موسیقی ایرانی از دیرباز تاکنون (۱)

5+

مقدمه

موسیقی هر ملتی از تمدن، آئین ها، اتفاقات تاریخی پیروزمندانه و حزن آلود به وجود آمده است . ‌به گونه ای می توان موسیقی هر ملت را آئینه ای از یک جامعه بیان کرد که در هر دوره تغییرات اجتماعی و احساسی و رسم و آئین های مذهبی یک ملت را نشان می دهد. تعریف موسیقی در ملل و جوامع مختلف به اندازه همان ملل متفاوت است ولی در همه آنها روح موسیقی که همان نظام معنوی و تفکر است، مشترک است.جایگاه اصلی موسیقی در شرق نیز همان ماهیت آئینی را دارد و برای نیایش و دعا و وسیله ای برای نزدیک شدن به خدا بوده است.

 

 

تاریخ موسیقی ایران

اولین آثار تاریخی موسیقی ایران به حدود ۳ هزار سال پیش برمیگردد. سازهایی چون نی سفالی و کرنای فلزی که در حفاری های باستان شناسی کشف شده است از وجود موسیقی خاصی خبر می دهد.موسیقی ایرانی در قرن جهارم تا هشتم به قله های علمی و عملی دست پیدا کرد و  دانشمندان بسیاری که به علوم مختلف از جمله موسیقی تسلط کامل داشتند کتاب های باارزشی در این زمینه نوشته اند که می توان از آنها به ابن سینا و فارابی نام برد.

 

 

موسیقی ایرانی طی قرن ها فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است ولی اصل و اساس آن همیشه ثابت مانده و زنده نگه داشته شده است.از آخرین تغییرات اساسی و مهمی که در طی قرن ها موسیقی ایرانی به خود دیده است تغییر نظام موسیقی از مقامی به دستگاهی بوده است. تا قبل از آن موسیقی ایران از تعداد زیادی مقام کوچک و بزرگ تشکیل شده بود که از این مقام ها به صورت شفاهی ونسل به نسل از استاد به شاگردان منتقل شده است.

در اواخر دوره زندیه و در اوایل دوره قاجاریه تعدادی از دانشمندان و موسیقی شناسان تصمیم گرفتند برای حفظ و نظام، موسیقی را به تعدادی دستگاه و آواز تقسیم کنند که هر دستگاه و آواز در بر دارنده تعدادی گوشه است. و پس از آن موسیقی دستگاهی به عنوان موسیقی رسمی مردم ایران در مراکز شهری چون تهران ، اصفهان ، اراک و شیراز و … پذیرفته شد و موسیقی بومی مناطق مختلف ایران با همان موسیقی مقامی حفظ و نگهداری می شود.

حفظ و نگهداری ارزش های موسیقی در قالب دستگاهی توسط دانشمندان و موسیقی دانانی صورت گرفته که نام آنها مشخص نیست ولی تکامل آن به شکلی که امروز دیده می شود را می توان به خاندان فراهانی نسبت دادو از بزرگ خاندان می توان به آقا علی اکبر فراهانی نوازنده بزگ تار در دوره ناصرالدین شاه نام برد. امیر کبیر این خاندان را از فراهان به تهران آورد و موسیقی دستگاهی به حمایت امیر کبیر و توسط این خاندان بزرگ تکامل پیدا کرد و مهمترین نوازندگان و آموزگاران تار و سه تار در ردیف های موسیقی یا از اعضای این خانواده معنوی و هنری هستند و یا از شاگردان آنها…

 

و در تکامل این راه باید از کلنل علی نقی وزیری نیز نام برد که اولین مدرسه موسیقی ایرانی را تاسیس کرد و ادامه راه ایشان توسط استاد رو ح الله خالقی با تاسیس هنرستان موسیقی ملی برای زنده نگه داشتن و ایجاد نهادی استوار برای آموزش هنر پایه گذاری شد .

5+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *