موسیقی در دوران پهلوی

4+

  مقدمه

دوران پهلوی را می توان دوران جدیدی در موسیقی دانست. در این دوران موسیقی ایرانی با مبانی غربی تلفیق شده و فرم های جدیدی در موسیقی به وجود آمد به طوری که می توان گفت تا سال ۱۳۴۰ اصل موسیقی ایرانی رو به فراموشی بود. بنا به گفته موسیقی دانان رضاشاه علاقه زیادی به موسیقی ایرانی داشت به همین دلیل این دوران شاهد تحولاتی در موسیقی بود که میتوان به سازمان دهی اداره موزیک ارتش و همچنین ساخت بسیاری از موسیقی های نظامی بود .تدریس سرود های ملی در مدارس نیز در دوران رضاشاه صورت گرفت که بنیان گذار آن استادعلینقی وزیری بود.

 

 

 

مدرسه عالی موسیقی در سال ۱۳۰۲ توسط استاد علینقی وزیری تاسیس و با قواعدی بر پایه موسیقی اروپایی تدریس می شد.در سال ۱۳۰۶ یک صفحه از فعالیت های استاد با صدای خانم روح انگیز ضبط شد. ایشان در سال  ۱۳۰۷ به ریاست مدرسه موزیک که بعد ها به مدرسه موسیقی دولتی تبدیل شد انتخاب شد و در سال ۱۳۱۲ این مدرسه به هنرستان موسیقی تبدیل گردید و در اثر تلاش و جدیت استاد در امر آموزش موسیقی توانست تدریس موسیقی  را در برنامه درسی آموزش و پرورش دوره دبستان بگنجاند. و بعد از آن بیشترین وقت استاد به تربیت شاگردانش و تالیف کتاب های متعدد در خصوص موسیقی اختصاص داده شد.

 

 

استاد علینقی وزیری
استاد علینقی وزیری

 

در اینجا با تعدادی  از موسیقیدانانی که در دوران رضاشاه به درجات استادی موسیقی دست پیدا کردند آشنا خواهیم شد:

 • قمرالملوک وزیری : شاخص ترین خواننده زن این دوره بود.
 • ابوالحسن صبا : به سقارش پدر یعنی کمال السلطنه که خود از نوازندگان سه تار بود شاگردی را نزد میرزاعبدالله شروع و پس از آن شاگرد درویش خان بود.صبا تمام سازهای موسیقی را نزد اساتید به نام فرا گرفت، سنتور را از علی اکبرشاهی، ضرب را از حاجی خان و کمانچه را از حسین خان اسماعیل زاده و ویلن را از حسین هنگ آفرین فرا گرفت. استاد در سن ۵۵ سالگی درگذشت.
 • حسین تهرانی : مدت کمی نزد استاد حسین خان اسماعیل زاده تنبک و کمانچه را آموخت و سپس شاگرد استاد صبا شد. تهرانی دستوری برای آموزش ضرب تدوین کرد.
 • مرتضی نی داوود : ایشان ابتدا نواختن تار را نزد خود فرا گرفت . سپس شاگرد آقا حسینقلی و سپس درویش خان شد. او فعالیت های زیادی با هنرمندان انجام داد ولی پس از مدتی موسیقی را رها و به تجارت پرداخت.

 

نتیجه تصویری برای نی داوود

 

 

سمفونی نفت

وزیری سمفونی نفت را به مناسبت ملی شدن صنعت نفت ایران ساخت و سپس طی نامه به اداره کل انتشارات چنین نوشت :(( در این دو سالی که مبارزات استقلال طلبانه ایران شروع گشته فرزندان این آب و خاک با دلاوری و جانبازی های خود موفقیت هایی به دست آورده اند…سرافرازی و افتخار در این راه نصیب کسانی است که برای تعمیم حق و عدالت استوار و پا برجا ایستاده اند…خوشبختم که در این مبارزه آشکار من نیز شرکت داشته ام و لحظه به لحظه و قدم به قدم با مبارزان پیش آمده ،ضربه ها خورده ، فریادها کشیده ، اشک ها ریخته ولی هیچ گه مایوس نگشتم …اکنون دلم می خواهد احساسات ذهنی من که با نظرهای خاص هنری ام توام گشته در میان تمام خانواده های عزیز توزیع گردد….))

 

منبع:

برگرفته از سایت ویکی پدیا

 

4+
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 thoughts on “موسیقی در دوران پهلوی”

 1. واقعا در دوره ی پهلوی تحولات شگرفی در موسیقی ایران پدید آمده است..

  0
  No votes yet.
  Please wait...
  1. ممنون خانم صلواتی که مطالعه کردید.بله بیشتر موسیقیدانان ما در دوران پهلوی رشد و به درجه استادی رسیدند.

   1+
   No votes yet.
   Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *