نقش پتاسیم در بدن و نشانه‌های کمبود این ماده ضروری

0

در مورد ضرورت پتاسیم هرچه بگوییم اغراق نگفته‌ایم، زیرا در پتانسیل بار الکتریکی سلول‌ها سهیم شده و به ضربان قلب کمک شایان توجهی می‌کند. پتاسیم همراه سدیم در حفظ تعادل آب، در کل سیستم بدن موثر است و از کم‌خونی جلوگیری می‌کند.کمبود آن می‌تواند سبب بروز ناراحتی در تمام سیستم عصبی، حمله قلبی، ضعف در کنترل ماهیچه‌ها و ناراحتی‌هایی چون یبوست گردد.
کمبود پتاسیم می‌تواند به بیماری فشارخون و کندی ترشح هورمون از غدد منجر شود.متداول‌ترین نشانه بیماری ناشی از کمبود پتاسیم، ناراحتی و بی‌قراری است که شخص احساس سلامتی و آرامش نمی‌کند.

کارکرد و نقش پتاسیم در بدن

  • با رساندن اکسیژن به مغز به تفکر بهتر کمک می‌کند.
  • در دفع مواد زائد بدن موثر است.
  • به پایین آوردن فشار خون کمک می‌کند.
  • در معالجه آلرژی موثر است.

پتاسیم می‌تواند مواد سمی موجود در بدن را به صورت محلول در آورد و باعث می‌شود که این مواد از بدن خارج گردند و این حقیقتی است که همیشه باید به یاد داشته باشیم.
بدن شما براساس سیستم هدایت الهی همیشه خود را سالم نگاه می‌دارد و ترمیم می‌کند، فقط کافی است که وسایل کار را در اختیارش بگذارید آن وقت خواهید دید که چگونه از یک بدن جوان و نیرومند برخوردار می‌شوید.
محرومیت از غذاهای طبیعی و مفید و استفاده از غذاهای تصفیه شده ( مخصوصا آرد سفید، برنج سفید، شکر سفید) انسان را دچار کمبود مواد مغذی خصوصا پتاسیم می‌کند و بدن را به سوی بیماری سوق می‌دهد.
با استفاده مرتب و همیشگی از شربت عسل به اضافه‌ی سرکه سیب (که سرشار از پتاسیم می‌باشد) و با دوری از شکر سفید خود را در مقابل انواع بیماری‌ها به فضل الهی بیمه کنید.

نشانه‌های کمبود پتاسیم در بدن

 

موادغذایی حاوی پتاسیم
موادغذایی حاوی پتاسیم

 

 

۱٫کمبود پتاسیم در بدن باعث دردناک شدن استخوان‌ها و ماهیچه‌ها می‌شود، این دردها به ویژه در ناحیه پشت بیشتر است.وقتی که شخص می‌خواهد بعد از مدتی استراحت از جایش برخیزد، دچار درد در بدن و سرگیجه می‌شود.

۲٫ صبح‌ها که از خواب برمی‌خیزد در سر خود احساس درد خفیفی می‌کند.

۳٫ احساس می‌کند بدنش سنگین است و برای حرکت دادن آن به زحمت می‌افتد.

۴٫ موهای سر به رنگ مات در می‌آیند و درخشش و جلای خود را از دست می‌دهند.موها در هنگام شانه زدن حالت نمی‌گیرند، بد رنگ می‌شوند و به صورت خشکیده در می‌آیند. گاهی ممکن است به صورت چرب و روغن خورده در بیایند.

۵٫ در پوست سر احساس خارش می‌کند، شوره سر زیاد می‌شود و موها نازک می‌شوند.

۶٫ چشم‌ها زود خسته می‌شوند و نگاه چشم‌ها در یک جا متمرکز نمی‌شود.ممکن است در چشم‌ها احساس خارش کند و در اطراف آن‌ها سوزش احساس شود، گاهی ممکن است دانه‌های ریزی بر روی پلک‌ها دیده شود و این دانه‌ها همراه با خط سفید رنگی در گوشه چشم‌ها دیده می‌شوند، در موارد دیگر ممکن است چشم‌ها به رنگ قرمز در بیایند و نمناک شوند.

۷٫ حضور ذهن کم می‌شود، اراده در هنگام تصمیم‌گیری سست و ناپایدار می‌شود، حافظه آن‌ها ضعیف می‌شود، نام اشخاص را به سرعت فراموش می‌کنند و احساس می‌کنند که نام آن‌ها نوک زبان آن‌هاست ولی نمی‌توانند ادایش کنند و بسیار فراموشکارند.

۸٫ بعد از کمی کار و تلاش به شدت احساس خستگی می‌کنند.

۹٫ کم طاقت می‌شوند و به افراد و نزدیکان خود پرخاش می‌کنند و دوستان و آشنایان و همکاران خودشان را به آسانی از خود می‌رنجانند.

۱۰٫ حالت عصبانیت در آن‌ها تشدید می‌شود و هرساعت ممکن است دچار افسردگی و خستگی فکری و ذهنی شوند. کارهای خود را از روی بی‌میلی و بی‌توجهی انجام می‌دهند و به طور دردناک احساس ناراحتی و زحمت می‌کنند، چون فکر و ذهن و بدنشان در مدت کوتاهی خسته می‌شود و با کوچک‌ترین کارها احساس لرزش در اندام‌هایشان می‌کنند و از کار بیزار می‌شوند.

۱۱٫ گاه وبیگاه، دست‌ها و پاهایشان سرد و بی رمق می‌شود، ولو این که هوا گرم باشد.

به طور کلی کمبود پتاسیم در بدن معمولا عوارض ذیل را به وجود می‌آورد:

توقف رشد

ضعف عضلانی

فلج و انعطاف‌ناپذیری

کاهش مصرف غذا

اسیدی شدن محیط داخل سلول

تحلیل اعضای حیاتی

اختلالات عصبی

(( الکل، قهوه، چای، نوشابه‌های کولادار و حاوی کافئین، قند و شکر، مواد مدر و برخی داروهای شیمیایی عوامل از بین برنده پتاسیم بدن شما هستند.)) دکتر ارل میندل

{سیب درختی، منبع غنی پتاسیم است.}

 

سیب و پتاسیم
سیب منبع غنی پتاسیم

 

منبع:

کتاب راز بیماری‌ها و رمز سلامتی از دیدگاه قرآن، عترت و دانش پزشکی

 

 

0
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *