد و در سطح ناقل‌های عصبی نیز مداخله می‌کند.اهمیت فسفر در انتقال پیام به مغز غیر قابل انکار است.

۴٫ پتاسیم:

برای مورد استفاده قرار گرفتن پروتئین ضروری است و برای انتقال پیام بین سلول‌های عصبی به کار می‌رود و رگ‌های خونی مغز را منبسط می‌کند و جریان خون را تسهیل می‌کند.فقدان پتاسیم، بویایی را محدود می‌سازد و موجب آسیب مغزی می‌شود.

۵٫ کروم:

به انسولین امکان می‌دهد که قند خون را تنظیم کند.این امر برای مغز که ۳۰ درصد گلوکز در بدن را مصرف می‌کند ضروری است.اکثر مردم گرفتار کمبود کروم هستند.

۶٫ مس:

برای فعالیت مطلوب تیروزین و ناقل‌های عصبی دوپامین و نوراپی نفرین ضروری است.به علاوه مس در جذب آهن در تولید گلبول قرمز سهیم است.

۷٫ آهن:

 

آهن و مغز
قهوه، چایی، و نوشابه مانع جذب آهن می‌شوند.

 

 

بدون آهن گلبول‌های قرمز، اکسیژن برای تغذیه مغز وجود نخواهد داشت.قهوه، چایی و نوشابه‌های کافئین‌دار مانع جذب آهن می‌شوند.

۸٫ روی:

در برقراری ارتباط بین سلول‌های مغز مداخله می‌کند و وجود آن در فرآیند یادگیری بسیار ضروری است.مواد مدر، مانند چایی، نوشابه، قهوه و داروهای ادرار، روی را از بدنتان دفع می‌کنند.

۹٫ منگنز:

 

منگنز و مغز
منگنز در رفع فراموشی و تقویت حافظه مفید است.

 

 

از اختلال در لوزالمعده و دیابت جلوگیری می‌کند.در عملکرد دستگاه اعصاب مرکزی اهمیت دارد. منگنز برای هضم و استفاده‌ی صحیح موادغذایی در بدن ضروری است.حساسیت عصبی را کم می‌کند. در برطرف کردن خستگی موثر است و در رفع فراموشی و تقویت حافظه‌ی ضعیف مفید است.

۱۰٫ ویتامین‌های گروه B:

بین تمام ویتامین‌ها، ویتامین‌های گروه B بیش از همه برای کارکرد مغز مهم هستند. این ویتامین‌ها محلول در آب هستند، یعنی مدت طولانی در بدن ذخیره نمی‌شوند ( برخلاف ویتامین A و D) بنابراین بدن و خصوصا مغز مرتب به آن‌ها نیاز دارد.

۱۱٫ ویتامین B1:

سوخت اصلی مغز گلوکز است، ولی مغز بدون ویتامین B1 نمی‌تواند گلوکز را بسوزاند.

۱۲. ویتامین B2:

 

ویتامین B2 و عملکرد مغز
موادغذایی حاوی ویتامین B2

 

 

در شرایط فشار عصبی، مانند بیماری‌ها، هیجان‌ها، ضربه‌های جسمی و روحی، پس از عمل جراحی، احتیاج بدن به آن افزایش می‌یابد.برای قوه بینایی مفید است و خستگی چشم را کم می‌کند.هنگامی که به بیماران روانی دچار کمبود تغذیه، ویتامین B2 تجویز شد و شیرینی و قند تصفیه شده که یکی از علل اصلی کاهش ذخایر ویتامین B2 بود را به حداقل رساندند، حالت‌های عصبی آن‌ها از بین رفت.

۱۳. ویتامین B5:

از اختلالات مختلف عصبی جلوگیری می‌کند، در تبدیل شدن تریب‌توفان (اسید آمینه مهم اعصاب) به ویتامین B3 کمک می‌کند.انقباض شبانه ماهیچه‌ها، گرفتگی ساق پا، کرختی دست و پا و بعضی التهابات شدید عصبی را کم می‌کند و کمبود آن باعث کم‌خونی می‌شود.

۱۴. ویتامین B6:

برای ساخته شدن اغلب موادشیمیایی عصبی که ما را غیر افسرده نگه می‌دارند، به ویتامین B6 نیازمندیم و در خانم‌هایی که ناراحتی‌های قبل از قاعدگی دارند و کسانی که دچار بیماری‌های افسردگی و روحی هستند نیز مفید است.درآمریکا کمبود این ویتامین فراوان است و کمبود ویتامین B بیش از سایر ویتامین‌ها معمول است.

۱۵. ویتامین C:

 

ویتامین C  و عملکرد مغز
ویتامین C در درمان افسردگی موثر است.

 

 

در درمان افسردگی‌ها موثر است، با مواد و فلزات سمی افسردگی‌زا (مانند سرب) مقابله می‌کند و با افسردگی‌های ناشی از استرس، عفونت‌ها، حساسیت‌ها، افسردگی سمی و بیماری‌های خودایمنی مبارزه می‌کنند.

موادی را که در اینجا معرفی کردیم مغز برای بهتر کار کردن به آن‌ها شدیدا نیاز دارد.

منبع:

کتاب راز بیماری‌ها و رمز سلامتی از دیدگاه قرآن، عترت و دانش پزشکی

 

2+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *