مناطق دیدنی کربلا

3+

قتلگاه امام حسین

قتلگاه (مــَذبَح) یا گودال قتلگاه و یا گودی قتلگاه محلی ست که سر امام حسین (ع) را از تن جدا کردند.

این مکان در حرم امام حسین (ع) و در جنوب غربی رواق حبیب بن مظاهر واقع گردیده و زیارتگاه شیعیان و محبان اهل بیت (ع) است. اما برای توجیه و اثبات این فاصله میان محل بریده شدن سر امام حسین (ع) و قبر ایشان، دلیلی نیست.

 

قتلگاه امام حسین

 

 

خیمه گاه کربلا

خیمه گاه جایگاه خیمه‌های امام حسین (ع) است که وقتی آن حضرت در روز پنجشنبه دوم محرم سال ۶۱ ق. به کربلا رسید، دستور داد خیمه ها را در آن مکان بر پا کردند.

امروزه آن مکان به “مـــُخَیَّم” یا “خیمه گاه” معروف شده است. و یکی از مکان های زیارتی شیعیان محسوب می شود که در فاصله ۵۰۰ متری از حرم امام حسین (ع) قرار دارد.

 

خیمه گاه امام حسین

 

 

تل زینبیه

تل زینبیه سمت جنوب غربی صحن مطهر قرار دارد. این مکان یادواره حضرت زینب است که از بلندای آن وقایع جنگ را نظاره گر بود.

درباره ی این جایگاه گفته شده است که «حضرت زینب (س) در روز عاشورا برای آگاهی بیشتر از اوضاع میدان و دیدن صحنه ی جنگ، بارها از خیمه ها هراسان و نگران به این تپه که مرتفع و مشرف بر میدان جنگ بود ، تشریف می آوردند و بسیار ناله و شیون سر می دادند.»
چه سخت و طاقت فرساست دیدن صحنه هایی که در آن فرزند امیرالمومنین (ع) ، حیدر کرار ، قهرمان بدر و احد و حنین و برادر رسول خدا (ص) و جگر گوشه ی زهرای اطهر (ع) متحمل این مصائب می شوند.

 

تل زینبیه

 

 

حرم مطهر ابوالفضل العباس (ع)

حرم حضرت عباس (ع) ؛ معروف به ابوالفضل و ملقب به قمر بنی هاشم، باب الحوائج و سقا ، در میانه کربلا و در فاصله ۳۵۰ متری شمالشرقی حرم مطهر امام حسین (ع) قرار دارد. حد فاصل این دو حرم مطهر را هم بین الحرمین می نامند.
حضرت عباس (ع) در دهم محرم سال ۶۱ هـ .ق در مواجهه با سپاهیان عبیدالله بن زیاد به شهادت رسید و در همان محل آرامگاه ایشان بنا گردید.
حرم حضرت عباس (ع) دارای یک صحن چهارگوش ، گنبد طلایی و بارگاه شکوهمندی ست که پیکر پاک سردار رشید و یار با وفای امام حسین (ع) را در بر گرفته است. و یکی از مهمترین زیارتگاه های شیعیان می باشد.

 

حرم حضرت عباس(ع)

 

 

حرم مطهر ابا عبدالله الحسین (ع)

بارگاه ملکوتی امام حسین (ع) ؛ امام سوم شیعیان و مشهور به سیدالشهدا در مرکز شهر کربلا و در ۸۰ کیلومتری شهر نجف و ۱۰۰ کیلومتری شهر بغداد واقع شده است.
نخستین آرامگاه حسین بن علی (ع) توسط بنی اسد ساخته شد. پیکر پاک سیدالشهدا و یارانش در روز ۱۲ محرم سال ۶۱ هـ.ق با راهنمایی امام سجاد (ع) و توسط قبیله بنی اسد به خاک سپرده شدند. برای قبر امام حسین (ع) درخت سدره ای به عنوان نشانه قرار دادند که توسط آن قبر مطهر امام حسین (ع) قابل شناسایی باشد.
آرامگاه حسین بن علی (ع) در مقابل حرم حضرت ابالفضل العباس قرار دارد و ما بین این دو حرم را بین الحرمین می نامند.

 

حرم امام حسین (ع)
حرم امام حسین (علیه السلام)
بین الحرمین

 

 

سرداب حرم حضرت اباالفضل العباس (ع)

سرداب حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) حدودا ۴ متر پایین تر از سطح حرم قرار دارد.
علت اینکه برخی از حرم های مطهر ائمه(ع) دارای سرداب هستند به این خاطر است که به مرور زمان، زمین های اطراف حرم به خاطر ساخت و سازها، گذر زمان، وزش باد و شرایط جوی از سطح حرم بالاتر آمده است و به این دلیل سرداب ایجاد شده است به طور مثال در نجف اشرف علت اینکه حرم حضرت امیرالمؤمنین (ع) سرداب ندارد به این خاطر است که حرم حضرت در بالاترین نقطه شهر واقع شده اما در کربلای معلی، حرم حضرت سیدالشهدا و حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) در گودی واقع شده است.

 

سرداب حضرت عباس(ع)
سرداب حضرت اباالفضل (ع)
سرداب حضرت عباس (ع)

 

 

مقام حضرت علی اصغر (ع)

عبدالله بن حسین معروف به علی اصغر (به عربی: عبدالله بن حسین علی الأصغر) نام کوچک ترین فرزند حسین بن علی (امام سوم شیعیان) است که مادرش رباب بنت امرئ القیس می باشد. علی اصغر در ۱۰ رجب سال ۶۰ هجری در مدینه متولد شده و در ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری در شش ماهگی در کربلا شهید شد. علی اصغر یکی از چند نفریست که در بین شیعیان به باب الحوایج معروف شده. در جزئیات کشته شدن او اختلاف هایی ست ولی در کل علما نحوه آن را اینگونه بیان می کنند، که در روز عاشورا در کربلا علی اصغر شیرخوار بود و از تشنگی بی تاب شده بود حسین بن علی او را به میدان جنگ می برد و او را بر دو دستان خود قرار می دهد و می گوید از یاران و فرزندانم، کسی جز این کودک نمانده است. نمی بینید که چگونه از تشنگی بی تاب است؟ اگر مرا رحم نمی کنید حداقل به این کودک رحم کنید. در این حال در بین سپاهیان عمر سعد تشکیک ایجاد شد که ما برای جنگیدن با کودکان نیامده ایم در این حال عمر سعد به حرمله دستور داد که با تیر سه شعبه کودک را بکشد و در این حین که حسین بن علی در حال گفتگو بود تیری از کمان حرمله آمد و گوش تا گوش حلقوم علی اصغر را درید.حسین بن علی خون گلوی او را گرفت و به آسمان پاشید.

 

 

صحنه ی شهادت حضرت علی اصغر(ع)
مقام حضرت علی اصغر (ع)
مقام شیرخوار کربلا

 

 

نهر علقمه

نهر عَلقَمه یا علقمی، نهری بوده در کشور عراق که عباس بن علی(ع) در روز عاشورا، کنار این نهر به شهادت رسید. این نهر از رود فرات منشعب شده و آب زلال آن را به منطقه کربلا و سرزمین های اطراف آن می رسانده است. پدربزرگ ابن علقمی آخرین وزیر عباسیان، که از طایفه بنی اسد و در شهر نیل عراق بود، در کنار فرات نهری حفر کرد و نام او بر این نهر نهاده شد. علقم به معنای تلخی است، همچنین هر درخت تلخ و آب بسیار سخت را علقم گویند.

 

نهر علقمه
نهرعلقمه

 

 

مرقد حربن یزید ریاحی

“حر بن یزید ریاحی” نخستین کسی بود که راه را بر سفیران کربلا بست، ولی در پایان کار به اوج عزت و شرافت، یعنی شهادت در راه حسین(علیه السلام)، دست یافت و خود را برای همیشه در صف آزاد مردان و احرار قرار داد و قبر و نامش را در تاریخ جاودانه کرد. جنازه آن آزاد مرد را قبیله اش، بن ریاح، از میدان جنگ خارج کرده و در روستایی در ۷ کیلومتری شمال غربی کربلا به خاک سپردند. همان جا که امروزه به سبب وجود قبر او به « روستای حرّ » معروف است.

 

مرقد حربن ریاحی

 

 

مرقد دو طفلان مسلم

وقتی دو فرزند مسلم به نامهای محمد و ابراهیم به کمک ‏مشکور زندانبان از زندان ابن زیاد گریختند، شب را به خانه زنی پناه آوردند. شوهر آن زن، فردی به نام حارث بود و برای پیدا کردن دو کودک، بسیار گشته و خسته شده بود. شب‏ که به خانه آمد و فهمید دو کودک فراری در خانه اویند، صبح آن دو را کشت و بدنشان را به فرات انداخت و سرشان را پیش ابن زیاد برد تا جایزه بگیرد. ابن زیاد هم دستور داد گردن خود او را در همان محلی که طفلان مسلم را کشته بود، بزنند. در فاصله سی کیلومتری کربلا، در حومه شهرکی به نام مسیّب مزار و مرقد دو طفل مسلم بن عقیل قرار دارد که دارای دو گنبد کاشی کاری شده در کنار هم است. حرم طفلان مسلم در غرب شهر مسیب در کنار شط فرات، در چهار فرسخی کربلاواقع شده و این مکان توسط یک راه فرعی به جاده اصلی کربلا – بغداد می پیوندد.

 

صحنه ی شهادت دو طفلان مسلم ابن عقیل
بارگاه دوطفلان مسلم
مرقد دو طفلان مسلم

التماس دعا !!!

منبع:

سایت همگردی 

سایت سینا تور

 

بهاره منیعی
3+
No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *